
Fotó: Nacsa Lőrinc/Facebook
Megjelent a Erősödő Kárpát-medence program 2026-ra szóló felhívása, amelyre november 13-tól lehet jelentkezni – jelentette be a nemzetpolitikáért felelős államtitkár kedden Budapesten.
2025. november 11., 12:382025. november 11., 12:38
2025. november 11., 15:052025. november 11., 15:05
Nacsa Lőrinc ismertette: a program keretösszege másfél milliárd forint lesz, ötszázezer forinttól 2 millió forintra lehet kérelmet benyújtani december 4-ig, kizárólag elektronikus úton.
A pályázati felhívás elérhető a bgazrt.hu oldalon és a kulhonimagyarok.hu oldalon, a megvalósítási időszak a következő naptári év – közölte az MTI beszámolója szerint.
A most megjelenő pályázati kiírás a magyarság összetartozása és szülőföldön való boldogulása szempontjából meghatározó tevékenységet folytató szervezetek működésének, fejlesztéseinek, eszközbeszerzéseinek, valamint programjainak és rendezvényeinek megvalósítását szeretné ösztönözni, e célokat tükröző igényes, minőségi pályázatok támogatásával – fejtette ki az államtitkár.
Pályázatot nyújthat be a kiírás megjelenésétől számított, legalább két évvel korábban bejegyzett szlovákiai, romániai, szerbiai, horvátországi, szlovéniai, valamint – a Kárpátalja megyén kívül működő diaszpóraszervezetek kivételével – ukrajnai székhelyű civil szervezet, nonprofit gazdasági társaság, egyéb nonprofit szervezet, egyházi jogi személy, továbbá határon túli egyház, belső egyházi jogi személy és annak hitéleti, nevelési-oktatási, gyermekjóléti, kulturális vagy szociális tevékenységet ellátó intézménye.
Nacsa Lőrinc beszélt arról is: a nemzetpolitikai államtitkárság 2011 óta hirdet nyílt pályázatokat a külhoni magyar közösségek támogatására.
Kitért arra is, hogy az elmúlt 15 évben tízszeresére nőtt a nemzetpolitikai célú összkormányzati források éves összege;
Nyílt pályázataik keretében összesen 32 ezer tevékenység megvalósulását támogatták, ebből 30 ezret a Kárpát-medencében.
Fotó: Nacsa Lőrinc/Facebook
Jelezte: az idén csaknem kétezer nyertes pályázó kapott támogatást a program keretében. Példaként említette a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központot a 31. Batyu Népzenei-Néptánc Tábor megszervezésével, a csúzai Jókai Mór Kultúregyesületet az adventi programsorozat megvalósításával, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetét közösségépítő programok, jótékonysági félmaraton szervezésével, az érsekkétyi Közösen Kétyért egyesületet Duray Miklósra emlékező rendezvényének megszervezésével, továbbá a székelyudvarhelyi Székely Termékek Fesztiválja megszervezésének támogatását.
Nacsa Lőrinc úgy fogalmazott: válság van és a háború lefojtja az európai gazdaságot, de ilyenkor is el kell mondani, hogy
A magyar kormány a háború kezdete óta töretlenül kiáll a tűzszünet és a béketárgyalások mellett, csak a béke az, ami megoldást jelenthet a kárpátaljai magyarság számára. Ezért küzdenek és szólalnak fel minden nemzetközi fórumon – húzta alá.
– hangoztatta, majd megerősítette: a kárpátaljai magyarság támogatása területén semmilyen kompromisszumot nem ismernek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!