Tagságával és vendégeivel együtt ünnepelt a Gyergyószentmiklósi Kolping Család Egyesület
Fotó: Pethő Melánia
Kilencven éve, 1927-ben alapította meg Gyergyószentmiklóson a Kolping Legényegyletet néhai Márton Áron püspök, akkor még segédlelkész. A jubileumi évfordulót szombaton ünnepelte a Gyergyószentmiklósi Kolping Család Egyesület, tagjai és vendégei körében. A köszöntések és az előretekintés mellett az emlékezés is része volt a Korona-épület nagytermében zajló eseménynek.
2017. július 23., 19:282017. július 23., 19:28
Szentmisével kezdődött a jubileumi ünnepség programjainak sora a Szent Miklós-templomban, majd a Korona nagytermébe vonultak a résztvevők, ahol a közéleti szereplők részéről Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke és Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere köszöntötte a Gyergyószentmiklósi Kolping Család Egyesület tagjait és vendégeiket. Eigel Katalin egyesületi elnök bemutatta a jelenlévőket, külön köszöntve az országos, valamint a Gyulafehérvári Egyházmegye Kolping Családok Szervezete és a testvérközösségek jelenlévő képviselőit, illetve a szervezet „családbarátait”. Az ünnep alkalom az emlékezésre is – mutatott rá Eigel Katalin, felsorolva a Gyergyószentmiklósi Kolping Család Egyesület elhunyt tagjainak nevét. Közöttük néhai Hajdó István főesperesét és néhai Molnár Sándor tanárét, akik a rendszerváltás után,
Az emlékezés az idén elhunyt Blénessy Jenő volt legényegyleti tag kézirathagyatéka részleteinek felolvasásával folytatódott. Elhangzott, a Márton Áron által 1927-ben alapított Kolping Katolikus Legényegylet célként tűzte ki a kereskedelemben és az iparban dolgozó ifjúság összefogását. Sporttevékenységek, szabadidőprogramok, szórakozás, nevelés, társasági összejövetelek, műkedvelő színjátszás, dalárda, vallási nevelés zajlott keretei között. Ismeretterjesztő, tájékoztató előadásokat is szerveztek. A szórakoztató és sportprogramokról a következők hangzottak el.
Fotó: Pethő Melánia
„Nagyböjtben vallási tárgyú előadás, téli időben táncos teadélutánok szervezése zongorazenével, nyaranta lampionos kerti mulatság a futballpályán, a Csiky-kertben vagy a magasbükki erdőrészen. Volt Kolping-futballcsapat, és a sísportot is többen gyakorolták eleinte szórakozásból, később pedig versenyszerűen. Atlétikában is jeleskedtek: súlylökés, gerelydobás, futás, gátfutás. Asztaliteniszben, városi szinten többször is első lett a csapat, ugyanakkor a városban felkapott volt a Turul elnevezésű kispályás labdajáték, ami a tollaslabdához hasonlítható.”
– hangzott el a visszaemlékezésben. Mint ahogyan az is, hogy Kolping Család Egyesület néven 1994-ben a szervezet újraalakult, követve továbbra is Adolf Kolping életpéldáját és szellemiségét.
Fotó: Pethő Melánia
A szombati rendezvényen Gödri István országos és egyházmegyei prézes előadást tartott Hittel élj a jelenben, emlékezz a múltra, és vállald a jövőt! címmel, majd a Kolping családok jelenlévő képviselői osztották meg gondolataikat. Közös ebéddel, kulturális műsorral folytatódott az ünnepség, amelyen karitatív céllal gyűjtést hirdettek a szervezők a gyergyószentmiklósi szeretetkonyha javára.
Egy ember meghalt és négyen megsérültek szombaton egy Craiován történt tömegverekedésben – tájékoztatott a Dolj megyei rendőrség.
A Moody's Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteken megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és megőrizte a hozzá rendelt negatív kilátást is.
Menesztette a román vízügyi igazgatóság (ANAR) vezetőjét Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter. Döntését azzal indokolta, hogy Románia 300 millió eurót veszített a kritikus árvízvédelmi infrastruktúra fejlesztésére szánt uniós forrásokból.
A 2025-ös Duma Duba turné gasztronómiai élményekben is bővelkedik, és a következő megálló ismét különlegesnek ígérkezik.
Szeptember 13-án ünneplik Romániában a tűzoltók napját, ebből az alkalomból szombaton 9 és 15 óra között nyílt napot tart a Maros megyei tűzoltóság is. Minden érdeklődő számára különleges programokkal készülnek.
Egy nappal azután, hogy visszakapta jogosítványát, ismét ittasan ült volán mögé egy 41 éves férfi Maros megyében. A rendőrök őrizetbe vették, és eljárás indult ellene.
Az utóbbi két hét során 15-ször riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
Az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében már nem finanszírozható kórházi projekteket az Európai Unió 2021-2027 közötti egészségügyi programjának alapjaiból fogják finanszírozni – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
A marosvásárhelyi városháza nemzetközi szakértők bevonásával szeretné parkká alakítani a Lovarda és a Liget közötti, kihasználatlan vagy nem kellőképpen hasznosított zöldövezetet. Első körben a városlakókkal egyeztettek pénteken délben.
A helyi közigazgatásban működő reprezentatív szakszervezeti szövetségek képviselői szeptember 15-én, hétfőn a fővárosban tüntetnek a kormány által bejelentett létszámcsökkentési intézkedések ellen.
szóljon hozzá!