Néhány idei korábban a megyében megtörtént eset után a napokban ismét állatokra támadt egy medve Nyárádmentén.
2014. július 28., 14:152014. július 28., 14:15
Szerda este támadt rá egy nagyméretű fekete medve a karámba rekesztett juhokra Jobbágyfalva határában, és a kutyák jelenléte ellenére két állatot el is rabolt – tudtuk meg a kárvallott gazdától, Szász Lóránttól. A megölt és megcsonkított állatok maradványaira a bojtárok találtak rá. Mivel a fülszámok épen maradtak, az állatokat azonosítani lehetett, ezért a gazda kárpótlást igényel a brassói területi erdőgazdálkodási felügyelőségtől. Tavalyelőtt a kukoricásában tettek nagyobb kárt a vadak, kártalanítási kérelmét azonban elutasították, idén tavasszal pedig két bárányát vitték el a farkasok, arra már nem is nyújtott be kárigényt.
Most mégis úgy döntött, hogy összeállítja az iratcsomókat, bár egyáltalán nem biztos abban, hogy kárpótlást fizetnek neki. Ennek ellenére úgy gondolja: a dossziékkal jelezni kell a helyzetet a hatóságok felé, mert ha nem, senki nem veszi figyelembe a gazdákat, de kilövési engedélyt sem kaphatnak a vadászok, ha nem tudják dokumentumokkal indokolni a vadak garázdálkodását – mondta el a gazda.
Amúgy több medve is van a jobbágyfalvi határban, egyiküknek három bocsa is van, esténként a tanya közelében, az erdőszélen játszadoznak – részletezte Szász. Szavait a körzeti vadőr is megerősítette, aki többször és több medvét is látott a falu határában. Szász Lóránt aggodalmának adott hangot, hiszen eddig csak gyümölcsökkel táplálkozó medvékkel találkoztak a határban, de ezek az állatok már a vastag gyümölcsfákat is letörték a tanya környékén. Azonban az a tény, hogy az állatokra is rátámadtak, azt jelzi, hogy vérmedve is van közöttük, ami még veszélyesebbé teszi a helyzetet. És a károk csak növekedni fognak, hiszen ezután következik a gabonaérés.
Csíkfalván is láttak a mezőn dolgozók két barna és egy fekete medvét, de ezekről nem tudják, hogy állatokra támadtak volna. Egyelőre gyümölccsel táplálkoznak, de már bemerészkedtek a zabvetésekbe is, és következik a tejes kukorica, amit nagy előszeretettel fogyasztanak a bundások.
Jobbágyfalván tavaly volt hasonló eset, amikor egy másik juhosgazdától, Siklódi Csabától rabolt el és ölt meg juhot a medve. Idén is ott tanyáznak a nagyvadak az állománya közelében, de még nem támadtak állatokra, csak a közeli gyümölcsöst rongálják. Ám a gazda szerint csak idő kérdése, hogy mikor tesznek kárt az állatállományban. Amúgy egy juha eltűnt néhány napja, de nem bukkantak a maradványaira, két hete pedig farkasok zsákmányoltak egy juhot a nyájból.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
szóljon hozzá!