
Mindenki hozzáadta a titkos összetevőt is a saját hurutjához, ángádzsábúr leveséhez
Fotó: Tamás Gyopár
Már messziről a múzeumkertbe csalogatta a járókelőket is az ínycsiklandozó illat vasárnap délben Gyergyószentmiklóson. Féltucatnyi bográcsban készültek a finomságok az Örmény Nemzetközi Művészeti Fesztivál gasztronómiai rendezvényén.
2017. szeptember 11., 17:172017. szeptember 11., 17:17
Kicsinek bizonyult a Tarisznyás Márton Múzeum kertjének erre az alkalomra kialakított része, sokan érdeklődtek az ételkülönlegességek iránt.
Kulcsár László szervező szerint is, ahány ángádzsábúr leves, annyi ízvilág, hiszen a hurutok is más-más ízűek. És a főzőcsapatok mindegyike hozzáadta a „titkos összetevőjét” is, ami esetenként befőttes üvegben tárolt, paszta állagú hurut, vagy szárított hirip, vagy zellerzölddel spékelt örmény „leveskocka” volt.
S hogy annak is fogalma legyen a hurutról, aki életében nem kóstolt, hát helyben is készítettek. Bár Gyergyószentmiklóson aligha él olyan ember, aki nem ismerné az örmény különlegességet, hiszen ha nem is a gazdag, és sok munkát igénylő ángádzsábúr, de a hurutos laskaleves gyakori étek a gyergyóiak asztalán. Ahogyan a nagykönyv írja,
Így ismertette Mezei Mária, a Churut feliratú sátorban, ahol szárított, friss és éppen készülő ízesítőt is kínált. Utóbbiból is fogyott, akadt főzőcsapat, amely azzal ízesítette levesét.
Amint Kulcsár Lászlótól megtudtuk, az alaplét, ami csontleves volt, a szervezők biztosították a főzőcsapatoknak, de minden más hozzávalót ki-ki maga hozott az ételkülönlegességbe. A hurut mellett az ángádzsábúrt is készen hozták, amely tésztába csomagolt, kétszer darált, csak borssal ízesített marhahús. (Mert a só ellágyítaná a tésztát – árulták el a konyhatitkot). A csíkszeredaiak például csütörtökön 1127 darab ángádzsábúrt, ilyen kis „tarsolyt” készítettek, amit lefagyasztottak és úgy szállítottak az eseményre.
Akadt, aki még nem barátkozott meg az ízével, bár bevallása szerint rég ismeri a hurutot, évente részt vesz az örmény ízek kavalkádját bemutató rendezvényen, és kóstolja is az ünnepi levesek sorát. Szerinte is, annyi ízvilág, ahány angádzsábúr leves, a gyergyóiak és csíkiak levesének íze alig hasonlított. Elmondása szerint a kevésbé savanyút kedvelte legjobban. Más pedig, egy korábbi örmény fesztiválon annyira megkedvelte az ízét, hogy hetente főz olyan ételt, amibe belereszel kis hurutot.
Az Erdélyi Népi Ízőrző Lovagrend kétféle ételt is főzött a gasztronómiai eseményen: birkatokányt, amiben volt sertéshús is, és egy igen érdekes nevű finomságot: tarhonyás babgulyást kolbásszal, sertésjavával, újragondolva, ahogyan mi szeretjük – hallhattuk egyszuszra, s legalább olyan finomra sikeredett az is, mint amilyen hosszú a neve.
A gasztronómiai rendezvényen tehát bőven akadt kóstolni való és kóstoló vendég is, hiszen folyamatosan foglalt volt minden ülőhely, csupán addig szabadult fel egy-egy, amíg foglalója sorban állt az új ízekért.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!