Megkereszteljük a gyereket, vagy csak nevet adjunk neki?

•  Fotó: Both Ildikó

Fotó: Both Ildikó

Keresztelő helyett névadó ünnepségek szervezése kezd kialakulni Erdélyben is, úgy mint az már külfödön évek óta működik. A nem vallásos családoknál nem megkeresztelik, csupán nevet adnak a gyereknek.

Bús Ildikó

2011. április 18., 14:062011. április 18., 14:06

2011. április 18., 15:502011. április 18., 15:50

Ez a jelenség nem újszerű, legalábbis nyugaton, felénk azonban rácsodálkonzak azokra a szülőkre, akik nem keresztelik, csak elnevezik gyerekeiket. Pedig Háromszéken is van olyan család, akik bár vallásos neveltetést kaptak és átestek a keresztségen, gyereküket nem kívánják az egyházi szertartás szerint elnevezni, csupán beiratják az anyakönyvvezetőnél, majd névadó ünnepséget rendeznek.

A. Réka és férje első gyereküket várják, és már előre tudják, a kislány valószínűleg nem lesz egyházi szertartás szerint megkeresztelve. A szülők egyike katolikus, másik református, és úgy vélik, mivel nem élnek hitéletet, nem érdemes, sőt nem is érdekes a keresztség. „Nálunk csak egy formális névadó ünnepség jöhet szóba, ahol rokonok, barátok, családtagok és ismerősök megismerkedhetnek a babával, aki majd felnőttként eldöntheti vallásosan él-e vagy sem. Számomra elrettentő az, hogy akaratán kívül kereszténnyé teszik, hiszen nem az én tisztem eldönteni, hogy ő milyen vallású szeretne lenni, illetve vallásos lesz-e egyáltalán” – mondja A. Réka.

A vélemények ellentmondásosak, D. Szidónia szerint, aki nincs megkeresztelve, az pogány és nehezen boldogul majd gyerekként, de felnőttként is. „Számos akadály gördül az elé, aki nem vette fel a keresztséget, hiszen már az iskolában folyik hitoktatás, ahol a többiek rossz szemmel néznék. Véleményem szerint gondolja meg minden szülő, hogy mit tesz, hiszen a következmények kegyetlenek lehetnek a gyerekre nézve” – véli Szidónia.

Olyan házaspár is akad, akik bár nem vallásosak, de megőrzik a hagyományokat, ezért megkeresztelték a gyereküket. Gy. András és Erika úgy gondolják, megkeresztelkedni, keresztnevet adni egy gyereknek szép dolog, és egy puszta névadást borzasztónak tartanának, hiszen a környezetükben a keresztelő egy előírt szokás. „Nálunk kötelező a keresztelő, amolyan családi hagyomány, sok keresztszülővel. Ez egy olyan bevett szokás szerintem, melyet nem lehet megváltoztatni, szertartás nélkül a névadás olyan, mintha karácsonykor nem vennénk fát és nem ennénk bejglit” – mondta el véleményét az édesanya.

Az egyházak álláspontja egyértelmű: bűnt követ el az a szülő, aki nem kereszteli meg gyerekét, hiszen a keresztség szentsége által megtisztulnak az eredendő bűntől. „A megkeresztelt élete nem befejezett állapot, hanem indulás, növekedés. A keresztség első és alapvető szentség. Isten országát csak az nyerheti el, aki vízből és szentlélekből újjászületik. A keresztség meghívás az isteni életre. Istentől kapott kegyelmi ajándék, amelyre a meghívottnak hittel kell válaszolnia. Isten eltörölhetetlen pecséttel lefoglalja agának a megkeresztelt lelkét” –  vallja az egyik sepsiszentgyörgyi katolikus plébánia papja. Az egyházak, főként a katolikusok ellenkeznek a névadó ünnepség ellen, melynek szerintük nincs lelki töltete, az csak egy alkalom az evés-ivásra, de a gyereknek semmi haszna belőle. A sepsiszentgyörgyi Szent József-plébánián márciusban mindössze két gyereket kereszteltek, két kislányt.

A vélemények tehát megoszlanak, de az tény, hogy sokan csak formálisan keresztelik meg gyereküket, és bár szeretnének, de nem mernek kilépni a berögződött szokásrendszerből. Mások megvallják elveiket és nevet adnak a gyereküknek, vallásos jelleg nélkül. Hogy mi a legmegfelelőbb azt nehéz eldönteni, de a nevét egy életen át viseli az ember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. október 04., szombat

Az erdővidéki kultúrát őrzik és ünneplik

Idén 31. alkalommal rendezik meg az Erdővidéki Közművelődési Napokat, ezalkalomból a térség minden településén szerveznek különböző kulturális, tudományos és szórakoztató rendezvényeket, illetve gyermekprogramokat.

Az erdővidéki kultúrát őrzik és ünneplik
Hirdetés
2025. október 03., péntek

Fertőző májgyulladás: megsokszorozódtak az esetek Kovászna megyében

Tavalyhoz képest tízszeresére nőtt a hepatitis A vírus okozta megbetegedések száma Kovászna megyében. A fertőző májgyulladás gócpontja egy bodzavidéki községben található.

Fertőző májgyulladás: megsokszorozódtak az esetek Kovászna megyében
2025. október 03., péntek

Újraindult az online számlafizetés a háromszéki vízszolgáltatónál

Tavasz óta döcögött az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapták a számlát, és a honlap sem működött megfelelően. Október 3-tól ismét lehet online fizetni és óraállást jelenteni.

Újraindult az online számlafizetés a háromszéki vízszolgáltatónál
2025. október 03., péntek

„Az idő teltével egyre inkább becsüljük egymást” – a kitartó hűséget ünnepelték Sepsiszentgyörgyön

Öt gyémántlakodalmas és 33 aranylakodalmas házaspárt köszöntött pénteken a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. „A mai világban, amikor a gyors döntések és könnyű feladások korát éljük, önök példát mutatnak” – mondta az ünnepségen Antal Árpád polgármester.

„Az idő teltével egyre inkább becsüljük egymást” – a kitartó hűséget ünnepelték Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2025. október 02., csütörtök

Könnyű online munkát ígérve negyvenötezer lejt csalt ki áldozatától egy szélhámos

Könnyű online kereset lehetőségével csalta lépre áldozatát egy internetes szélhámos, aki így több mint 45 ezer lejre tett szert illetéktelenül.

Könnyű online munkát ígérve negyvenötezer lejt csalt ki áldozatától egy szélhámos
2025. október 02., csütörtök

Hiába a hideg idő, ittasan nincs bejárás a hajléktalanszállóra

Beköszöntött a hideg idő, de a szabályok most is változatlanok a sepsiszentgyörgyi hajléktalanszállón: ittasan nincs bejárás. Szerdán este éppen emiatt küldtek el egy igénylőt, egy másiknál pedig epilepsziás rohamokat okozott az alkoholfogyasztás.

Hiába a hideg idő, ittasan nincs bejárás a hajléktalanszállóra
2025. október 02., csütörtök

TEGA: nem biztos, hogy megússzuk a szemétszállítói áremelést

A sepsiszentgyörgyi TEGA Rt. egyelőre nem drágította meg a szolgáltatását, sőt még az áfa-emeléssel járó többletkiadást is magára vállalta. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy a jövőben is így marad.

TEGA: nem biztos, hogy megússzuk a szemétszállítói áremelést
Hirdetés
2025. október 01., szerda

A szépmezői menhely működtetője: nem célunk, hogy bármelyik kutyát elaltassuk

Dagad a botrány a Sepsiszentgyörgy melletti szépmezői kutyamenhelyen történt altatások körül: az AMY civil szervezet az új gondokságot hibáztatja, számos helyi lakó az állatok védelmére kelt. A menhely új ügyintézője is nyilatkozott a Székelyhonnak.

A szépmezői menhely működtetője: nem célunk, hogy bármelyik kutyát elaltassuk
2025. október 01., szerda

Közös koncerttel indul a hangversenyévad Sepsiszentgyörgyön

A Csíki Kamarazenekar és a Georgius Kamarazenekar nyitja meg a 2025–2026-os Hangversenyévadot október 23-án Sepsiszentgyörgyön.

Közös koncerttel indul a hangversenyévad Sepsiszentgyörgyön
2025. október 01., szerda

Elkezdték a régóta várt körforgalom kialakítását Kovásznán

Nekikezdtek Kovásznán a helyi lakosok által évek óta várt körforgalom megépítésének a Penny áruház előtt, ahol öt utca kereszteződése teremtett évekig veszélyes forgalmi helyzeteket.

Elkezdték a régóta várt körforgalom kialakítását Kovásznán
Hirdetés