Fotó: 123RF
Romániában évente több ezer munkabaleset történik, amelyek gyakran súlyos következményekkel, egyes esetekben halálesettel járnak. Ráadásul nemcsak a veszélyesnek tartott ágazatokban, hanem a kiskereskedelemben és az egészségügyben is gyakoriak.
2025. szeptember 28., 14:202025. szeptember 28., 14:20
A hazai törvények értelmében munkabalesetnek számít minden olyan sérülés vagy mérgezés, ami munkavégzés közben történik, függetlenül attól, hogy milyen szerződéssel dolgozik valaki. Akkor minősül munkabalesetnek, ha a sérült munkavállaló legalább három napig nem tud dolgozni, maradandó egészségkárosodást szenved, vagy életét veszíti – áll a munkabalesetekre kitérő 2006-os munkavédelmi törvény 319-es cikkelyében. A törvény célja a munkahelyi biztonság és a dolgozók egészségének védelme, illetve tartalmazza a munkáltató és a munkavállaló kötelességeit, valamint az általános megelőzési elveket, ezért érdemes minden munkavállalónak és munkáltatónak ismernie a jogszabályt.
Fotó: 123RF
A törvény minden gazdasági ágazatra vonatkozik, köz- és magánszektorra egyaránt. Szerepel benne az is, hogy a munkáltatónak gondoskodnia kell az egészséges és biztonságos munkakörülményekről, a kockázatok felméréséről és csökkentéséről.
Külön rendelkezés van a betanításról, mikor és milyen formában kell oktatást tartani. Előírja azt is, hogy bizonyos „érzékeny csoportokat” – ilyen pl. várandós nők, fiatalok, fogyatékkal élők – különösen védeni kell a munkahelyi veszélyekkel szemben.
5347 személy szenvedett munkabalesetet, amely legalább háromnapos betegszabadságot eredményezett.
108 személy életét vesztette munkabaleset következtében.
36 személy maradandó munkaképtelenné vált.
Közel 500-zal több baleset történt, mint 2023-ban (akkor 4862 balesetet jegyeztek, ebből 90 volt halálos).
Az idei év első harmadában összesen 1185 munkabalesetet regisztrált a munkaügyi minisztérium, amelyből 13 halálos kimenetelű volt. Hat kollektív munkabaleset történt, ezeknek 27 áldozata volt, egy személy pedig így vesztette életét. Arányaiban nézve ez azt jelenti, hogy a munkavállalók 0,81 százalékát érte valamilyen munkabaleset az idei év első részében – derül ki a munkaügyi minisztérium közleményéből.
Fotó: Barabás Ákos
A legtöbb munkabaleset idén az alábbi területeken történt:
kiskereskedelem (335 eset, az összes munkahelyi baleset 8,9%-a),
be nem jelentett tevékenységek,
építkezések,
egészségügy,
szárazföldi és csővezetékes szállítás.
A legtöbb halálos kimenetelű baleset pedig ezekben az ágazatokban fordult elő:
erdőgazdálkodás és fakitermelés (12 eset),
szárazföldi és csővezetékes szállítás,
építőipar,
fafeldolgozó ipar,
kiskereskedelem.
A „szárazföldi és csővezetékes szállítás” kategória magában foglalja a közúti és vasúti fuvarozást, valamint a vezetékeken (például olaj- és gázvezetékeken) keresztül történő szállítást.
A munkahelyi balesetek megelőzése a munkáltató és a munkavállaló közös felelőssége, ezért alapvető a biztonsági előírások betartása, a megfelelő védőfelszerelések biztosítása és használata. Fontos a rendszeres munkavédelmi oktatás, hogy mindenki tisztában legyen a veszélyekkel és a helyes munkavégzési módszerekkel. A munkahelyek kialakításánál figyelni kell az ergonómiára, a tisztaságra, a megfelelő világításra és a gépek karbantartására.
A pihenőidők betartása és a túlterhelés elkerülése szintén hozzájárul a balesetek számának csökkentéséhez. A munkahelyi balesetek megelőzésének kulcsa tehát a tudatosság, a szabályok következetes betartása és a folyamatos ellenőrzés.
A cikk először a joallas.ro oldalon jelent meg.
A hálózaton végzett javítási és fejlesztési munkálatok miatt Háromszéken, Hargita és Maros megyében is áramszünetek várhatók a következő hét első napjaiban.
Az orvosok mindkét lábát amputálták annak a pilótának, aki súlyosan megsérült, miután szombaton lezuhant a kisrepülőgépével egy jászvásári katonai egység közelében. A férfi állapota továbbra is válságos.
Egyre kiterjedtebb területen esett fagypont alá a hőmérséklet vasárnapra virradóan, a leghidegebb pedig Csíkszeredában volt.
Hajdanán, templomtorony hiányában a háromszéki falvak nagy részében is ilyenek őrizték a harangokat, mára fájóan kevés maradt belőlük. A még állók azonban sokat tudnak mesélni múltunkról, rövid megállásra, töprengésre késztetve a feléjük tévedőt.
Lezuhant szombaton egy kisméretű repülőgép két emberrel a fedélzetén a Iași-hoz tartozó Dancu településen lévő katonai egység közelében.
A Dunába esett szombaton egy autó, amely egy utánfutón egy vízi járművet vontatott. Tűzoltók keresik az elsüllyedt járműveket, de ha meg is találják, kétséges, hogy a felszínre tudják-e emelni.
Egy 55 éves elítéltet hoztak haza Spanyolországból Romániába szombatra virradóan. A férfit korábban hat év börtönbüntetésre ítélték nemierőszak-kísérlet miatt.
A bukaresti ítélőtábla a fenyegető e-maileket több száz iskolának és kórháznak elküldő 17 éves fiú harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezéséről döntött pénteken.
A gyergyószentmiklósi Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű munkatársai megkezdték a városban a fűtésszolgáltatás fokozatos elindítását. A lakók odafigyelését kérik.
szóljon hozzá!