
Fotó: Bodnár Arthur
A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium 59 végzősét csengőszó és ünnepélyes harangzúgás búcsúztatta, míg diáktársaik sorfala mellett átvonultak a belvárosi templomba. Az istentisztelet keretében tartott ballagási ünnepségre zsúfolásig megtelt az istenháza.
2010. június 06., 11:252010. június 06., 11:25
2010. június 07., 16:482010. június 07., 16:48
Fotó: Bodnár Arthur
A szószéki szolgálatot Antal Géza farcádi lelkész végezte, akinek fia is ballagott. Alapigéül János evangéliumát választotta: a szőlőtő és a szőlővesszők példázatával érzékeltette a nap üzenetét. „Szüret van az Úr szőlősében”. A diákévek alatt a tanárok, lelkészek neveltek, alakítottak - az Isten iránti szeretetre is. A „szőlőtő”, amiből mindez fakad, az iskola, szentírási értelemben pedig az Úr, Jézus Krisztus. A szőlősnek ki a mívese? – kérdezte az igehirdető. – Jézusi szavakkal: gyökere az Atyában van. A szőlőtők feladata, hogy oltás után termést hozzanak. Krisztusba oltott életükkel az iskola ezt tette.
Bekő István iskolalelkész az ünnepről szólva nyomatékosította: a templomban kezdődött, hogy az Úristenre bízzák magukat és „Tőle várunk segítséget”. A nagy gyülekezettel együtt mondunk hálát, és mindhárom, az iskolában tanító felekezet lelkipásztorával.
Antal Zoltán, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperese az égő csipkebokorból szóló kérdésre a Mózes válaszát kínálta útravaló igéül: „Itt vagyok, Uram!”
„Az iskola számon tart, a város visszavár”
Bunta Levente polgármester Paulo Coelhot idézte: „Álmodj, amit csak akarsz; menj, ahova szeretnél; légy az, aki szeretnél, mert csak egy életed van és csak egy lehetőséged, hogy olyan dolgokat csinálj, amit szeretnél”. Az útra indulóknak azt kívánta, kísérje el a jól végzett munka öröme.
Betegsége miatt Tőkés Zsolt igazgató ünnepköszöntőjét Bekő István olvasta fel. A változó tanügyi törvények között próbálták a biztonságot megteremteni. Diákjaik részéről pedig lépten-nyomon megérezték: „Mi egy család tagjai vagyunk”. Ezek a megtapasztalások biztatnak – vallotta meg „a négy évre ránk bízott emberiségdarabnak”.
Fotó: Bodnár Arthur
Az iskola kórusa, Deák Szidónia vezényletével, három dallal köszönt el a végzősöktől. Majd Sima Zsolt a XI. osztályosok nevében mondott búcsút az elmenőknek. Az utak és ösvény példázattal kívánva: „fogadd el az utat”. Utána a szintén XI. osztályos Máthé Mónika Reményik Sándor Akarom című versét tolmácsolta.
Fancsali Barna a végzősök nevében fogalmazott búcsúgondolatokat - hol mosolyogtató, hol megható volt szava. Arra buzdított: ha valakinek még nem mondták el, hogy a legjobban szerették, még van alkalmuk elmondani. Ha még bocsánatot kérnek valamiért, van alkalom. „De ha az előtted ülő lánynak még nem mondtad, hogy szerelmes vagy belé – arra már…” Mert a búcsú „nem álom, ez valóság”. Megköszönte a szülőknek, tanároknak az útravalót. Majd Pálfi Andrea mondta el a Ballagásra című költeményt.
Fotó: Bodnár Arthur
Simó Annamária, aki öt évvel ezelőtt végzett, gitárral kísért dalokkal örvendeztette meg a ballagókat és a gyülekezetet. Demény Gábor a Megyei Tanács díját Pálfi Andreának nyújtotta át, és a költővel üzent minden végzősnek: „Előtted az út előtted a pálya”. A legjobb tanulmányi eredményt elért tizenkettedikes, Székely Erika Klementina a Baczkamadarasi Kis Gergely díjat kapta, a belvárosi egyházközség nőszövetségének díját Madaras Mihály, az Egy mosoly az életért díjat pedig Téglás Hedviga vette át. A Farkas András alapította díjat a legjobb informatikus Mihály Levente érdemelte ki.
Az ősi kollégiumi hagyomány szerint, az ünnepélyes zászlóátadás során a végzősök szalagot kötöttek rá, a tizenegyedikesek viszont ígéretet tettek, hogy megőrzik, és jövőre ugyanígy átadják a zászlót.
Az iskolalelkész az ároni áldás szavaival bocsátotta útjukra - a zászló vezette és a csengő hangja kísérte a ballagókat a templomból az oktatási intézmény udvarára, ahol a hozzátartozók tolmácsolták jókívánságaikat.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!