Alkotóüzemmé alakult át a műhely

Tavaly tavasszal született meg az ötlet, hogy létrehozzanak egy örmény kreatív kerámiaműhelyt Marosvásárhelyen. Kedden este már a második tanfolyamév búcsúzott az oktatóktól, kollégáktól és a műhelytől.

Bakó Zoltán

2016. november 10., 16:492016. november 10., 16:49

A marosvásárhelyi Knöpfler Vilmos (Brăila) utcai volt ortodox zsinagóga épületében, a Kortárs Művészetek Házában működött májustól az a műhely, amelyet két keramikus, Dobribán Annamária és Demeter Irén vezetett. Több lelkes ember kellett ahhoz, hogy mindez létrejöjjön – a Marosvásárhelyi Örmény-magyar Kulturális Egyesület (MÖMKE) elnöke, Puskás Attila, aki az egyesület révén pályázott egy kerámiaégető-kemencére, a Kortárs Művészetek Házának vezetője, András Lóránt, aki helyet biztosított a műhely számára az épületben, két lelkes keramikus, akik oktatói szerepet vállaltak, de nem utolsó sorban három tucatnyi még lelkesebb, okulni vágyó, zömében hölgytanonc, akik elszánt buzgalommal tanulták az agyagozás művészetét.

Idén tavasszal elindult az első tanfolyam, aztán a nyár végén már a második is kezdetét vette. Többen repetáztak a résztvevők közül, annyira tetszett nekik az itteni tevékenység. A korongolás oktatása kedden este egy kis házi ünnepséggel, kiállítással zárult.

A búcsúünnepségen – amely csak azért számít búcsúnak, mert az idén már nem lehet folytatni amiatt, hogy nincs még fűtés az épületben – Puskás Attila elmondta, hogy időközben sikerült három elektromosan működtetett korongot is beszerezni ugyancsak pályázati úton a Bethlen Gábor Alaptól, így már szinte kis alkotóüzemmé alakult át a műhely, ahol egyre nagyobb szakértelemmel készültek az egyedi elképzelésű kerámiatárgyak.

Demeter Irén elmondta: a kezdeti elképzelés, miszerint relaxáló, lélekfrissítő foglalkozás lesz a kerámiaműhelyben, kiderült, hogy az ide beiratkozók szinte hivatásszerűen, óriási lelkes elhivatottsággal kezelték az agyagot. Az eredmény pedig nem is maradt el, amit a mostani kiállítás is igazolt. Számos jó ízléssel készített edény, emléktárgy, használati eszköz zománca csillant meg az asztalon, s ezeket a tanfolyam résztvevői a végén hazavitték.

A kis ünnepségnek egy váratlan vendége is volt. Az élete kilencedik évtizedében járó Domokos István, aki harminc évig volt a Népi Együttes koreográfusa, újsághírből értesült az eseményről, s úgy érezte, korondi születésű lévén, és mint olyan, aki jelenleg is korongozik otthon, feltétlenül jelen kell lennie. A mozgékony, jó egészségnek örvendő korondi korongos megígérte, hogy jövőben, amikor majd újraindul az oktatás, szívesen eljön és megosztja tapasztalatait a tanfolyamon résztvevőkkel.

A résztvevők, oktatók és szervezők remélik, hogy a következő esztendőben sikerül újraindítani a tanfolyamot, és még jobban megközelíthetik a tökéletes fazekasmunkák színvonalát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 27., péntek

Rákóczi alakja Marosvásárhelyen különleges helyet foglal el a közösségi emlékezetben

II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából egész napos rendezvénysorozattal emlékezett meg a fejedelemről Marosvásárhely magyar közössége. Az ünnepség emlékeztetett a város szabadságharcban betöltött meghatározó szerepére is.

Rákóczi alakja Marosvásárhelyen különleges helyet foglal el a közösségi emlékezetben
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Ha jön a fagy, hogyan védjük a gyümölcsfákat?

Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.

Ha jön a fagy, hogyan védjük a gyümölcsfákat?
2026. március 27., péntek

Eldőlt: nem épül egészségügyi központ a Székely vértanúk emlékműve mellé

Elutasította a marosvásárhelyi önkormányzat a Postarétre tervezett egészségügyi központ megépítésére vonatkozó határozattervezetet. Az RMDSZ-es tanácsosok szerint a dokumentáció nem felelt meg a zöldövezetekre és a műemlékvédelemre vonatkozó előírásoknak.

Eldőlt: nem épül egészségügyi központ a Székely vértanúk emlékműve mellé
2026. március 26., csütörtök

Vasárnapi ebéd a Várban? Erről is határoztak a maratoni tanácsülésen

A helyi érdekeltségű vasúti szolgáltatás előkészítéséről, a földrengésveszélyes tömbházakról és a várbeli vendéglők bérbeadásáról is döntöttek csütörtökön. A marosvásárhelyi képviselő-testület csaknem ötven napirendi pontot tárgyalt.

Vasárnapi ebéd a Várban? Erről is határoztak a maratoni tanácsülésen
Hirdetés
2026. március 26., csütörtök

Marad a marosvásárhelyi RMDSZ élén Kovács Mihály Levente

Újraválasztották Kovács Mihály Leventét az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnökévé a csütörtöki tisztújító küldöttgyűlésen.

Marad a marosvásárhelyi RMDSZ élén Kovács Mihály Levente
2026. március 26., csütörtök

Már több mint két napja küzdenek a tűzzel a ludasi hulladéklerakónál

Több mint két napja dolgoznak a tűzoltók a ludasi hulladéklerakónál keletkezett tűz megfékezésén. A lángokat már eloltották, de a területen továbbra is vannak tűzfészkek, amelyek folyamatos felügyeletet igényelnek.

Már több mint két napja küzdenek a tűzzel a ludasi hulladéklerakónál
2026. március 26., csütörtök

Óriáskivetítőn a román válogatott sorsdöntő mérkőzése Marosvásárhelyen

Óriáskivetítőn lesz megtekinthető csütörtök este a világbajnoki pótselejtező elődöntője a marosvásárhelyi várban.

Óriáskivetítőn a román válogatott sorsdöntő mérkőzése Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. március 25., szerda

Héjjasfalván is átadták a „zsiráfos” bölcsődét

Átadták szerdán Héjjasfalván az országos bölcsődeépítési program keretében felhúzott legújabb intézményt – ez már az 55. „zsiráfos” bölcsőde, amely jellegzetes arculatához tartozik egy foltos hosszúnyakú is a bejáratnál.

Héjjasfalván is átadták a „zsiráfos” bölcsődét
2026. március 24., kedd

Rosszul bánt a kutyájával, ezért megbírságolták és elvették tőle az állatot

Hivatalból indítottak eljárást egy közösségi médiában megjelent bejelentés nyomán a Maros megyei rendőrök március 24-én, amely szerint egy segesvári férfi nem megfelelő körülmények között tartja kutyáját.

Rosszul bánt a kutyájával, ezért megbírságolták és elvették tőle az állatot
2026. március 24., kedd

Rákóczi 350 – egész napos ünnepség lesz Marosvásárhelyen

II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából március 27-én, pénteken egész napos rendezvénysorozattal emlékeznek meg a fejedelemről Marosvásárhelyen.

Rákóczi 350 – egész napos ünnepség lesz Marosvásárhelyen
Hirdetés