Fotó: Veres Nándor
Többnyelvű telefonos ügyfélszolgálatokat igényel a Székelyföldért Társaság Közhasznú Egyesület, amely arra biztatja a magyar ügyfeleket, hogy a velük szerződésben álló telefontársaságtól írásban kérjék a magyar nyelvű tudakozó bevezetését.
2013. augusztus 26., 16:562013. augusztus 26., 16:56
2013. augusztus 29., 16:472013. augusztus 29., 16:47
Többnyelvű telefonos ügyfélszolgálatokat Romániában! címmel adott ki közleményt a magyarországi bejegyzésű Székelyföldért Társaság Közhasznú Egyesület elnöke, György-Mózes Árpád.
„A romániai telefontársaságokat többek között a szolgáltatásaikat használó székelyek, magyarok által befizetett díjtételek tartják fenn, juttatják haszonhoz (de nem csak), ezért elvárható lenne ezektől a társaságoktól, hogy az ügyfelekkel való kommunikációban megtiszteljék őket azzal, hogy a szerződés megkötése után anyanyelvükön szólítják meg őket, lehetőséget adva, hogy a telefonos ügyfélszolgálaton anyanyelvén érdeklődjön a velük szerződésben álló ügyfél” – fogalmaz a civilszervezet vezetője, aki a Székelyföldért Társaság nevében felkér minden előfizetőt, hogy „aki fontosnak tartja a szabad anyanyelvhasználatot, juttassa el ezen igényét annak a telefontársaságnak, amelyikkel szerződésben áll”. Mintának egy szabványlevelet is készítettek, a romániai telefontársaságok elektronikus és postai elérhetőségeivel együtt, amit megcímezve és aláírva bárki felhasználhat erre a célra.
Felemás társaságok
A magyarországi egyesület által feszegetett kérés a Romániában működő három nagyobb telefontársaság közül kettőnél még valóban megoldásra vár. A Székelyföldön igencsak elterjedt Orange társaság internetes oldalán magyarázza el, hogy tárcsázva a 411-es ingyenes számot két nyelv közül lehet választani: egyes gomb esetén román, kettessel angol nyelven folytatódik a „párbeszéd\". Ugyanakkor itt kell megemlíteni azt is, hogy a narancsos cég új szerződésajánlatait jelen sorok írójának nemrég magyar nyelven sorolta a társaság ezzel megbízott bukaresti munkatársa.
A Cosmote társaságnál – tárcsázva a 0766-121234-es telefonszámot – két nyelv közül lehet választani: román és angol.
Üdítő kivétel a Vodafone. Miután telefonos kapcsolatba léptünk egy román alkalmazottal, és rákérdeztünk, van-e olyan kollégája, aki beszél magyarul, rögtön kapcsolta a brassói alközpontból Korom Károly ügyfélszolgálati alkalmazottat. „Egyelőre csak az információszolgáltatásban és az előfizetések módosításában tudunk magyar nyelven segíteni, az internetes szerződésajánlatoknál csak román nyelven beszélő kollégák dolgoznak” – mondta Korom, majd elmagyarázta, hogyan lehet a Vodafone telefonkészülékeket magyar menüre átállítani. „A *100# tárcsázása után a 7. menüpontnál kiválasztjuk a Contul meu (az én folyószámlám) alpontot, majd az ott megjelenő nyelvek közül a magyart. Ha ez megtörtént, onnantól kezdve mindig magyar nyelven kérhetnek információkat. Ugyanakkor, ha élő kapcsolatba szeretnének lépni a szolgáltatóval az ügyfelek, a rendszer a magyar csoporthoz kapcsolja őket” – fejtette ki az ügyfélszolgálati alkalmazott.
Csűrrel összeépült kis ház gyúlt ki csütörtökön Csíkszentkirályon.
Ingyenes ivartalanítási kampányt hirdetett Hargita Megye Tanácsa, amelyhez Csíkszereda is csatlakozott. Az akció keretében a város lakosai korlátozott számban vehetik igénybe a szolgáltatást kedvenceik számára.
Nem bika öklelte fel, ahogy a hatóságok feltételezik, hanem medve ölte meg a pásztort múlt csütörtökön Csíkszereda közelében – állítják a Csíksomlyó Közbirtokosság vezetői. Közben a medvét kilőtték, mert megölt egy fiatal tehenet.
Járatokat indít a Csíki Trans augusztus 30-án a csíksomlyói nyeregben sorra kerülő István, a király koncertre.
A csíksomlyói nyeregben már épül a színpad: munkagépek, fúrógépek és kalapácsok zajában készül a helyszín, ahol szombat este az István, a király rockopera koncertváltozata várja a közönséget fényekkel és látványos effektekkel.
Úzvölgye hőseire emlékezett a magyar közösség kedden, a szovjet betörés 81-ik évfordulóján.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkmadarasi kultúrház építése, ahol jövő hónapban be is fejezi a munkát a kivitelező. A létesítményt mozgatható színpadrendszerrel szerelik fel, nemcsak belső kialakítása, de külső formája miatt is rendhagyónak számít.
Mínusz 0,3 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet keddre virradóan Csíkszeredában, ami enyhébb a tegnapi mínusz 1,7-nél. Ez utóbbi ugyan megközelítette a korábbi augusztusi rekordot, de nem döntötte meg.
Csíkszeredában folyamatban van a térfigyelő kamerák telepítése a digitális hulladékgyűjtő szigetek közelében. A cél visszaszorítani a rongálást és az illetéktelen hulladékelhagyást – az ilyen esetek már büntetőeljárást vonnak maguk után.
Egy autó lesodródott az úttestről Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijáratánál, az 578-as európai úton egy balesetet követően, hétfő délután. A helyszínen torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!