
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Seregszemlének és keresztmetszetnek szánják az első sepsiszentgyörgyi könyvvásárt és kortárs irodalmi fesztivált annak megálmodói, a Bod Péter Megyei Könyvtár munkatársai.
2022. március 23., 15:572022. március 23., 15:57
A május 26. és 29. között a Sepsi Arénában sorra kerülő SepsiBook igazodik majd a könyvvásárok formai és tartalmi sajátosságaihoz, ám abban lesz egyedi, hogy
– mondta el a szerdai beharangozó sajtótájékoztatón Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója, a SepsiBook programigazgatója. Kifejtette, hogy kreatív, játékos rendezvényt terveznek,
Magyar és román programokat váltogatják, arra számítva, hogy Brassóból is bevonják a közönséget, és arra alapozva, hogy
A rendezvény küldetése a gyerek és ifjúsági irodalom fókuszba helyezése egybevág a könyvtár célkitűzésével, hogy biztosítsa az utánpótlást, így
– mondta Szonda Szabolcs. Hozzátette, abban bíznak, hogy minden korosztály megtalálja majd a számára érdekes olvasmányt és programpontot, ezért is a „Lapozz élményt!” a SepsiBook jelmondata.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A rendezvényre azokat a szerzőket szerették volna meghívni, akiket olvasnak és szeretnek a könyvtár gyerekolvasói – mondta el Hollanda Andrea, a Bod Péter Megyei Könyvtár olvasószolgálatának vezetője, a gyerekprogram felelőse.
Hétköznapokon délelőtt szervezett csoportokat hívnak a rendezvényre, a hétvégén a családokra számítanak. A legkisebbeket J. Kovács Judit várja a Kerekítő című ölbeli játékokkal, mondókákkal. Az óvodások Nyulász Péterrel találkozhatnak, és a beszédfejlesztő mondókákkal. A kisiskolások megismerhetik A rettentő görög vitéz című mese szerzőjét Zalán Tibort, és részt vehetnek Zágoni Balázs könyvbemutatóján. Somfai Anna is jelen lesz a könyvvásáron, az ő könyveire a kiskamaszok körében van hosszú előjegyzési lista. Mészöly Ágnes Szabadlábon című ifjúsági regénye a középiskolásokat bűvölte el, vele is találkozhatnak a könyvvásáron. Az erdélyi magyar gyermeklapok – a Napsugár és Cimbora – főszerkesztői László Noémi és Farkas Kinga szintén a meghívottak között szerepelnek.
Arra törekednek, hogy a gyerekeket bevezessék az irodalom, a költészet világába, hogy az olvasás személyes élménnyé váljon számukra – mondta el Hollanda Andrea.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A rendezvényen a többi korosztály számára is lesz kínálat – tette hozzá Szonda Szabolcs, a felnőtt szekcióban példaként említette, hogy Vida Gáborral az Egy dadogás története című könyv szerzőjével Lucian Măndruță újságíró beszélget románul, de irodalmi főzés is lesz Cserna Szabó Andrással, Darida Benedekkel és Nyáry Krisztiánnal.
A programot beharangozó sajtóeseményen Nyáry Krisztián videóüzenetét is lejátszották, aki úgy fogalmazott, hogy
Lavinia Braniște író, fordító szintén videóüzenetben hívta a közönséget a könyvvásárra. A rendezvényen 24 standon több mint harminc kiadó lesz jelen – mondta el Gombos Zoltán, a SepsiBook programkoordinátora.
A koncertkínálatból ismertette, a Klasszik Lasszót, a Bob és Bobék Orchestrát, Berecz Andrást, Huzella Pétert, a Morzsikácska és a Mácsafej együtteseket.
Az Erdélyi magyarock című kötet április-májusban jelenik meg, az erdélyi magyar rockegyüttesek történetét dolgozza fel 1970 és 2010 között, a könyvvásáron ez alkalomra összeáll a Szemafor együttes, és zajlanak a tárgyalások a Mercedes Band-el is.
Gombos Zoltán elmondta, a rendezvényt a könyvtár mellett Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye önkormányzata, a Kónya Ádám Művelődési Ház szervezi, hamarosan pedig frissülő tartalmakkal töltik fel a sepsibook.ro honlapot, valamint a rendezvény Facebook és Instagram-oldalát.
A fogyatékossággal élő gyermekeknek nyújtott támogatások és az alacsony jövedelmű családok egyes szociális juttatásainak összege 2026 májusától nő; a kedvezményezettek már ebben a hónapban a megemelt összegeket kapják.
A parlament két házának együttes házbizottsága csütörtökön előzetesen jóváhagyta az uniós SAFE program keretében finanszírozott belügyminisztériumi, illetve a hírszerzési tevékenységekhez kapcsolódó beruházások közbeszerzési eljárásainak elindítását.
Orbán Anita külügyminiszter Oroszország budapesti nagykövetének azt mondta, Magyarország számára teljességgel elfogadhatatlan, hogy most már a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják.
Visszautasítja a Maros Megyei Tanács a kolozsvári légikikötő azon vádjait, hogy tisztességtelen versenyelőnyhöz juttatja a marosvásárhelyi repülőteret. A vitatott kérdés: kilencmillió eurós támogatás turizmusra, tízmillió lej működésre.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,04 banival (0,01 százalékkal) 5,2052 lejre csökkent a szerdai 5,2056 lejről.
A PSD szerint Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnöknek le kell mondania a tisztségéről, és vállalnia kell a politikai felelősséget, amiért olyan személyt nevezett ki a Román Vámhatóság élére, aki ellen eljárás indult korrupciós bűncselekmények gyanújával.
Traian Băsescu volt államfő szerint az egyetlen megoldás a jelenlegi politikai válságból való kilábalásra a korábbi kormánykoalíció működésének helyreállítása.
Ismét megszervezik a Tájházak hetét, amely során húsz helyszínen várják programokkal az érdeklődőket Hargita megyében.
Egy 13 éves lány megerőszakolásával gyanúsítanak két küküllővári kamaszt.
Ünneplőbe öltözött ismét a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium: a 21. Hagyományőrző Napon népdal szólt a folyosókon, múzeummá váltak a tantermek, az iskola előtt pedig több száz diák táncolt együtt tanáraival, népviseletben.
szóljon hozzá!