
Fotó: korabeli kepeslap
A Kemény Zsigmond Művelődési Társaság decemberi rendezvényének meghívottja, Berekméri Róbert történész az első világháború kitöréséről és annak Marosvásárhelyre gyakorolt hatásáról tartott előadást.
2016. december 07., 23:062016. december 07., 23:06
Száz éve tört ki az első világháború, amely megállította a gazdasági fejlődést, és derékba törte számos település virágzását. A háború és a román betörés hírére a dél-erdélyi és a székelyföldi lakosság menekülésébe fogott, a magyar lakosság Magyarországra igyekezett, hogy menedéket találjon magának. A háborús intézkedések folyamán a civil lakosság élete is nagy változásokon ment át. Mindez alul Marosvásárhely sem maradt kivétel
Berekméri Róbert egyrészt vázolta azt a konfliktus-sorozatot, amely a világháború kitöréséhez vezetett. Ismertette a világpolitikai helyzetet, Ausztria-Magyarország álláspontját, felkészültségét, azt, hogy Tisza István nem kívánt azonnal hadüzenetet küldeni Szerbiának, ahol Ferenc Ferdinánd főherceg ellen merényletet követtek el, ami a háború kirobbanásának az ürügyéül szolgált. Ám külső nyomásra egy hónap múlva Magyarország is belépett a háborúba, ami azzal járt, hogy abban a pillanatban az orosz erőket is mozgósították, Magyarország pedig egyszerre több oldalról is körül lett véve ellenséggel.
Marosvásárhellyel kapcsolatban azokat a nehézségeket ismertette az előadó, amelyek a lakosság ellátásában jelentkeztek 1914 és 1916 között. A történész egészen a román betörés visszaveréséig, 1916 késő őszéig követte figyelemmel azokat a politikai-katonai eseményeket, amelyek meghatározóak voltak elsősorban a civil lakosság életére. A háborút főleg az élelmiszer-ellátás sínylette meg, bár intézkedésekkel próbáltak enyhíteni a városi vezetők, a budapesti minisztériumok ajtajain is kilincseltek, hogy fát, szenet, illetve alapélelmiszert szerezzenek, sőt a hatóság még árszabályozással is kísérletezett. Ez nem járt sikerrel, ugyanis az árak mindig kiszöktek a szabályozás alól és az égig emelkedtek, a lakosság fizetőképessége pedig egyre csökkent, a mindennapi élet egyre nehezebbé vált.
A közönség kérdésére Berekméri Róbert elmondta, az első világháború áldozatainak a teljes száma még ismeretlen. Míg a történetírás a második világháborúról a részletkérdésekben is óriásit haladt előre, az első világháború tekintetében ez a kutatás még gyerekcipőben jár. Nem lehet tudni például, hogy kik nyugszanak a hadi temetőkben, ugyanis az első világháborús elesettek sírjai vagy eltűntek, vagy eltüntették őket. Például a Marosvásárhelyen eltemetett német, olasz katonák és orosz hadifoglyokról sem lehet tudni, hogy kik voltak, hogyan hívták őket, csupán néhány sírkő vagy fejfa maradt meg, amelyek őriznek még egy-két nevet.
Elutasította a marosvásárhelyi önkormányzat a Postarétre tervezett egészségügyi központ megépítésére vonatkozó határozattervezetet. Az RMDSZ-es tanácsosok szerint a dokumentáció nem felelt meg a zöldövezetekre és a műemlékvédelemre vonatkozó előírásoknak.
A helyi érdekeltségű vasúti szolgáltatás előkészítéséről, a földrengésveszélyes tömbházakról és a várbeli vendéglők bérbeadásáról is döntöttek csütörtökön. A marosvásárhelyi képviselő-testület csaknem ötven napirendi pontot tárgyalt.
Újraválasztották Kovács Mihály Leventét az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnökévé a csütörtöki tisztújító küldöttgyűlésen.
Több mint két napja dolgoznak a tűzoltók a ludasi hulladéklerakónál keletkezett tűz megfékezésén. A lángokat már eloltották, de a területen továbbra is vannak tűzfészkek, amelyek folyamatos felügyeletet igényelnek.
Óriáskivetítőn lesz megtekinthető csütörtök este a világbajnoki pótselejtező elődöntője a marosvásárhelyi várban.
Átadták szerdán Héjjasfalván az országos bölcsődeépítési program keretében felhúzott legújabb intézményt – ez már az 55. „zsiráfos” bölcsőde, amely jellegzetes arculatához tartozik egy foltos hosszúnyakú is a bejáratnál.
Hivatalból indítottak eljárást egy közösségi médiában megjelent bejelentés nyomán a Maros megyei rendőrök március 24-én, amely szerint egy segesvári férfi nem megfelelő körülmények között tartja kutyáját.
II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából március 27-én, pénteken egész napos rendezvénysorozattal emlékeznek meg a fejedelemről Marosvásárhelyen.
Őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek egy 22 éves férfit, akit kiskorúval kapcsolatos pornográfia és zsarolás miatt vizsgálnak.
Marosvásárhelyen is kihasználják az adókedvezményt a helyiek, hiszen látványosan megnőtt márciusban az adófizetések száma, bár elmarad a tavaly ilyenkor tapasztalt befizetésektől. Idén eddig több mint ötvenezren törlesztették az adóikat.
szóljon hozzá!