Nagyrészt ingyenes, de hosszas procedúra a villamoshálózathoz történő csatlakozás

A csatlakoztatásra való hosszú várakozás továbbra is sok bosszúságot okoz a fogyasztóknak •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A csatlakoztatásra való hosszú várakozás továbbra is sok bosszúságot okoz a fogyasztóknak

Fotó: Erdély Bálint Előd

Nem elég, hogy emelkedik az elektromos áram díjszabása, a villanyhálózathoz csatlakozni igyekvő új fogyasztóknak a bürokráciával és a jogszabályi változások okozta bizonytalansággal is meg kell küzdeniük, és több hónapot várniuk ahhoz, hogy végre használhassák az áramot – azzal együtt, hogy a csatlakoztatás a törvény szerint ingyenes. Az illetékesektől inkább csak általánosságokra szorítkozó magyarázatokat kaptunk a helyzettel kapcsolatban.

Kovács Attila

2022. február 27., 21:002022. február 27., 21:00

Az utóbbi két évben hozott törvénymódosítások alapjaiban rengették meg azt a korábbi, a fogyasztók számára rendkívül kedvezőtlen rendszert, amelyben az elektromos hálózatra csatlakozni kívánó új fogyasztó teljesen ki volt szolgáltatva az áramelosztónak, mert

neki kellett fizetnie a csatlakoztatás összes költségét, és türelmesen várnia a munkálat elvégzésére.

A hónapokra, akár egy évre is kinyúló folyamat egyszerűsítése, gyorsítása, illetve a fogyasztók érdekében hozott európai uniós előírásoknak való megfelelés céljával

először 2020-ban a 155-ös számú törvény tette ingyenessé a fogyasztók bekötését az elektromos hálózatba.

Ezt a jogi személyek számára is biztosították, ha a hálózattól való távolság nem haladta meg a 2500 métert, 90 napos bekötési határidőt is megszabva. A jogszabályi változás nem gyorsította fel az ügyintézést, sőt, a csatlakoztatások leálltak, mert hiányzott az eljárásmód, amelyeket az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) kiadott ugyan 2021 márciusában, de az év vége előtt még egy módosítás következett.

A 143-as számú sürgősségi kormányrendelet szerint a jogi személyeknek állniuk kell a csatlakozás teljes költségét, függetlenül attól, milyen messzire vannak a kiépített hálózattól, míg a magánszemélyek csak akkor fizetnek, ha az áram bevezetése többe kerül az átlagos csatlakoztatási díjnál, amelyet az ANRE állapít meg.

A legfőbb probléma, a csatlakoztatásra való hosszú várakozás viszont továbbra is sok bosszúságot okoz a fogyasztóknak, sokan több hónapja várnak arra, hogy áramot kapjanak elkészült lakóházuk számára. Az ország 18 megyéjében, így Székelyföldön is az áramelosztó hálózatot működtető, kolozsvári központú Distribuție Energie Electrică Romania (DEER) sajtóosztályától kértünk tájékoztatást, illetve magyarázatot a helyzetre.

Saját költség után visszatérítés

Kérdéseinkre pontosították, hogy a 2021. évi 143-as számú sürgősségi kormányrendelet szerint, noha az áramelosztót kötelezi a törvény az ingyenes bekötésre, ezt a fogyasztó is elvégeztetheti saját költségére, amelyet később visszatérítenek neki az átlagos bekötési díjnak megfelelően (ennek értéke még nincs megállapítva). A csatlakoztatások tervezését és kivitelezését a szolgáltató közbeszerzési eljárás alapján végzi engedéllyel rendelkező cégekkel, de ezeket a fogyasztó is kiválaszthatja.

Ha a munkálat a fogyasztó költségén történik, ezt az áramelosztó legtöbb öt év alatt több részletben köteles törleszteni.

Ha a fogyasztó megkapja a bekötéshez szükséges műszaki véleményezést az áramelosztótól, a bekötés tervezésére és kivitelezésére, az üzembe helyezéssel együtt 90 napos határidőt ír elő a jogszabály. A késlekedések okainak magyarázataként, illetve a 2020 után tapasztalt leállás okaiként a DEER sajtóosztálya több magyarázattal is szolgált, de általánosságokra szorítkozva.

Késleltetett folyamat

Mint írják, a bekötés folyamatát, amely műszakilag egységes, több részre osztották, amely késleltette a befejezést. Így a csatlakozást egy engedélyezett cég, vagy a szolgáltató végzi el, de a fogyasztásmérőket az áramelosztó szereli fel a rendelkezésre álló készlet függvényében, ezek beszerzésére pedig közbeszerzési eljárást kell lefolytatni. A közbeszerzési eljárásokat a benyújtott óvások is késleltették, ugyanakkor a világjárvány miatt hiányoztak az ezekhez szükséges egyes alkatrészek, amelyeket Kínából szereztek be. A törvénymódosítások előtt a fogyasztásmérőket a bekötést elvégző cégek biztosították, amelyekre nem vonatkoznak az ágazati szerződéseket szabályozó, 2016. évi 99-es számú törvény előírásai – mutatott rá az áramelosztó illetékese, aki szerint a törvény által előírt kötelezettséget igyekeznek betartani.

Arra a kérdésre, hogy Hargita megyében mennyit kell várni az új fogyasztóknak az elektromos hálózathoz történő csatlakozáshoz, van-e hiány kivitelezőkből, illetve hogy lehet ezt a helyzetet javítani, azt a választ kaptuk, hogy a várakozási időszak 75 nap körül van, de a fenti okok miatt voltak esetek, amikor ezt túllépték.

Nem kaptunk választ arra a kérdésre, hogy Hargita megyében hány bekötésre vonatkozó kérést tartanak nyilván, de azt közölték, hogy a 2021 végén nyilvántartott kérések száma 22 százalékkal haladja meg az egy évvel azelőttiekét. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 24., szombat

Élősködő baktérium jelenléte miatt visszahív egy élelmiszert a Penny

Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.

Élősködő baktérium jelenléte miatt visszahív egy élelmiszert a Penny
2025. május 24., szombat

Nekünk is megköszönte Nicușor Dan, magyar szavakkal

Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.

Nekünk is megköszönte Nicușor Dan, magyar szavakkal
2025. május 24., szombat

Villámcsapás okozta tragédia, beomlott híd – pusztító viharok Románia-szerte

Halálesetet és komoly károkat okozott Románia-szerte a viharos időjárás, miközben újabb, immár másodfokú figyelmeztetést is kiadtak a hétvégére. Székelyföldről is beavatkozási erőket csoportosítanak át a viharok által leginkább érintett megyékbe.

Villámcsapás okozta tragédia, beomlott híd – pusztító viharok Románia-szerte
2025. május 23., péntek

Mindent megpróbálnak: kiberbiztonsági szakembereknek adják ki magukat telefonos csalók

A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.

Mindent megpróbálnak: kiberbiztonsági szakembereknek adják ki magukat telefonos csalók
2025. május 23., péntek

Nem teljesültek az elvárások, lemondott a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat vezetése

Egyértelművé vált, hogy az Urbana Rt. nem tette meg azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek javították volna a működés hatékonyságát, a gazdaságosságot és a szolgáltatás színvonalát. Lemondások és visszahívások a vezetőtanácsban.

Nem teljesültek az elvárások, lemondott a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat vezetése
2025. május 23., péntek

Tizenhét személyt, köztük három gyermeket szállítottak kórházba egy buszbaleset nyomán

Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.

Tizenhét személyt, köztük három gyermeket szállítottak kórházba egy buszbaleset nyomán
2025. május 23., péntek

Lemondott bukaresti főpolgármesteri mandátumáról az államelnökké választott Nicușor Dan

Lemondott bukaresti főpolgármesteri tisztségéről a Románia elnökévé választott Nicușor Dan, a főváros képviselő-testülete pedig a nemzeti liberális párti alpolgármestert, Stelian Bujduveanut választotta ügyvivő főpolgármesterré.

Lemondott bukaresti főpolgármesteri mandátumáról az államelnökké választott Nicușor Dan
2025. május 23., péntek

Illyés Gergely: a magyar közösség az országos közvélemény előtt pozitív helyzetben találta magát

Két hét alatt nagyot változott a politikai helyzet Romániában, az esélytelennek tartott jelölt végül legyőzte ellenfelét. A végeredményhez hozzájárultak a romániai magyarok is.

Illyés Gergely: a magyar közösség az országos közvélemény előtt pozitív helyzetben találta magát
2025. május 23., péntek

Őzet fogott be, ezer lejébe került

Ezer lejre bírságoltak az állatrendőrség egy csíkszentsimoni személyt, mert hatósági engedély nélkül tartott fogságban egy őzet – közölte pénteken a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Őzet fogott be, ezer lejébe került
Őzet fogott be, ezer lejébe került
2025. május 23., péntek

Őzet fogott be, ezer lejébe került

2025. május 23., péntek

Idén a szabadság jegyében rendezik meg a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivált

A nyár egyik legmeghatározóbb gyergyószentmiklósi közösségi eseménye, a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál idén június 19. és 22. között várja a látogatókat. Az idei rendezvénysor a szabadság témája köré épül.

Idén a szabadság jegyében rendezik meg a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivált