Jelentősen drágult a bárányhús. Meg kell érje a gazdának is értékesíteni az állatokat
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a helyi termelői piacokon, az üzletekben is jelentősen megdrágult a hagyományos húsvéti alapanyag, a bárányhús. Míg tavaly Marosvásárhelyen 28–30 lejért haza is szállították a levágott bárányt, idén már 40–42 lejnél kezdődik kilogrammja, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is hasonlóan magasak az árak. Gyergyószentmiklóson a legolcsóbb a húsvéti eledel.
2022. április 13., 11:242022. április 13., 11:24
2022. április 15., 02:242022. április 15., 02:24
Idén nemcsak a helyi termelői csoportokban néztünk szét, nagy üzletek árjegyzékeit böngésztük, hanem meglátogattunk egy juhászt is, akinek 1600 állata van a Balavásár melletti Egrestőn.
Pap Józseffel az egrestői határban találkoztunk, ahová terepjáróval jutottunk ki. Hajnalban már segédjével kihajtotta a nyájat, hogy friss füvet legeljenek: az 1600 példányból álló nyájnak, csak a nagyobb része volt vele.
Séta közben megtudtuk, hogy míg egész télen szalmát és törökbúzát fogyasztottak az állatok, egy hete, amióta kihajtották őket a mezőre, már szinte ott jóllaknak, nem kell sokkal pótolni. Idén nem kellett törökbúzát vegyen, mert tavaly jó termésnek örülhettek: hét hektáron volt kukoricásuk, de azelőtti években bizony pótolni kellett.
– avatott be a terveibe, s közben folyamatosan az állatokon a szeme, odafigyel a szinte a lábához dörgölődő kosra is, az ugyanis tudja, hogy a gazda zsebében mindig van pár szem kukorica.
Fotó: Haáz Vince
Pap József arról is beszélt, hogy milyen nehéz megbízható munkást kapni, aki legelteti a nyájat, éjszaka pedig vigyázz rájuk. A környéket legalább 15 éve elkerülik a farkasok, friss medvenyomokat azonban láttak már idén is, de egyelőre nem közelítette meg a nyájat a nagyvad.
– részletezte.
A Maros megyei helyi termelők Facebook-csoportjában már két hete keresik és kínálják a bárányokat. Az első napokban még felhördültek a vásárlók azon, hogy élősúlyban 20 lejbe, házhoz szállítva pedig 40–42 lejbe kerül a bárány- és gidahús, de aztán, aki akart, rendelt és kért, aki nem, az kimaradt a beszélgetésekből.
Idén Marosvásárhelyen a nagypiacon nem nyitják meg az időszakos vágóhidat, így nem lehet ott élő bárányt venni, és levágatni. A nagyáruházakban, mészárszékekben van bárányhús, az egyik francia érdekeltségű nagyáruházban 65 lejért adják kilogrammját, más üzletekben pedig 49,9 lejnél kezdődött a húsvéti eledel kilogrammja.
Fotó: Haáz Vince
Székelyudvarhelyen már nem igazán találni olyan üzletet, ahol kilogrammonként 50 lej alatt kínálnák a bárányhúst.
Valamivel jobban jár az, aki közvetlenül az állattartóktól vásárol, hiszen ők 20–25 lej kilogrammonkénti árat szabtak meg, ha élősúlyban vásárolunk bárányt; levágva már ugyanez 40–42 lejbe kerül. Utóbbi esetben félbe vágva és egészben kínálják a jószágokat.
Gyergyószentmiklóson nem működtetnek bárányok levágására alkalmas kisvágóhidat, ezért a helyiek többnyire a gazdáktól szerzik be a húsvéti asztalra szánt bárányt, általában már hetekkel korábban lefoglalva azokat. A gazdák saját udvarukon vágják le az állatot és konyhakészen adják tovább, egészben, vagy félben.
„Nagyon sok juhtartó gazda élősúlyban értékesíti a bárányokat, mert jó árban el tudják adni, 19–20 lejért kilogrammját” – osztotta meg érdeklődésünkre Balázs Tünde, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének juhtenyésztésben illetékes falugazdásza. Hozzátette,
Ráadásul mivel ősszel is jó ára van a báránynak, így egyre többen döntenek úgy, hogy nem vágják le a bárányokat húsvétkor, hanem hagyják őszig az anyajuh mellett, így fejni sem kell az állatokat. Mindez magyarázza azt, hogy miért árulnak kevesebben bárányhúst a piacokon. Tőle tudjuk, hogy
„Ez megfelel az élősúlyi ár kétszeresének, hiszen több munka van vele, az ideiglenes vágópont engedélyeztetésétől kezdve az értékesítésig” – jegyezte meg.
Két kiló bárányhús közel 100 lej. Leírni is sok, hiszen a megvett eledel egy része csont
Fotó: Erdély Bálint Előd
Míg a korábbi években már a nagyhét elején lehetett bárányhúst vásárolni, idén a hét első napjaiban még nem jelentek meg az eladó gazdák. Mint Graur Adrian, a csíkszeredai önkormányzati piacgondnoka érdeklődésünkre elmondta,
„A juhtartó gazdák inkább élősúlyban adják el a bárányt, jó áron” – erősítette meg ő is a falugazdász iménti következtetését. Mint magyarázta, eddig Sófalváról jelezte egy gazda, hogy érkezik a piacra, ő évek óta idejár eladni a bárányhúst, és nem tudja, hogy még lesz-e rajta kívül eladó. A piac melletti termelők csarnokában már lehetett bárányhúst kapni, kilóját 48,5 lejért árulták.
„Annyit költünk idén is húsvétra, mint tavaly, mivel falun élünk, sok mindent magunk megtermelünk, a tojást, sonkát, kolbászt sem kell megvegyük.
– válaszolta érdeklődésünkre a csíkmadarasi Antal Piroska, hozzátéve, hogy most a piacon kis zöldséget, retket, paradicsomot és sajtot vásárolt. „Nagyon keveset költök idén a húsvéti ünnepre, csak egy kevés kolbász, sonka kerül az ünnepi asztalra. Bárányhúst nem veszek, mert nem futja rá, hiszen albérletet, számlákat is fizetek” – osztotta meg egy csíkszeredai nyugdíjas.
A tavalyi árakról itt írtunk részletesen, illetve azt megelőzően egy táblázatot is összeállítottunk, hogy a korábbi években hogyan alakult a bárányhús ára.
Már kedden elkezdődtek a Vásárhelyi Forgatag színházi előadásai, ám a tömegeket megmozgató rendezvénykavalkád hivatalos megnyitója csütörtök este hét órakor kezdődik a Kultúrpalotában. Ezt követően a marosvásárhelyi várudvarban folytatódik a megnyitó.
Az építés befejeződött, a berendezés már zajlik, a megyei önkormányzat szerdai döntése értelmében így az új sürgősségi részleg épülete átkerülhet a Dr. Fogolyán Kristóf megyei kórház ügykezelésébe.
Pénz- vagy terménybeli felajánlásokat vár 31 gyűjtőponton Székelyföld-szerte a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, melyet összegyűjtenek, majd átadják a nélkülözőknek Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretein belül.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülésen megerősítette, hogy október elsejétől adómentessé válnak a 3000 lejnél alacsonyabb összegű nyugdíjak.
A kommunizmus utolsó két évtizedében Romániából csaknem százezer állampolgár távozott illegálisan, közülük mintegy húsz százalék volt magyar nemzetiségű – derült ki a Securitate irattárát tanulmányozó országos tanács összesítéséből.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Kovászna megyei szenátora, Ionuţ Neagu felszólította a román pártokat, hogy ne fogadják el Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester javaslatát a román konzultatív tanács létrehozására.
Számos ígértet kaptak az elmúlt öt évben, hogy rendbe hozzák a 2019 végére többmillió lejes kormánytámogatásból felújított, majd néhány hónap alatt tönkrement 135-ös megyei út Kobátfalva és Firtosmartonos közötti szakaszát.
Autóbalesetet szenvedett kedden Natalia Intotero család- és ifjúságügyi miniszter az Olt völgyén. Marcel Ciolacu kormányfő szerdán meglátogatta Intoterót a kórházban, és fotót is posztolt.
Szünetelni fog az áramszolgáltatás a székelyudvarhelyi Cipészek utca egy részén szerdán kora délutánig – tájékoztat az áramszolgáltató.
Fennállásának 60. évfordulóját ünnepli a Marosvásárhelyi Állatkert, az ünneplést augusztus 30-án, a Vásárhelyi Forgatag keretein belül tartják. Az állatkert ezen a napon este 8-kor is kinyitja kapuit egy esti ünneplésre.
3 hozzászólás