Alakul még a vallásórákra járók száma

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Új rendeletet tett közzé szeptemberben a tanügyi tárca a vallásoktatás módszertanára vonatkozóan. Az előkészítő osztályosok szülei, valamint a kilencedik osztályba frissen iratkozottak igényelhették a nemrég elkezdődött tanévtől a vallásoktatást, a többi diák a múlt tanévi rendszer alapján sorolták be, hogy részt vesz-e a vallásórákon.

Vass Gyopár

Molnár Rajmond

2015. október 02., 10:012015. október 02., 10:01

Az alkotmánybíróság az előző tanévben az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a tanügyi törvény azon előírását, amely a vallásórákon való részvétel alóli felmentést szabályozta, így márciusban nem azon szülők kellett kérvényt nyújtsanak be az iskolához, akik nem kívánták gyermekeiket ezen órákra járatni, hanem azok, akik szerették volna az iskolai vallási nevelést gyermekük számára.

Idén csak az előkészítő osztályosok szülei, valamint a kilencedik osztályba frissen beiratkozottak jelölhették be, hogy akarnak-e hitoktatásban részesülni. Akik már márciusban igényelték, az új tanévben is járhatnak vallásórákra. Azon diákok, akik nem szándékoztak az új tanévtől vallásórára járni, egy kérés alapján kiiratkozhattak, de nem volt példa ilyenre – tudtuk meg Bogos Máriától,  a Hargita Megyei Tanfelügyelőség római katolikus és protestáns vallásoktatásért felelős munkatársától. Hozzátette, hogy ha a diák részt vesz a vallásoktatásban, akkor beleszámít az ott kapott jegye a végső általánosba, ha viszont korábban szülei nem igényelték számára a vallásoktatást, esetleg kiiratkozott erről, akkor egy tantárggyal kevesebből lesz osztályzata.

Szeptemberben a tanügyi tárca közzétett egy új rendeletet a hitoktatás módszertanára vonatkozóan. A rendelet olyan felekezetű diákokra vonatkozik, akik esetében a kis létszám miatt nincs megoldva a vallásoktatás az iskolákban. A minisztériumi határozat alapján ezeknek a gyerekeknek is lehetőségük van vallásórára járni, amennyiben felekezetük oktatójának szerződése van az oktatási tárcával, hogy tarthat vallásoktatást egy adott helyen, például egy plébánián. Ilyen esetekben a hitoktató kiállít egy igazolást az órára járó diákok részére, ezt követően pedig érdemjegyet is ad, ami bekerül az iskolai naplókba – tudtuk meg a szaktanfelügyelőtől.

Márciusban összesen 38 700 kérést adtak le a szülők Hargita megyében gyerekeik vallásoktatására vonatkozóan. Ebből 26 395 volt katolikus, 5433 ortodox, 4355 református és 2335 unitárius. A többi igénylés más, kisebb felekezethez tartozó diákok szüleitől érkezett – tájékoztatott Bogos Mária.

Alakulófélben lévő Maros megyei adatok

Amint arról Kiss Tünde, a Maros Megyei Tanfelügyelőség vallásoktatásért felelős szaktanfelügyelője tájékoztatott, a szülők, illetve a nagykorú diákok már a tavaly benyújtották az igényléseket az iskolák vezetőségéhez, és ennek függvényében állították össze a hittanórás csoportokat. A napokban értesültek arról, hogy néhány diák azóta lemondott a vallásoktatásról. Pontos adatokkal – az előbb említett változások miatt – egyelőre nem tudott szolgálni, ez jövő kedden, az iskolaigazgatókkal tartott értékelő gyűlés után derül ki. A tavalyi összesítésekről elmondta: a megye összes diákjának mintegy 86-87 százaléka igényelte a vallásoktatást. Hozzátette, ez nem sodorta veszélybe egyetlen vallástanár állását sem.

A középiskolások maguk döntenének

Mindeközben a hét elején az Országos Diáktanács és a Konstancai Diákszövetség sajtóközleményben fejtette ki álláspontját az ügyben. Már a tavaly is, a 18. életévüket betöltött diákok saját maguk dönthették el, hogy akarnak-e vagy sem vallásórára járni. Ezen akarnak változtatni a diákságot képviselők, akik azt kérik, hogy már 14 éves kortól lehessen dönteni. Bár a vonatkozó tanügyi törvények értelmében a szülők, törvényes gyámok döntenek gyerekük felekezeti hovatartozásáról, illetve arról, hogy járjanak-e vallásórára, a diákszövetségek a polgári törvénykönyvre hivatkoznak, mely szerint a kiskorúak 14 éves koruktól dönthetnek vallási hovatartozásukról.

A román diákszövetségek kezdeményezését a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége is támogatja, tudtuk meg annak kommunikációs referensétől, Gáspárik Mártontól. „Egyértelműen azt látjuk helyesnek, hogy ezt a  diák maga döntse el. Tizennégy évesen már személyivel rendelkezik, többé-kevésbé magáért felel. Ebben a korban ő kell eldöntse, hogy akar-e tanulni egy olyan dolgot, amit amúgy nem ő választott” – fogalmazott a Bolyai Farkas Gimnázium végzős diákja. Hozzátette, a hittan helyett alternatív megoldás lehet a vallástörténet oktatása, mert úgy véli, a vallás erőltetett tanítása még inkább eltávolítja őket attól, aminek „az emberben kell eldőlnie”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 19., hétfő

Négyezerszázan több mint hatmillió lejt fizettek be egy hét alatt

Bár egyelőre nincsenek sorok a pénztárak előtt, a marosvásárhelyiek az előző évekhez hasonló ütemben törlesztik a helyi adókat és illetékeket. Egy hét alatt hat és fél millió lejt fizettek be.

 

Négyezerszázan több mint hatmillió lejt fizettek be egy hét alatt
Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

Két tűzeset történt egy időben Nagyernyében és Marosvásárhelyen

Egy időben riasztották a tűzoltókat Nagyernyében és Marosvásárhelyen, két különböző tűzeset miatt.

Két tűzeset történt egy időben Nagyernyében és Marosvásárhelyen
2026. január 18., vasárnap

Két autó ütközött össze, az egyik egy gázcsőnek csapódott

Közúti balesethez riasztották a hatóságokat Nyárádkarácsonba vasárnap este. Két gépkocsi ütközött össze, aminek következtében az egyik jármű egy gázcsőnek csapódott, ezért felmerült a gázvezeték megrongálódásának gyanúja.

Két autó ütközött össze, az egyik egy gázcsőnek csapódott
2026. január 18., vasárnap

Áramszünetek várhatók Szászrégenben

Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint tervezett karbantartási munkálatok miatt Szászrégen több utcájában is ideiglenes áramszünetekre kell számítani a következő napokban.

Áramszünetek várhatók Szászrégenben
Áramszünetek várhatók Szászrégenben
2026. január 18., vasárnap

Áramszünetek várhatók Szászrégenben

Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

Tisztázták az új szelektív kukák körüli kérdéseket – ezentúl sem mérés alapján szabják a díjakat Marosvásárhelyen

Az Ecolect Maros Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója tisztázta a Marosvásárhelyen kiosztásra kerülő kukák körüli kérdéseket: az új rendszer célja az átlátható és egységes hulladékszállítás, de nem mérik le mindenkinek külön a szemétmennyiségét.

Tisztázták az új szelektív kukák körüli kérdéseket – ezentúl sem mérés alapján szabják a díjakat Marosvásárhelyen
2026. január 18., vasárnap

Akik a kinti fagyban érzik jól magukat – tél a marosvásárhelyi állatkertben

A farkasok és a tigrisek különösen jól érzik magukat a nagy hóban, fagyban a marosvásárhelyi állatkertben. A tartósan fagyos idő beálltával fokozottan figyelnek az állatokra és az optimális hőmérsékletre, az ünnepek alatt mégis elpusztult egy gímszarvas.

Akik a kinti fagyban érzik jól magukat – tél a marosvásárhelyi állatkertben
2026. január 17., szombat

A luxusautókat is elszállítják, ha szabálytalanul parkolnak

Négy hónap alatt hatszáznál több szabálytalanul parkoló vagy közterületen hagyott autót szállítottak el Marosvásárhelyen. Soós Zoltán polgármestert cáfolta, hogy a luxus, nagyméretű járművek a helyükön maradnak, bárhol is állomásoznak.

A luxusautókat is elszállítják, ha szabálytalanul parkolnak
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Százötvenezer euró üti annak a markát, aki megtervezi Marosvásárhely új sport- és szabadidőparkját

Negyven hektáros területen fekvő sport- és szabadidőpark létrehozását tervezi a marosvásárhelyi városháza, és százötvenezer eurós össznyereményt ajánl fel azoknak a tervezőknek, építészeknek, akik rész vesznek a tervpályázaton.

Százötvenezer euró üti annak a markát, aki megtervezi Marosvásárhely új sport- és szabadidőparkját
2026. január 16., péntek

A hó súlya alatt beomlott a marosvásárhelyi állatkert egyik röpdéje

Földrengéshez hasonló zajt és mozgást eredményezett pénteken reggel a hó súlya alatt összeomlott röpde a marosvásárhelyi állatkertben. A Zöld házat és környékét is lezárták.

A hó súlya alatt beomlott a marosvásárhelyi állatkert egyik röpdéje
2026. január 16., péntek

Baleset miatt áll a forgalom Désfalva és Harangláb között

Két autó ütközött össze Désfalva és Harangláb között pénteken reggel, többen is megsérültek.

Baleset miatt áll a forgalom Désfalva és Harangláb között
Hirdetés