Fotó: Kristó Róbert
Meleg víz és fűtés nélkül maradtak Csíkszeredában a Gyermek sétány 1-es tömbházának lakói, illetve a 2-es tömbház egyik lépcsőháza. A távhőszolgáltató Goscom Rt. az évek alatt felhalmozott adósságok miatt döntött a kollektív büntetés mellett. Akik rendesen fizettek, felháborodtak a lépés miatt. Küszöbön áll a hideg víz szolgáltatásának felfüggesztése is – sokan a Harvíz Rt.-nek is tartoznak.
2011. április 05., 15:032011. április 05., 15:03
2011. április 05., 18:012011. április 05., 18:01
A lakók nem tudják, mi következik
A Goscom Rt. szándéka szerint, mindaddig nem állítják helyre a szolgáltatást a jelzett tömbházakban, amíg a felgyűlt tartozásokat nem törlesztik. Perek, kilakoltatási eljárások is folynak a nagy adósságokat felhalmozók ellen, viszont azt is megtudtuk, a lakásokat nem nagyon lehet elárverezni – nincs rá vásárló.
Ezelőtt négy és fél évvel, 2006 őszén hasonló helyzettel szembesültek a Gyermek sétányon lakók – akkor is az elmaradások miatt szüntették meg időlegesen a szolgáltatást. A helyzet hasonló, de az adósságok most jóval nagyobbak. Mint Bíró Hajnalkától, a Goscom Rt. szóvivőjétől megtudtuk, az 1-es tömbház A, B, C, D, E lépcsőházaiban és a 2-es B lépcsőházában, ahol hétfőtől nincs fűtés és meleg víz, az adósságok lépcsőházanként 31 000 és 75 000 lej között váltakoznak a késedelmi kamatokkal együtt – ezek a március 15-i adatok. Így az összérték meghaladja a 250 000 lejt.
„Több év alatt gyűltek fel ezek az összegek, és mindaddig, amíg nem törlesztik az adósságokat, nem lesz helyreállítva a szolgáltatás” – közölte a szóvivő. Megtudtuk, hogy több adós ellen per folyik, ezek közül több esetben már bírósági végzés is született, és hét eset át van adva a végrehajtónak a lakások árverezése érdekében.
„Azt mondták, verjem meg a szomszédot”
Minden lépcsőház esetében az adósokat és a rendszeresen fizetőket is egyformán sújtja a szolgáltatás megvonása, a kollektív büntetés. A helyszínen járva felháborodott lakókkal találkoztunk, akik nem nagyon tehetnek egyebet, mint azt, hogy meggyőzzék adós szomszédaikat, fizessenek.
„Azt mondták, verjem meg a szomszédot” – mesélte az egyik dühös lakó, mondván, a szolgáltatótól kapta a „jó” tanácsot. „Miért nincs olyan megoldás, hogy ne vegyék el mindenkitől a meleg vizet, hanem csak az adósoktól? Mi rendesen fizettünk mindig, télen is abból a kicsi pénzből, lemaradásunk nem volt. Aki nincs lemaradva, ne szívjon!” – háborgott egy másik lakó, akinek sem tartozása, sem meleg vize nincs. Ők több mint felét teszik ki a lakóközösségnek.
Az E lépcsőházban, ahol a legtöbb az adósság, több mint 75 000 lej halmozódott fel, a bejárat mellett kiragasztva sorjáznak a figyelmeztetések, felszólítások. A Goscom Rt. mellett a Harvíz Rt. felszólítása is megjelent – utóbbi cég több mint 3400 lejt követel ettől a lépcsőháztól, másképp hideg víz sem lesz – erre ígéretet kaptak. Ebben a lépcsőházban egyébként a legnagyobb adós 16 000 lejjel tartozik a szolgáltatóknak. A C lépcsőházban van egy ennél is nagyobb összeg – több mint 20 000 lej egy család esetében.
A Gyermek sétányon minden csapot elzárhatnak
Az üres lakások adóssága is nő
Egy másik lakás, amelynek tulajdonosa 2008-ban került a csíkszépvízi időseket gondozó központba, az akkori 8000 lejről mostanra 13 000 lejre növelte adósságait – nem lakik benne senki. Mint Lakatos Rozália adminisztrátor elmondta, most is havi 15 lej volt ott a költség, többek között a tömbházon kívül elhelyezett vízóra és a belső vízórák adatai közti különbség miatt. Az adminisztrátor szerint 6–7 olyan eset van a tömbházban, ahol a lakástulajdonos eltávozott vagy meghalt, az üres lakások adóssága pedig emelkedik. Amikor az adósok lakásainak elárverezése kerül szóba, az emberek legyintenek. „Egy éve tart már ez, nem lehet elárverezni. Olyan leromlott lakás is van, amelyben alig maradt valami használható. Nem is kell senkinek” – mondták a szomszédok. Az emberek elkeseredettek, és tehetetlenek ebben a helyzetben – nem tudják, mi történik, ha hideg víz sem lesz.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!