
A még felújítás alatt álló iskolaépületek ezután kapják majd meg az egészségügyi igazgatóság működési engedélyét
Fotó: Haáz Vince
Szeptember 13-án az összes iskolában személyes jelenléttel kezdődik el a tanítás, és ez a forgatókönyv mindaddig fennáll, amíg a koronavírus-fertőzések előfordulási aránya hat ezrelék alatt marad. Az elmúlt hét folyamán megkezdődtek a tanévkezdés előtti hatósági ellenőrzések a székelyföldi iskolákban. Utánanéztünk, hogy állnak az iskolaépületek engedélyek szempontjából két héttel kezdés előtt.
2021. augusztus 31., 09:072021. augusztus 31., 09:07
2021. augusztus 31., 09:482021. augusztus 31., 09:48
A kormány tagjai múlt héten tartottak videókonferenciát a megyei prefektusokkal és különböző intézmények vezetőivel az iskolakezdéssel kapcsolatban. A hivatalos döntések egyike a védőmaszkok – kizárólag egészségügyi maszkok – kötelező viselésére vonatkozott az iskolák zárt tereiben, valamint a 2021–2022-es tanév nyitóünnepségeire is kitértek. Ugyanakkor hivatalosan is közölték, hogy szeptember 13-án az összes iskolában a tanítás személyes jelenléttel kezdődik el, és ez mindaddig így marad, amíg a koronavírusos megbetegedések előfordulási aránya hat ezrelék alatt van.
A Maros megyei prefektusi hivatal közleménye szerint Maros megyében szeptember elsejétől online tájékoztató foglalkozások indulnak a tanulók és tanárok számára védőoltás témában. A megyei közegészségügyi igazgatóság szakemberei válaszolnak majd a vakcinával és annak hatásaival kapcsolatos kérdésekre.
Az intézmény hivatalos adatai szerint jelenleg a megye mind a hatszáz oktatási intézményében adottak a fűtési körülmények és a higiéniai feltételek. Ami az egészségügyi működési engedélyeket illeti, a hatszáz létesítményből 17 még nem rendelkezik a közegészségügyi igazgatóság engedélyével. A legtöbb esetben olyan iskolákról van szó, amelyek különböző projektek keretében felújítás alatt álló épületekben működnek – közölte a prefektusi hivatal sajtóosztálya. Damian Samoilă, az intézmény szóvivője úgy fogalmazott, a prefektúra, a megyei tanfelügyelőség, az egészségügyi igazgatóság és a tűzoltóság közös csapatai jelenleg a terepen ellenőrzik, milyen körülmények között térhetnek vissza a gyerekek és a tanárok az iskolákba.
Hargita megyében még folyamatban van az adatgyűjtés, de pillanatnyilag 504 tanügyi intézmény rendelkezik a közegészségügyi igazgatóság működési engedélyével, nyolc intézménynek viszont nincs meg – ebből egy városi, hét községi intézmény – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivőjétől. Mint elmondta,
Továbbá még folynak az ellenőrzések a rendőrség és a csendőrség részéről az iskolabejáratok és a kis utcákban történő közlekedés közbiztonságának a szempontjából.
„Iskolakezdés után is folytatódnak majd az ellenőrzések, ami nem feltétlenül a büntetésekről szól, hanem azért, hogy a tűzoltósági engedélyt is megkaphassák azok az iskolaépületek, amelyek még nem kapták meg eddig. Idén 13 iskolai épülettel több van engedélyezve a tavalyhoz képest, akkor 77 tűzoltósági engedély volt, idén 90 épületben van már ilyen engedély” – tudtuk meg az adatokat Adrian Pănescutól.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
Mínusz 21 fok alá esett a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában és Gyergyóalfaluban is. Ez volt a leghidegebb az országban.
Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.
Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.
A Craiovai Egyetem etikai bizottsága pénteken úgy döntött, hogy vizsgálatot indít az igazságügyi miniszter, Radu Marinescu doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében.
szóljon hozzá!