
Bolyai Nyári Akadémia: képzés, szakmai fórum, találkozási lehetőség pedagógusoknak
Fotó: Gecse Noémi
Továbbra is igyekszik eleget tenni küldetésének a Bolyai Nyári Akadémia: a szakmai fórum paradigma- és mentalitásváltást indítana a résztvevő pedagógusok között. A július 9–29. között zajló pedagógiai fórum témája nem is lehetne aktuálisabb.
2018. július 16., 18:052018. július 16., 18:05
Javában zajlik a Romániai Magyar Pedagógusok Szervezete (RMPSZ) által rendezett 26. Bolyai Nyári Akadémia (BNYA), amelynek témája: A kreativitás fejlesztése az iskolákban. Az Akadémia helyi, csíkszeredai továbbképzéseinek megnyitóját hétfőn tartották a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában, ahol a számos pedagógus mellett más oktatási szakemberek is részt vettek.
A megnyitó a magyar nemzeti himnusz eléneklésével kezdődött, majd Ferencz-Salamon Alpár programkoordinátor kifejtette: a Bolyai Nyári Akadémia mindenkori legfontosabb szerepe, hogy beazonosítsa azokat a témákat, amelyek mind a pedagógusi társadalom, mind a közvélekedés részéről paradigma- és mentalitás váltást igényelnek.
Egy rövid, a kreativitásról szóló felvezető után az oktatási szakember rámutatott:
A megnyitót követően a résztvevő oktatók a témához kapcsolódó szakmai előadásokon, ismerkedő szekcióüléseken vehettek részt, késő délután pedig pedagóguspikniket szerveztek. A továbbiakban szombatig vesznek részt az oktatók a pedagógiai fórum továbbképzésein.
Fotó: Gecse Noémi
Az Akadémia első hetén, július 9–14. között a tanítóknak Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégiumban, Szatmárnémetiben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatának székhelyén és Szovátán a Teleki Oktatási és Módszertani Központban tartottak továbbképzéseket.
Az Akadémia harmadik hetében, július 23–27. között Kolozsváron a Bethlen Kata Diakóniai Központban a protestáns vallástanárok (református, unitárius), Nyárádszeredában a Bocskai István Elméleti Líceumban a szakoktatásban tevékenykedő pedagógusok részére, Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen Burn-out (kiégés) megelőzése címmel meghirdetett továbbképzésen vesznek majd részt a pedagógusok.
Huszonhatodik fórum
Az RMPSZ 1993 óta szervezi meg a Bolyai Nyári Akadémiát, amely a Kárpát-medencei magyar vidékek egyik elismert pedagógiai-szakmai fóruma. Az Erdély nagyobb városaiban és több szekcióban zajló akadémia évről évre a pedagógusok módszertani, gyakorlati ismereteinek bővítését és azok hatékony alkalmazását kívánja segíteni.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.
A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.
A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.
Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.
Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
szóljon hozzá!