Bekebelezés előtt az építészeti

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A diáklétszám folyamatos csökkenésének újabb „áldozata” a Constantin Brâncuşi Szakközépiskola, amely a 2014–2015-ös tanévtől elveszítheti önállóságát és a Ion Vlasiu Faipari Szakközépiskolához fog tartozni. Öröm az ürömben, hogy az építészetis diákok és tanárok, a tavaly szintén a Vlasiuba beolvasztott kémiaival ellentétben nem kell elköltözzenek. Hivatalos átiratot még nem kaptak, így nem tudják, hogy két hét múlva önállóan vagy beolvadva kezdik a tanévet.

Simon Virág

2014. szeptember 02., 15:092014. szeptember 02., 15:09

A városháza honlapján szerepel egy határozattervezet, amelyből kiderül: a tanfelügyelőség arra kéri az önkormányzati képviselőket, hogy szavazzák meg az iskolával kapcsolatos határozat megváltoztatását, s hagyják jóvá, hogy a Constantin Brâncuşi Szakközépiskola a Ion Vlasiu Faipari Szakközépiskolához tartozzon.

Kevés a gyermeklétszám

Az indoklásban az szerepel, hogy Ştefan Someşan főtanfelügyelő elemezte a rendelkezésére álló számadatokat és idén augusztus 4-én átiratban jelezte a városházának, hogy az iskolai hálózatban módosítást eszközöltek. Arra hivatkozik, hogy az építészeti iskolában nem teljesült a tanügyi törvény által előírt gyermeklétszám, nem sikerült mind betölteni a meghirdetett kilencedik osztályokat, ezért a Ion Vlasiuhoz csatolják.

A döntés érdekessége, hogy a tanfelügyelőség hivatalos honlapja szerint a második elosztás után a Ion Vlasiu faipari osztályában 17 üres hely volt, csupán eggyel kevesebb, mint a Brâncuşi-ban betöltésre váró helyek száma.

„Nagyon rossz nekünk a bekebelezés”

Szeptember elsejétől Nemes Andrea építészmérnököt nevezték ki a Constantin Brâncuşi Szakközépiskola aligazgatójának. Bár hivatalos döntést az iskola még nem kapott a beolvasztásról, beszédes, hogy igazgatót nem, csak aligazgatót neveztek ki. Érdeklődésünkre Nemes Andrea szomorúan mondta, hogy amióta elkezdték az iskolák beolvasztását, tudták, hogy rájuk is sor kerül, de utolsó percig reménykednek, hogy ez nem történik meg.

„Igaz, hogy folyamatosan csökkent a gyermeklétszám, mint ahogy megye- és Erdély-szerte. Az is igaz, hogy Vásárhely egyik legszebb, legjobban felszerelt iskolájával rendelkezünk, ami a gyermekeknek, a szülőknek és a tanároknak köszönhető. Az sem mellékes, hogy ezt az iskolát a magunkénak érezzük, hiszen 65 évvel ezelőtt az építkezési vállalat az akkori diákokkal, mesterekkel közösen építette, magának” – mondta a frissen kinevezett aligazgató, akitől azt is megtudtuk, már amikor ideköltöztették az Európa Gimnáziumot, és állandóan azt hangoztatták, hogy bezzeg ott van elegendő diák, tudták, hogy semmi jóra nem számíthatnak.

Bár az önkormányzati képviselők döntése inkább csak formaság, az építészetis diákok és tanárok remélik, hogy önállók maradhatnak, és nem csatolják oda őket a faipari gimnáziumhoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 17., kedd

Újra leállították az ivóvízszolgáltatást Dicsőszentmártonban

A Kis-Küküllő vízének magas sótartalma miatt keddre virradó éjszaka 1 órakor ismét leállították a dicsőszentmártoni vízüzemet.

Újra leállították az ivóvízszolgáltatást Dicsőszentmártonban
2025. június 16., hétfő

Jelentős mennyiségű vizet osztottak szét a Kis-Küküllő mentén

Mintegy 700 ezer liter vizet osztott ki a Maros megyei katasztrófavédelem és az Aquaserv szolgáltató hétfőn a Kis-Küküllő mentén élőknek. Mindemellett az elpusztult halak begyűjtése is folyamatban van a sóval szennyezett folyónál.

Jelentős mennyiségű vizet osztottak szét a Kis-Küküllő mentén
2025. június 16., hétfő

Idén még lesz tűzijáték a városnapokon, jövőre nem biztos

Öt helyszínen, ötven zenei előadóval szervezik meg Marosvásárhelyen a városnapokat június 26–29. között. Idén 14 díszpolgári címet osztanak ki, tizenegy ország küldöttsége látogat ide. Kétmillió lejt különít el erre a város helyi forrásokból.

Idén még lesz tűzijáték a városnapokon, jövőre nem biztos
2025. június 15., vasárnap

Újraindult a vízüzem Dicsőszentmártonban, de nem iható a víz

Bő két napos szünet után újraindult a vízszolgáltatás Dicsőszentmártonban. A jó hírt a város polgármestere jelentette be vasárnap este a közösségi oldalán.

Újraindult a vízüzem Dicsőszentmártonban, de nem iható a víz
2025. június 15., vasárnap

Kétszáz kilogrammnyi halivadékot mentettek ki a Kis-Küküllőből

Jelentősen csökken a Korond-patak vízének sótartalma az elmúlt időszakban – tájékoztat a Maros megyei vészhelyzeti bizottság, amely arról is beszámolt, hogy kiszedték a Kis-Küküllőből a döglött halakat és halivadékokat mentettek.

Kétszáz kilogrammnyi halivadékot mentettek ki a Kis-Küküllőből
2025. június 15., vasárnap

Újraindulhat a dicsőszentmártoni vízüzem?

A vasárnap esti vízminták eredményei függvényében döntenek a dicsőszentmártoni vízüzem újraindításáról – nyilatkozta a Székelyhonnak vasárnap reggel Sipos Levente, az Aquaserv igazgatója.

Újraindulhat a dicsőszentmártoni vízüzem?
Újraindulhat a dicsőszentmártoni vízüzem?
2025. június 15., vasárnap

Újraindulhat a dicsőszentmártoni vízüzem?

2025. június 14., szombat

Véget nem érő katasztrófaturizmus? Sós vízben elpusztult halak most a látványosság – fotók

Előbb a Korond-patak földfelszíni eltűnése számított a sóvidék leglátványosabb történésének, aztán megjelentek a bányafelszíni lyukak, majd nőttek és nőttek – határon innen és túl szinte mindenkit ez foglalkoztatott.

Véget nem érő katasztrófaturizmus? Sós vízben elpusztult halak most a látványosság – fotók
2025. június 13., péntek

Felszólították a kórházakat sósvíz-ügyben: készüljenek fel az esetleges ételmérgezéses esetekre

Továbbra is kritikus a helyzet a parajdi bányakatasztrófa miatt sóval szennyezett Kis-Küküllő vízgyűjtő területén, az illetékes hatóságok sürgősségi intézkedéseket hoznak a lakosság védelme és vízellátása érdekében – közölte pénteken a prefektúra.

Felszólították a kórházakat sósvíz-ügyben: készüljenek fel az esetleges ételmérgezéses esetekre
2025. június 13., péntek

A bözödújfalui tóból vinnének vizet Dicsőszentmártonba

Bizonytalan ideig vezetékes víz nélkül maradnak a dicsőszentmártoniak és a környékbeli települések lakói. Pénteken egy újabb település, Küküllőszéplak is központosított segítséget kért. Az illetékesek keresik a megoldásokat.

A bözödújfalui tóból vinnének vizet Dicsőszentmártonba
2025. június 13., péntek

Természeti katasztrófa a Kis-Küküllőn – hálóval gyűjtik össze az elpusztult halakat

Felmérhetetlen károkat okozhatott a Kis-Küküllő élővilágában a tömény sós víz – a halpusztulás csak egyike ezeknek. Pénteken hálókat rögzítenek a folyón, amivel felfogják a haltetemeket. Az illetékesek nem tudják, mikor javulhat a helyzet.

Természeti katasztrófa a Kis-Küküllőn – hálóval gyűjtik össze az elpusztult halakat