
Fotó: Haáz Vince
Vasárnapi együttes ülésükön a képviselők és a szenátorok elfogadták a családon belüli erőszak visszaszorítására hivatott közös parlamenti különbizottság létrehozásáról szóló határozatot – számol be róla az Agerpres hírügynökség.
2025. szeptember 07., 17:002025. szeptember 07., 17:00
2025. szeptember 07., 17:012025. szeptember 07., 17:01
A Családon belüli erőszak nélküli Románia elnevezésű testület létrehozása mellett 249-en szavaztak.
A parlamenti határozat szerint a bizottságra azért van szükség, mert a nők elleni erőszak jelensége az utóbbi időben aggasztó méreteket öltött Romániában, és a román államnak alkotmányos kötelessége intézkedni polgárai életének és testi épségének hatékony védelméről, valamint a személy elleni bűncselekmények elkövetőinek megbüntetéséről.
A határozat emlékeztet arra, hogy az Eurostat adatai szerint
Ez az arány az uniós átlag kétszerese. Emellett közel 49 százaléka azoknak a romániai nőknek, akiknek volt már párkapcsolata, életében legalább egyszer elszenvedett a partnerétől valamilyen erőszakot.
A testületbe meghívhatók a közintézmények/hatóságok, az igazságszolgáltatás, a tudományos élet, a nem kormányzati szervezetek, a családon belüli erőszak megelőzésében és leküzdésében tapasztalattal rendelkező akkreditált nemzetközi szervezetek, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak a képviselői.
A bizottság elemzi a családon belüli erőszakot érintő törvénykezdeményezéseket, valamint kezdeményez, javaslatokat fogalmaz meg az állami intézmények, a civil szféra és a szakemberek konzultálásával.
A 25 tagú testület elnöke Alina Gorghiu liberális szenátor.
Településen belül száguldott 170 km/órával egy sofőr, amikor a rendőrök bemérték.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy jövő héten várhatóan megbukik a jelenlegi kormány, ami nem jó az országnak.
Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé. Orbán Viktorhoz és Semjén Zsolthoz hasonlóan nem lesz képviselő Kövér László és Rogán Antal sem.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök hétfőn lemondásra szólította fel a párt javaslatára kinevezett államtitkárokat és prefektusokat.
Egyelőre nem történt érdemi előrelépés azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Hiányzik 63 millió lej Hargita Megye Tanácsának 2026-os költségvetéséből, ezért a megyei önkormányzat több területen is visszafogta a kiadásokat, miközben a fejlesztésekről sem mond le. A képviselő-testület kedden dönt a 880 millió lejes büdzséről.
Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat.
Változékony marad az időjárás a következő két hétben: többfelé hűvös éjszakák várhatók, miközben egyes térségekben napközben a hőmérséklet eléri a 22–23 Celsius-fokot is. Április végén és május elején gyenge csapadékra is számítani lehet.
Tizennyolc megye 72 településén és a fővárosban okozott károkat az elmúlt 24 órában a viharos szél, a legsúlyosabb incidens Vaslui megyében, Huși városban történt, ahol egy épületről lesodort tetőszerkezet rázuhant egy férfira, aki életét vesztette.
Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
szóljon hozzá!