
Megkezdte a kedvezményes üdülési jegyekre jogosultak kérvényeinek átvételét a Maros Megyei Nyugdíjpénztár hétfőn. 2011-ben 5300 nyugdíjas élt a lehetőséggel, és utazott el gyógykezelésre valamelyik fürdővárosba.
2012. január 19., 13:482012. január 19., 13:48
2012. január 19., 16:152012. január 19., 16:15
Két évvel ezelőtt változott a kérvények elbírálási rendszere, és így már nem az élvez előnyt, aki a leghamarabb leadja az iratcsomóját, hanem az, aki arra a legtöbb pontot kapja.
A kedvezményes üdülési jegyek odaítélésénél több kritérium szerint döntenek. Számít, ha az igénylő az elmúlt két évben élt már ezzel a lehetőséggel (ha igen, kevesebb, ha nem, akkor több pontot kap – amennyiben mindkét évben volt, úgy nulla pontot), beteg, vagy korhatáros nyugdíjas. A kérvényező havi nyugdíjának nagysága is számít: kis nyugdíjjal több, nagyobbal kevesebb pontot kap.
„A kérvényeket már elfogadjuk, várhatóan februárban megérkeznek hozzánk a nyomtatott jegyek, márciusban már indulhat az első csoport gyógykezelésre. A tavaly kevéssel több mint 5300 nyugdíjas élt a lehetőséggel. Ők főként a közeli üdülő és terápiás központokat választották: Szovátát, Félixfürdőt, Kovásznát, Tusnádfürdőt, de főként a nyári időszakban olyanok is voltak, akik a tengerparton töltötték idejüket” – nyilatkozta Morent Ilona, az intézmény vezetője.
A nyugdíjasok egy havi nyugdíjuk felét kell kifizessék a kedvezményes üdülési jegy áraként, vagyis aki 600 lejt kap, az 300 lejből mehet gyógykezelésre.
A nem nyugdíjasok is igényelhetik a kedvezményes üdülési jegyet. Számukra követelmény, hogy legyen társadalombiztosításuk. Ha a havi juttatásuk kisebb, mint az országos átlagbér, a jegy teljes értékének 50 százalékát kell fizetniük, míg, ha nagyobb, akkor a 100 százalékát. Az igényléseket postai úton is el lehet juttatni a nyugdíjpénztárhoz.
Késnek az ingyenes vonatjegyek
Központi szinten problémák adódtak a nyugdíjasok ingyenes vonatjegyének kinyomtatásakor – tudtuk meg Morent Ilonától. A szakember elmondta, Bukarestben át akartak térni egy modernebb technikára, és ez nem ment zökkenőmentesen, ezért a jegyek kézbesítése késik. „Amennyiben minden rendben lesz, úgy februárban már a nyugdíjjal együtt viszi a postás a vonatjegyeket” – fogalmazott.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
Az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasza mintegy 50 százalékban elkészült, a 24 kilométeres sztrádát 2027 első felében adhatják át a forgalomnak – jelentette be kedden Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára.
A korábbinál gyorsabban és pontosabban vizsgálhatják a szövetmintákat a Maros Megyei Klinikai Kórház patológiai laboratóriumában. Az intézményben évente már akár negyvenezer mintát is elemezhetnek Maros, Hargita és Beszterce megyei páciensektől is.
Bár a szovátai tanuszodát még tavaly decemberben átadták, a létesítmény azonban csak most nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A városvezetés bejelentése szerint az első hónapban ingyenesen vehetik birtokba a látogatók az uszodát.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
szóljon hozzá!