
A strucc rúgása veszélyesebb, a harapása ártalmatlan
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három éve fogott strucctenyésztésbe Bencédben a Pap család, akik úgy vélik: egyáltalán nem bonyolult a 150 kilósra megnövő szárnyasok tartása. Sőt, megéri, hiszen a húsuk és a tojásuk is ízletes. Ezért is hívták el farmjukra a Főnix Konyha séfjét, aki ugyan még sohasem főzött hasonló alapanyagból, mégis ínycsiklandó salátát állított össze az 1,6 kilogrammos tojásból.
2020. augusztus 19., 11:482020. augusztus 19., 11:48
Korábban fürjeket tartottak, de azok túl hangosak voltak, ezért is döntöttek úgy három éve, hogy újabb kihívást keresve a struccok tenyésztésével folytatják a gazdálkodást bencédi farmjukon – fejtette ki lapunknak Pap Annamária. Mint mondta, egyáltalán nem bánták meg döntésüket, hiszen
Legfőképpen lucernát fogyasztanak, de egyebek mellett a szóját, zabot, árpát és napraforgó magokat is megeszik. „Nem kell különösebb gondot fordítani rájuk, csak vigyázni kell, hogy tiszta vizük legyen és megfelelő tápértékű ételt kapjanak naponta egyszer. Nem nehezebb tartani őket, mint mondjuk egy libát” – fogalmazott.
A struccok egy év után érik el végső súlyukat, ami 150 kilogramm, és két év után lesznek ivarérettek – osztotta meg tapasztalatait a gazdasszony. Tudni kell, hogy a strucc csípése egyáltalán nem fájdalmas, annál veszélyesebb viszont, ha megrúg: így védekezik, ha nem érzi magát biztonságban. Egyébként párzási időszakon kívül egyáltalán nem agresszívek a madarak. Ilyenkor is főleg a kakas nem hagyja, hogy közel menjenek a nőstényekhez, illetve azok tojásaihoz.
Négynaponta tojnak átlagosan 1,6 kilogrammos tojásokat a struccok
Fotó: Erdély Bálint Előd
Pap Annamária rámutatott, egyre többen érdeklődnek struccaik után, ezért keltető gépet is vásároltak. Nemrég egyébként több fiókát is értékesítettek, de egyre többen vásárolnak tőlük tojást is. Ezek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az ízük is hasonló a tyúktojáshoz, ám állagában valamivel krémesebb a beltartalmuk. A struccok egyébként csak márciustól szeptemberig tojnak négynaponta, a hidegebb időszakban már nem. A szárnyasok tulajdonosa arra is kitért, hogy húsként még nem értékesítették a struccokat, de egyet már levágtak, hogy megkóstolják, és nagyon ízletes volt.
– jegyezte meg.
Ötven percig főtt a tojás
Fotó: Erdély Bálint Előd
Karácsony József, a Főnix Konyha séfje maga is kihívásként tekintett arra, amikor a Pap család felkérte, hogy készítsen valamit a strucctojásból. Mint mondta, eddig nem volt része hasonlóban, ezért kissé utánanézett a tudnivalóknak az interneten. Az itt megszerzett információkat ötvözte saját tapasztalataival, amikor úgy döntött, hogy salátát állít össze a tojásból.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szakember úgy döntött, hogy füstölt tengeri sós vízben főzi meg keményre a tojást, megadva a módját a különleges ételnek. A folyamat ötven percet igényelt, így ez idő alatt bőven volt lehetőség a többi hozzávaló elkészítésére. Olivaolajat öntött egy serpenyőbe, majd a gáztűzhelyen felhevítette és vöröshagymát, fokhagymát, pármai sonkát, koktélparadicsomot, gombát, illetve némi friss húsos paprikát szeletelt bele. Ezeket pirítás közben a már említett különleges sóval, borssal és római köménnyel ízesítette. Amikor elzárta a gáztűzhelyt, akkor helyezett bele friss szedret, illetve rukkolasalátát, végül pedig balzsamecettel és citromolajjal ízesített.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Érdekes volt látni, hogy a tojást egy kalapáccsal törte meg Karácsony, miután az megfőtt és hideg vízben lehűtötte. Szerencsére nem sérült eközben a belső rész, amelyet szétszedett, hogy kivehesse a sárgáját. Utóbbit feldarabolta és pástétommal, valamint gorgonzola sajttal, némi olívaolajjal és balzsamecettel keverte össze. Az ízesítése a salátához volt hasonló.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az étel serpenyőben elkészített zöldségkeverék felét ráhelyezte a strucctojás megfőtt fehérje részére, majd erre került rá a tojássárgájából készített finomság, amelyet végül parmezán sajttal szórt meg.
Vastag kőfalak, lőrések és gyilokjáró veszik körül Csíkkarcfalva község templomát, amely nemcsak az imádságra, hanem a védekezésre is készült.
A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.
A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.
A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.
Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték szombaton a câmpinai Vasile Lascăr Rendőrképző Iskola egyik alkalmazottját, akit egy diák ellen elkövetett nemi erőszak kísérletével gyanúsítanak.
A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.
Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.
Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
szóljon hozzá!