Mintegy hetven hatósági, önkormányzati és civil szakember találkozott pénteken Nyárádszeredában, megvitatni a vidéket is magába foglaló Natura 2000 terület aktuális problémáit és megismerni annak értékeit.
2014. október 12., 15:442014. október 12., 15:44
2014. október 12., 15:482014. október 12., 15:48
Maros Megye Tanácsának alelnöke, Kelemen Márton szerint nagy kihívás volt, hogy minden önkormányzat és a Natura 2000-es területté való minősítést kezdeményező egyesület is része legyen a gondnokságnak, és igencsak megkérdőjelezhető volt, hogy működni fog-e ez az szerv. Az elmúlt közel három év bebizonyította, hogy néha kellett kompromisszumokat is kötni egy-egy befektetés és a természet érdekében, de fel tudták vállalni a konfliktusokat is. Előremutató azonban az, hogy most egy olyan fórum jöhet létre, amely az egész Székelyföldön kommunikációt biztosít a szakemberek között.
Érdekes eredményeket mutattak be
Hatvan szakember egy éven át végzett felméréseket a 90 ezer hektárt kitevő négy természetvédelmi területen, a Nyárád és a Kis-Küküllő mentén és a Bekecs környékén, 76 állatfaj és 5 élőhely vizsgálatát végezve. Ezeket az eredményeket mutatták be pénteken az érdeklődőknek, ezáltal népszerűsítve is ezeket. Mint kiderült: három ismert erdei élőhely helyett ötöt sikerült beazonosítani, sikerült kimutatni 28 halfajt, amelyből 7 Natura 2000-es faj és mindkét folyóban él, de rábukkantak a halak egyik ősi fajára, az erdélyi involára is, sőt a víz tisztaságát jelző kagylók létezése is egyértelmű, és új halfajkat is fedeztek fel a vizekben. A területen a szalamandrák és gőték ismert és ritkább fajtái is megélnek, a becsültnél több uráli bagoly is él itt, helyenként jelentős számú haris tanyázik. Itt található Európa egyik legjelentősebb békászósas populációja, és találtak két fészket, amelyben két-két fióka is volt, ami igencsak ritka. Továbbá a vidéken mintegy húsz farkas is van, de itt él a hazai denevérfajták jelentős része is, a mikházi kolostor kriptája egyik kedvelt hibernálóhelye és költőkolóniája a 22 denevérfajnak. A felmérések egyértelművé tették, hogy egyes állatfajok számát túl-, másokét alábecsülték, ezért az adatlapok frissítése igencsak szükségszerű.
Hasonló kérdésekkel szembesülnek
Az értekezlet második részében a Maros, Hargita, Kovászna és Szatmár megyei Natura 2000 területek gondnokai, környezetvédelmi hatóságok, erdészeti és vadásztársaságok képviselői tartottak kerekasztal-beszélgetést. A rendezvény végén Kovrig Zoltán, a szervező Nyárád és Kis-Küküllő menti Natura 2000 Gondnokság igazgatója érdeklődésünkre kifejtette: a rendezvény fő célja az volt, hogy találkozzanak azok a szakemberek, akik ezeket a területeket vizsgálták, élőhelyeit, állatfajait feltérképezték, hogy valós képet kapjanak a természetvédelmi területről és ennek értékeiről. Ennek következtében valós adatokon alapuló kezelési tervet tudnak majd kidolgozni az értékek megóvása érdekében. A kezelési terv elkészítése az utolsó szakaszába érkezett, a felmérések eredményeit egy adatbázisba viszik be, ezek elemzése következik, decemberig remélhetőleg elkészül a terv egy előzetes változata, amit januárban ismertetnek az érdekelt felekkel, hogy azok is megtehessék javaslataikat. Ezután márciusig véglegesítik a területek kezelési tervét és benyújtják a környezetvédelmi minisztériumhoz jóváhagyásra.
Az értekezlet másik célja az volt, hogy az erdélyi megyék szakemberei, gondnokai találkozzanak, hisz hasonló gondokkal küszködnek, és ki-ki egyedül próbálja megoldani azokat. Kovrig úgy érzi, szükség van egy állandó párbeszédre, egyeztetésre, hogy gondjaikat közösen orvosolhassák, de a kommunikációjuk révén az sem elképzelhető, hogy közösen lépnek majd fel a minisztérium irányába, mert úgy érzik: a kormány nemcsak a kötelességeket kellene tőlük számon kérje, hanem segítse is őket, hisz a szakminisztérium munkáját végzik el szinte ingyen, elhivatottságból.
Marosvásárhely két Miyawaki-erdővel büszkélkedhet, a közterületen lévő minierdőben a fák három év alatt 3–4 méteresre nőttek. A biodiverzitást erősítő ültetvények nemcsak szebbé, hanem ellenállóbbá és fenntarthatóbbá teszik a városi környezetet.
Több parkoló autót is megrongált egy 30 éves marosvásárhelyi férfi, aki csütörtök este ittasan vezetett a városban.
Romániában az emberkereskedelem egyik legsúlyosabb formája a szexuális kizsákmányolás, amelyhez gyakran az online tér vezet. Most magyar nyelvű szülői útmutató segít felismerni a veszélyeket, és beszélgetni a gyerekekkel az internet csapdáiról.
Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották szerdán a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végeztek pusztítást a lángok. A Maros megyei rendőrség tájékoztatása szerint a házat szándékosan gyújthatták fel.
Ötven napon belül iható lesz a vezetékes víz a parajdi bányakatasztrófa nyomán vízellátási gondokkal küzdő Maros megyei településeken, miután az illetékesek csütörtökön elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését – közölte az országos vízügyi hatóság.
Forgalomkorlátozások lesznek Marosvásárhely főterén, két esemény megfelelő lebonyolítása érdekében, a hétvége folyamán.
Az év eleji ellenőrzések okozta nehézségekből tanulva, a Maros megyei civil szervezetek összefognak, hogy szakemberek tanácsai és egymás tapasztalatai alapján fejlődjenek tovább.
Meglepetéseket okozott az idei nyár Szovátán, és nem feltétlenül kellemeseket, főleg a szállodaiparban érdekelteknek. Borúlátásra nincs ok, a polgármester szerint egész évben szezon van Szovátán, és ősszel is fesztiválokkal várják a turistákat.
Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották kedden a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végzett pusztítást a tűz.
Az új informatikai rendszer bevezetése miatt késve érkeznek a fogyasztókhoz az augusztusi vízszámlák – jelentette be az Aquaserv Rt. vízszolgáltató. A befizetési határidő azonban a kiállítás dátumához igazodik.
szóljon hozzá!