Hirdetés
Hirdetés

Magyarországi támogatással Kerelőszentpálon épül Románia legnagyobb takarmánykeverő üzeme

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Tizenöt millió euró összértékű zöldmezős beruházással a Maros megyei Kerelőszentpálon épül Románia legnagyobb független (nem saját integrációban gyártó) takarmánykeverő üzeme. A közép-kelet-európai régió egyik legnagyobb és Európa egyik legmodernebb technológiával rendelkező gyára óránkénti 30 tonna, évente pedig 220 ezer tonna kapacitással működik majd.

Gáspár Botond

2017. november 23., 13:482017. november 23., 13:48

Az UBM Csoport, az East Csoport és az Oprea Avicom tulajdonában levő UBM Feed Romania Kft. ezáltal a térség agrárszektorának kiemelkedő beruházását valósítja meg. Magyarország piacvezető takarmánykereskedő vállalkozásának tulajdonosa, Varga Ákos a személyes kapcsolatok, a bizalom és a becsület fontosságát kiemelve elmondta,

a 21 éves UBM éves szintű tőkeforgalma 300 millió euró, 1 millió tonna gabonát vásárolnak fel, 450 ezer tonna tápot készítenek és 200 ezer tonna szóját importálnak Brazíliából. Az elmúlt időszakban négy üzem létesítésében voltak érdekeltek, de a kerelőszentpáli az első, amely nem Magyarországon valósul meg.

Hirdetés
•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kedvezményes hitellel

Idézet
Ebben a térségben a mezőgazdaság fejlődésre ítéltetett, minden alapanyag megtalálható, nem kell több száz kilométerről felvásárolni. Az állattenyésztők költségeinek 70 százalékát a takarmány adja, ezért fontos a jó minőségű és helyben, kedvező áron előállított táp

– mondta Varga Ákos, aki lapunknak ismertette, hogy a beruházáshoz az EximBank biztosított a piaci kínálatnál jobb feltételek mellett hitelt, a pénzintézet ugyanis olyan projekteket hitelez, amelyek a magyar kormányzat céljaihoz passzolnak.

Az East Csoport tulajdonosa, Kerezsi Miklós elmondta, karrierjét 1996-ban 21 évesen kezdte, és az volt az álma, hogy saját takarmány-előállító üzeme legyen. 1999-ben érkezett Romániába, és azóta is itt látja a jövőjét.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Idézet
Romániában minden adott ahhoz, hogy ne importálja az agrár- és élelmiszeripari termékeket, hanem a közeljövőben komoly exportőrré váljon

– fogalmazott Kerezsi Miklós, üzleti partnere, Emanuel Oprea pedig felszólalásában hozzátette, az üzem építése két éve merült fel, hiszen Erdély jelenleg több százezer tonnányi gabonát exportál és több százezer tonnányi takarmányt importál. Ehelyett a nyersanyagot helyben fogják feldolgozni, ezáltal munkahelyeket is teremtenek és olcsóbb termékhez juttatják a gazdákat.

Felfedezett agrárium

Az eseményt Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, és Marcel Floricel Dima, a románi Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára is köszöntötte. Magyar Levente fontosnak tartotta, hogy

a magyar befektetők a romániai agráriumot is felfedezték.

Megjegyezte: Románia Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi partnere, és a magyarországi tőkekihelyezés egyik legfontosabb területe. Azért tartotta fontosnak az agrárium terén történő beruházást, mert a magyar tőke eddig elsősorban a pénzügyi szektorban, gyógyszeriparban, logisztikában, szolgáltató iparban volt jelen Romániában.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke azt hangsúlyozta: ha a gazdaságban lehet jól együttműködni, akkor miért ne lehetne más területeken is.

Vonzó becsületesség

A Maros-Mezőségen évszázados hagyománya van a mezőgazdaságnak, emellett a térség kiválasztásához hozzájárult az is, hogy

Kerelőszentpál vezetősége 15 évvel ezelőtt úgy döntött, hogy Maros megye ipari zónájává, a nagyvárosi övezet gazdasági fejlesztési motorjává válik.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„2000-ben megközelítőleg 30 munkahely volt a községben és a megye egyik legszegényebb települése voltunk.

Idézet
Ráálltunk a tulajdonjog rendezésére és az infrastruktúra-építésre, nyitottunk a befektetők felé, segítettük őket, így ma már több mint 100 millió eurós magánberuházással 3000 munkahely van nálunk, és elkezdtük a második ipari park kialakítását.

A szerénység és a becsületesség vonzza ide az embereket és a befektetőket” – fogalmazott Simon István, a település polgármestere.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 21., csütörtök

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására

A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu csütörtökön közölte, hogy egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Ebben a tanévben több mint hétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek

Gyerekzsivaj pezsdítette fel a borús reggelt Sepsiszentgyörgy főterén, a Lábbusz-program ötödik születésnapján. A gyalogos iskolabuszról az elmúlt években 13 város vett példát, és az ötletgazdák abban bíznak, hogy hamarosan még többen csatlakoznak.

Ebben a tanévben több mint hétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek
2026. május 21., csütörtök

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt

Az alacsony bérek miatt alig van szakemberutánpótlás, nem vonzó a népegészségtan az egészségügyi pályát választók számára. Most viszont a még meglévő személyzetet is karcsúsítania kell a népegészségügyi igazgatóságoknak az állami megszorítások miatt.

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt
2026. május 21., csütörtök

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések

Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után

A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után
2026. május 21., csütörtök

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson

Az ivóvíz- és csatornahálózat korszerűsítési munkálatok alatt minden gyergyószentmiklósi városrészben felásták az utakat. Történtek már korábban is visszaaszfaltozások, idén ennek szeretnének a végére járni. Elkezdődtek a helyreállítási munkálatok.

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson
2026. május 20., szerda

Áramszünetekre figyelmeztet a szolgáltató

Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.

Áramszünetekre figyelmeztet a szolgáltató
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Tánczos Barna: meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását

Meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint. Az intézkedés hatálya június 30-án járna le.

Tánczos Barna: meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását
2026. május 20., szerda

Megvolt az utolsó csengőszó a Márton Áron Tehetséggondozó Központ ballagóinak

Jubileumi ballagási ünnepséget tartottak a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban szerdán, tíz évvel azután, hogy megnyitották a létesítményt az FK Csíkszereda épületében. Idén 27 végzős diák ballagott el a központból.

Megvolt az utolsó csengőszó a Márton Áron Tehetséggondozó Központ ballagóinak
2026. május 20., szerda

Csúszópénz elfogadásakor ért tetten egy RMDSZ-es polgármestert az Európai Ügyészség

Hatósági felügyelet alá került a Bihar megyei Érbogyoszló RMDSZ-es polgármestere, miután csúszópénz elfogadásán érte tetten az Európai Ügyészség (EPPO).

Csúszópénz elfogadásakor ért tetten egy RMDSZ-es polgármestert az Európai Ügyészség
Hirdetés