
A húsvéti asztalra kerülhetnek. Csak ellenőrzött forrásból érdemes vásárolni
Fotó: Gecse Noémi
25–30 lej körüli áron kínálták kedden a bárányhúst a csíkszeredai piacon, valamint a közeli üzletekben, 2–3 lejjel drágábban, mint tavaly. Az eladók szerint azért, mert idén korábbi időpontra esett a húsvét, és így fiatalabb bárányokat vágtak le eladásra.
2018. március 28., 09:222018. március 28., 09:22
„Egyelőre csak nézelődni jöttem a csíkszeredai piacra, hogy mi mennyibe kerül, mivel egyedül élek, ezért csak 1–2 kilónyi bárányhúst vennék, de nagyon drágának találom” – válaszolta érdeklődésünkre egy idős asszony, aki Szentegyházáról jött be a megyeszékhely zöldségpiacára. Egy másik vásárló hölgyet is megkérdeztünk, ő azt mondta, bárányhús helyett inkább szárnyas húst, kevés kolbászt, meg némi sonkát vesz húsvétra. „Könnyedebb ételeket készítek majd” – magyarázta. Az árak kapcsán úgy értékelte, hogy megfizethető áron lehet kapni a termékeket.
A felsősófalvi Mátyus Zsigmondnál már a múlt hét óta lehet levágott bárányt kapni a csíkszeredai piaccsarnokban, az ő standjánál árulják minden évben elsőként húsvétra a bárányhúst. Nem panaszkodik, mert jól fogyott a bárányhús, nagy volt a kereslet. Azt elismerte, hogy
ezt azzal indokolta, hogy idén korábbi időpontra esik a húsvét (tavaly április 16-án ünnepelte a római katolikus egyház a húsvétot), ezért fiatalabb bárányokat vágtak le eladásra. Kedden 26 lejért árulta a húsvéti ünnepi asztalra valót. Arra a kérdésre, hogy szerinte a következő napokban változni fog-e az ára, úgy válaszolt, hogy reméli, „tartani tudják”. Egyéves „tokánynak való” bárányhúst is kínált, kilóját 14 lejért. A közeli üzletben pedig 30 lejért adták kedden a bárányhús kilóját, a piaccsarnokban lévő húsüzletek egyikében pedig 24,8 lejért.
Graur Adrian, a csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac gondnoka érdeklődésünkre elmondta, kedd este költöztek ki a zöldségárusok a kinti standokhoz, a benti asztalokat pedig kitakarították, kifertőtlenítették, hogy a bárányhús-árusokat fogadni tudják.
A bárányhús ára mellett utánanéztünk még néhány terméknek, amelyet húsvét előtt szoktak beszerezni az ünnepi asztalra. A tojást például 70–80 bani darabonkénti áron kínálták, a mák kilóját 30 lejért, a dióbél kilóját pedig 40 lejért adták.
| Év | Ár |
| 2011 | 22 lej |
| 2012 | 24 lej |
| 2013 | 28–30 lej |
| 2014 | 25 lej |
| 2015 | 23–25 lej |
| 2016 | 25 lej |
| 2017 | 22–23 lej |
| 2018 | 26 lej |
Ellenőrzik a húst
Hargita megyében négy ideiglenesen engedélyezett vágópont működik: Sófalván, Csíkszentmiklóson, a Kászonokban és Csíkcsicsóban. Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, ezeken a vágópontokon hatósági állatorvosi felügyelet alatt történik a vágás, ő bélyegzi le a bárányhúst. Innen engedélyezett szállító járművel érkezhet a hús a piacokra, ahol szintén ellenőrzik az állati eredetű termékeket. „A piacra csak ellenőrzött bárányhúsok kerülhetnek be, amelyek engedélyezett egységtől származnak. Ezért nem ajánlatos út széléről, kocsik csomagtartójából vásárolni, mert azok egyértelműen nem ellenőrzött helyről származnak” – hívta fel a figyelmet az intézményvezető. Az ünnepek ideje alatt egyébként állandó felügyeletet tartanak, és telefonos szolgálatot is működtetnek, hogy a fogyasztók jelezhessék panaszaikat a hatóság fele.
Megnyugvással fogadják az orotvaiak, hogy jogerős ítélet született a 2025. februárjában történt emberölés ügyében. A helyiek körében az okozott szóbeszédeket, hogy több mint egy évig várni kellett konkrét fejleményekre.
Mintegy két hete egy firenzei egészségügyi, illetve Caritas-ellátóközpontban tartózkodik egy iratok nélkül talált nő, aki egészségi problémái miatt nem emlékszik személyes adataira. Azt mondja, Erdélyből származik, családját keresik.
A Tulceai megyei Delta katasztrófavédelmi felügyelőság (ISU Delta) diszpécser szolgálatát az 112-es egységes segélyhívón értesítették, hogy Luncavița település közelében egy drónt észleltek, amely feltehetőleg a Cetățuia kőbánya területén zuhant le.
Büntetőfeljelentést tett és polgári félként vesz részt az eljárásban annak a Brăila megyei gyermeknek a családja, akit egy égből érkező azonosítatlan tárgy – feltehetően egy dróndarab – ütött fejbe rollerezés közben.
A rendőrség csütörtök este őrizetbe vette azt a sofőrt, aki kedd este Brassó belvárosában a járdára hajtva három turistát gázolt el, akik közül ketten életüket vesztették, a harmadik pedig súlyosan megsérült – jelentette be pénteken a rendőrségi szóvivő.
A hőmérséklet Románia legnagyobb részén a következő négy hétben, szeptember közepéig az ebben az időszakban megszokottnál magasabb lesz, a legnagyobb eltérések nyugaton és a középső országrészen várhatók.
Az elmúlt 24 órában huszonhárom riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai harmincegy embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott pénteken a Facebook-oldalán a Salvamont.
Jócskán lehűlt az idő péntekre virradóan Csíkszeredában, a hivatalos mérőállomáson hat fok alá, 5,7 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet.
Nyilvánosan elérhető a magyar rendőrség internetes oldalán a körözési toplista, amelyre ötven keresett személy került fel.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy amennyiben ismét miniszterelnök lesz, végre fogja hajtani a helyi közigazgatás reformját a kis települések összevonása révén.
szóljon hozzá!