Hirdetés
Hirdetés

Költözésre készül a kézdivásárhelyi múzeum

Közel 13 ezer látogatója volt tavaly a múzeumnak •  Fotó: Farkas Áron

Közel 13 ezer látogatója volt tavaly a múzeumnak

Fotó: Farkas Áron

A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum az év második felében a jelenleg felújítás alatt álló Székely Katonaneveldébe költözhet. Dimény Attila múzeumvezetővel a tavalyi év eredményeiről és az idei tervekről beszélgettünk.

Farkas Áron

2024. január 14., 15:502024. január 14., 15:50

A múzeumigazgató elmondta, közel 13 ezer látogatójuk volt, ami a világjárvány előtti időszakhoz képest is kiemelkedőnek számít. Nyolc időszakos kiállítást szerveztek, amelyek elsősorban a helyi és környékbeli közönséget vonzották, mintegy háromezer személy vett részt rajtuk. Szintén népszerűek voltak a Dimény Erika múzeumpedagógus által vezetett foglalkozások, a 79 alkalomba közel kétezer diák kapcsolódott be.

A múzeum látogatói között elsősorban a csoportok voltak túlsúlyban, a tavalyi évben 220 diákcsoportot fogadtak, ami több mint ötezer látogatót jelent. Felnőtt jeggyel 1200, nyugdíjas- vagy diákjeggyel 2000 látogató tért be az intézménybe.

Idézet
A látogatóink zöme ma már belföldi turista, és elég jelentős a román nemzetiségűek aránya. A magyarországi turisták száma folyamatosan csökkent az utóbbi években”

– tudatta Dimény Attila.

Hirdetés

Kilenc tárlatot terveznek

Az idei évre kilenc betervezett kiállítása van a múzeumnak, az intézmény várható költözése miatt csak a nyár végéig fogadtak jelentkezőket, illetve hívtak meg kiállítókat. A hagyományos eseményeket idén is megtartják, így az évet a március 15-i ünnepi tárlattal nyitják, amelynek 35. kiadására eddig közel harminc képzőművész jelentkezett.

Áprilisban a Napsugár és a Szivárvány gyermekirodalmi lapok Koloratúra című kiállítása lesz megtekinthető, amit májusban a Nagy Mózes Főgimnázium rajztagozatos diákjainak tárlata követ.

Júniusban Balázs István sepsiszentgyörgyi grafikus egyéni kiállítását várják a múzeumba, a városnapok alkalmával pedig ismét megszervezik a tavaly útnak indított, analóg fotózást bemutató pop-up kiállítást. Júliusban az Incitato művésztábor zárókiállításának adnak helyet, augusztusban pedig Sárosi Csaba grafikus egyéni kiállítására kerül sor. Az őszi időszak programja a Székely Katonanevelde felújításának függvényében alakul majd – tájékoztatott az intézményvezető, hozzátéve, hogy

az állandó és időszakos tárlatokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások ebben az évben is folytatódnak.

Dimény Attila szerint több szakaszban kerülhet sor az intézmény költözésére •  Fotó: Farkas Áron Galéria

Dimény Attila szerint több szakaszban kerülhet sor az intézmény költözésére

Fotó: Farkas Áron

Készülnek a költözésre

A kézdivásárhelyi múzeum új székhelyéül szolgáló Székely Katonanevelde felújításához 2022-ben láttak hozzá, mára a munkálat túlnyomó része elkészült, azonban az átadás pontos ideje egyelőre még nem ismert.

Idézet
A pályázatban megfogalmazottak alapján próbálunk az új helyszínre ráhangolódni, így az ősz végére elkészült egy portfólió-összeállítás, amellyel a múzeumnak a közösségben betöltött szerepére próbáljuk ráirányítani a figyelmet, mivel az új helyszín egyértelműen több lehetőséget biztosít a múzeum és a helyi társadalom együttműködésére”

– emelte ki Dimény Attila.

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum alegységeként működő intézmény igyekszik egy koncepciót kidolgozni, amely alapján várhatóan több lépcsőben kerülhet sor a céhtörténeti múzeum költözésére, hiszen a jelenlegi tárlatok bővítését és új kiállítások létrehozását is tervezik.

„A szándékunk az, hogy a múzeumnak a mostani sajátosságát továbbvigyük és erősítsük. A céhes-, az 1848-49-es-, illetve a helytörténeti kiállításunk a jelenlegi helyszínen viszonylag kisebb helyen látható, a Székely Katonaneveldében lesz lehetőség arra, hogy ezt bővítsük, tágabb kontextusban mutassuk be” – ismertette a terveket a múzeumvezető. Hozzátette:

az új helyszínen a katonanevelde múltját és történetét is tervezik bemutatni, ugyanakkor kiállítanák a kézdivásárhelyi önkéntes tűzoltók emlékanyagát és sajtótörténeti tárlatot is berendeznének.

„Egy interaktív, nem csak egyszer meglátogatandó intézményt kívánunk létrehozni, amely szerves része tud lenni Kézdivásárhely kulturális és gazdasági életének” – fogalmazott.

A napfényműtermet is bevonnák a körforgásba

Decemberben a magyar állam átruházta a Bogdán-féle napfényműterem tulajdonjogát a helyi önkormányzatra, így a Kézdivásárhelyi Múzeumbarátok Egyesületének ügykezelésében levő épület jövőbeni sorsára is rákérdeztünk.

Dimény Attila elmondta, előrelépésnek tekinthető, hogy az eddig csak alkalmanként látogatható ipartörténeti jelentőségű ingatlan a helyi önkormányzat tulajdonába került, mivel így könnyebbé válhat a fenntartása és fejlesztése.

Idézet
Azt szeretnénk, hogy a polgármesteri hivatallal együttműködve egy új, szélesebb közönség számára is megmutatható múzeumi helyszínt létesítsünk a városban”

– hangsúlyozta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 18., vasárnap

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást

Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást
Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

Önként fizetünk jóval többet az áramért, holott akár 35 százalékkal is olcsóbban kaphatnánk

A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.

Önként fizetünk jóval többet az áramért, holott akár 35 százalékkal is olcsóbban kaphatnánk
2026. január 18., vasárnap

A gyorshajtás csak a második legfőbb ok a súlyos közúti baleseteknél

Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.

A gyorshajtás csak a második legfőbb ok a súlyos közúti baleseteknél
2026. január 18., vasárnap

Nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként a jeges tóba megmenteni egy kislányt – videóval

Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.

Nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként a jeges tóba megmenteni egy kislányt – videóval
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet

Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet
2026. január 17., szombat

Három nap kemény fagyra van kilátás

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.

Három nap kemény fagyra van kilátás
Három nap kemény fagyra van kilátás
2026. január 17., szombat

Három nap kemény fagyra van kilátás

2026. január 17., szombat

Bejutottak a robbanás után a tömbházlakásba, és megmutatták, mit találtak – fotók

Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.

Bejutottak a robbanás után a tömbházlakásba, és megmutatták, mit találtak – fotók
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Holtan találtak egy embert a hegyimentők

A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.

Holtan találtak egy embert a hegyimentők
Holtan találtak egy embert a hegyimentők
2026. január 17., szombat

Holtan találtak egy embert a hegyimentők

2026. január 17., szombat

Megdöbbentő számok a nyilvánosságra hozott különnyugdíjaknál

A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.

Megdöbbentő számok a nyilvánosságra hozott különnyugdíjaknál
2026. január 17., szombat

Meg sem közelítette a csíki hidegrekordot a mai mínusz 21

Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.

Meg sem közelítette a csíki hidegrekordot a mai mínusz 21
Hirdetés