
Aki június végéig megkapta az első oltást az AstraZeneca oltóanyagából, második oltásként kérhet Pfizert vagy Modernát is. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Második oltásként mRNS-alapú vakcinát is kérhetnek azok, akik első oltásként AstraZenecát kaptak, de az emlékeztető oltás beadatását már több mint három hónapja halogatják. Hargita megyében többen is vannak, akik egy ilyen lehetőség hiányában még nem adatták be maguknak a második oltásdózist.
2021. október 04., 10:592021. október 04., 10:59
Módosította az oltások kombinálására vonatkozó szabályozást az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) csütörtökön:
Ők, amennyiben három hónapnál hosszabb ideje halogatják a második oltásdózis beadatását, most már külön orvosi javaslat nélkül is kérhetik emlékeztető oltásként valamelyik mRNS-vakcinát – közölte érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Azok tehát, akik június végéig megkapták az AstraZeneca első adagját, de azóta halogatják a második adag beadatását, AstraZeneca helyett most már Pfizert vagy Modernát is kaphatnak.
– fogalmazott a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy néhány hete jóváhagyta a CNCAV azt, hogy második oltásként beadható legyen valamelyik mRNS-vakcina az első adag AstraZeneca után, de csak abban az esetben, ha egy háziorvos vagy szakorvos vállalta, hogy leír és lepecsétel egy javaslatot arról, hogy az érintett személynél ajánlott eltérni az országos oltási gyakorlattól. Az országos módszertantól eltérő javaslatot viszont nem szívesen vállalták az orvosok. Mostantól viszont erre már nem lesz szükség, a három hónapnál régebben beoltottak, akik akkor AstraZeneca-vakcinát kaptak, besétálhatnak a legközelebbi oltásközpontba és emlékeztető, második oltásként kérhetnek Pfizert vagy Modernát.
Tar Gyöngyi reméli, hogy megteremtették már a lehetőségét annak is, hogy ezt be lehessen vezetni az elektronikus oltásregiszterbe. Felhívta viszont a figyelmet arra is, hogy
Az oltásközpontokkal kapcsolatban Tar Gyöngyi arról is tájékoztatta lapunkat, hogy az egészségügyi szakhatóság már átutalta a megye önkormányzatainak az oltásközpontokban dolgozók augusztusi béreit – amint megkapták az egészségügyi szaktárcától, küldték is tovább. Az összegek egyébként azért az önkormányzatokhoz folytak be, mert az oltásközpontokban dolgozók a helyhatóságok alkalmazásában állnak. Mint ismert, korábban elégedetlenséget szült országszerte az oltásközpontokban dolgozók körében a bérek késése.
A kártya története legalább háromezer éves múltra tekint vissza, Európában a 14. századtól kezdett elterjedni. Az ördög bibliájának, merthogy így is nevezték, 190 éve magyar változta is ismert, amelynek napját 2013 óta december 29-én tartjuk.
Cáfolta hétfőn az oktatási minisztérium azokat a nyilvánosságban megjelent információkat, amelyek szerint a 2025–2026-os tanévben az előző tanévhez képest mintegy 30 ezerrel csökken a tanári állások száma.
Gyergyószentmiklósra hazatérve nagyszabású koncerttel zárta a 2025-ös évet a 4S Street zenekar szombaton.
Nehéz hetek előtt áll a torjai férfi, akinek házában december 27-én tűz keletkezett. A baj pillanatok alatt bekövetkezett: előbb az áram ment el, röviddel ezután robbanást hallott, ekkor gyúlt meg otthonának tetőtere.
Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
Románia nagy részén az év végéig hideg marad az időjárás, de 2026 első napjaiban melegedni kezd, a legmagasabb nappali hőmérséklet el fogja érni a 11 Celsius-fokot, majd újabb lehűlés következik.
Közös közleményt adott ki hétfőn az alkotmánybíróság legutóbbi üléseit bojkottáló négy alkotmánybíró a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezettel kapcsolatos beadvány tárgyalásának sorozatos elhalasztásáról.
Több mint egymillió euró értékű vagyont akart megszerezni az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Ittas sofőrök, felfüggesztett jogosítványok, valamint súlyos közlekedési baleset is szerepel a Hargita megyei rendőrség karácsonyi mérlegében.
Súlyos közlekedési baleset történt vasárnap hajnalban a bukaresti Egyesülés (Unirii) aluljáróban: egy személygépkocsi nekiütközött az elválasztófalnak, majd felborult. A becsapódás nyomán az autó vezetője megsérült, kórházi ellátásra szorult.
1 hozzászólás