Fotó: Boda L. Gergely
Tanatológia konferenciát tartanak Marosvásárhelyen a Szent Balázs Alapítvány, a Stúdium Alapítvány és a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem szervezésében. A február 28. és március 2. között zajló rendezvényről Szabó Mónika belgyógyász-diabetológussal, a MOGYE adjunktusával, a Szent Balázs Alapítvány elnökével beszélgettünk.
2014. február 26., 16:502014. február 26., 16:50
2014. február 26., 17:062014. február 26., 17:06
A tanatológia egy olyan tudományág, amelynek érdeklődési középpontjában a halál és a haldoklás áll, célja elsősorban a haldoklással járó, illetve a a haldoklót és a hozzátartozóit terhelő jelenségeket vizsgálni, illetve azok enyhítését előmozdítani.
Mindenkinek szól
A konferencia témája a főszervező Szabó Mónika szerint azért is hasznos, mert „úgy gondoljuk, hogy a kérdésről beszélni kell, mivel a téma részben nagyon aktuális, részben agyonhallgatott. Aktuális, mivel a hagyományok, rítusok gyengülése révén az egyén sokkal felkészületlenebbül áll szemben saját, illetve hozzátartozója halálával, másrészt, mivel egyre több beteg hal meg kórházi körülmények között, ezért egyre nagyobb szerep hárul az egészségügyi személyzetre a haldoklás, illetve gyászfeldolgozás folyamatában” – nyilatkozta a belgyógyász-diabetológus.
Szabó doktornő elmondta, hogy a célközönség elsősorban orvosok, orvostanhallgatók, egészségügyi személyzet, de végeredményben mindenkinek szól, aki a téma szakszerű, empatikus megközelítéséről vágyik hallani: pszichológusnak, lelkésznek, hozzátartozónak.
Programelőzetes
A konferencia pénteken, február 28-án délben 3-kor kezdődik a Kultúrpalotában. Előadások, illetve műhelymunkák váltogatják egymást. A pénteki nap a fogalom tisztázásról, illetve a halál szociokulturális megközelítéséről szól. Szombat délelőtt a haldokló pszichológiai folyamatairól, és a haldokló kísérésének kihívásairól szól. Délután a hospice, valamint a gondozás gyakorlati kérdései kerülnek megbeszélésre. Vasárnap a fájdalomcsillapítás és az eutanázia kérdése kerül terítékre délig, amikor a konferencia zárul.
A téma helyi és nemzetközi előadói lesznek jelen: Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány alapítója, elnöke, Szántó János debreceni orvosprofesszor, onkológus, Barabás Katalin docens, a tanatológia oktatója a Szegedi Tudományegyetem részéről, Kovács Dénes, Lohinszky Júlia onkológus Budapestről, Daniela Mosoiu docens a brassói egyetemtől, a brassói hospice alapembere, valamint a MOGYE, illetve a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatói, lelkészek szerepelnek a meghívottak között. Részleteket a Szent Balázs Alapítvány honlapjáról (www.szentbalazs.ro) lehet megtudni.
A konferencia távlatai – hospice-házban gondolkodnak
A szervezők úgy vélik, hasznos lenne, ha a tanatológia-oktatás, még ha opcionális tantárgyként is, az egyetemi oktatás részévé válna, és abban reménykednek, hogy a konferencia ilyen vonatkozásban is kapukat nyit. Ugyanakkor a Szent Balázs Alapítványnak régen dédelgetett vágya egy krónikus betegségek kórháza, és emellett egy hospice-csoport létrehozása.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
szóljon hozzá!