
Korszerűsítették és új berendezésekkel látták el a kórház patológiai laboratóriumát
Fotó: Tuchiluș Alex
Jelentős korszerűsítésen esett át az elmúlt egy évben a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház patológiai laboratóriuma. A fejlesztésnek kulcsfontosságú szerepe van a különböző betegségek, különösen az onkológiai diagnózis felállításban.
2025. december 16., 18:282025. december 16., 18:28
A kórház patológiai laboratóriumának fejlesztését európai uniós forrásokból valósították meg, a beruházás értéke meghaladja a 3,2 millió lejt. Noha a korszerű berendezésekkel ellátott labort jövő év januárjában kellett volna átadni, a kivitelezés a kitűzött határidő előtt befejeződött. A részletekről András-Nagy Róbert igazgató, valamint Stan Octavian szövettani és patológus osztályvezető főorvos számolt be.
A laboratóriumban fejlett diagnosztikai technikákat vezettek be
Fotó: Tuchiluș Alex
A kórház patológiai laboratóriuma évente több mint nyolcezer beteget szolgál ki. Jelenleg három orvos dolgozik itt, munkájukat egy biológus és öt egészségügyi asszisztens segíti. A laboratóriumban sebészeti beavatkozások következtében begyűjtött
A kórházigazgató szerint a laboratórium korszerűsítése szükségszerű volt
Fotó: Tuchiluș Alex
Amint arra az igazgató rámutatott, a beruházás legnagyobb hozadéka, hogy az új eszközök felgyorsítják, automatizálják a munkafolyamatot, ugyanis a laboratórium a projekt megvalósítása előtt elavult berendezésekkel, korlátozott infrastruktúrával működött.
A laboratóriumba évente körülbelül 10 ezer minta kerül be:
2024-ben 1971 citológiai, és 4056 kórszövettani (hisztopatológiai) mintát dolgozott fel;
2025. december 1-ig 1823 citológiai és 3494 kórszövettani minta került feldolgozásra.
Stan Octavian osztályvezető főrorvos rámutatott: a fejlesztéssel mérsékelhető a környező klinikai központokra nehezedő nyomás
Fotó: Tuchiluș Alex
Stan Octavian osztályvezető főorvos kiemelte: ez a szakterület kulcsfontosságú a diagnosztikában, különösen az onkológiai diagnózis felállításában. Az elmúlt két évben a kórházban számos onkológiai megbetegedést jegyeztek fel:
2024-ben a folyamatos kórházi ellátás keretében 879 onkológiai beteget kezeltek, közülük 386 új esetet; nappali kórházi ellátásban 1643 beteg részesült. A leggyakoribb daganattípus az emlődaganat (40), prosztatarák (36), tüdőrák (32) és vastagbélrák (27) voltak.
2025. december 1-ig a folyamatos bent fekvő kórházi ellátásban 786 onkológiai beteget kezeltek, közülük 320 új eset volt; nappali kórházi ellátásban pedig 1699 beteg részesült. Leggyakoribbak a tüdőrák (40), prosztatarák (37), emlődaganat (29) és húgyhólyagrák (23) voltak.
A fejlesztést összegezvén az orvos elmondta: a laboratórium berendezésekkel, specifikus informatikai rendszerekkel és digitalizációs megoldásokkal bővült, amelyek
Fotó: Tuchiluș Alex
Emellett bevezetésre kerültek a fejlett diagnosztikai technikák – többek között az immunhisztokémia, az in situ hibridizáció (ISH) és a fejlett citológia –, amelyek növelik az onkológiai diagnózis pontosságát. A páciensek számára kedvező hír továbbá, hogy
Fotó: Tuchiluș Alex
A beruházás az Egészségügyi Program keretén belül valósult meg, mintegy 3,2 millió lejbe került, ebből 2,7 millió lej uniós támogatásból, 416 ezer lej állami költségvetésből származik, a maradék 64 ezer lejt pedig a kórház fenntartója, Kovászna Megye Tanácsa biztosította.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!