
Fotó: Kristó Róbert
Az oktatási tárca által a tanfelügyelőségeknél és a hozzájuk tartozó intézményeknél elrendelt posztcsökkentések nyomán Hargita megyében kilenc állást kell megszüntetni a megyében működő tanulók házainál. A leépítésekkel egy időben átszervezték a tevékenységet, annak érdekében, hogy minél kevésbé sérüljön az oktatási folyamat.
2010. szeptember 01., 16:002010. szeptember 01., 16:00
2010. szeptember 02., 09:142010. szeptember 02., 09:14
Fotó: Kristó Róbert
Hargita megyében egy Gyermekek palotája besorolásba tartozó intézmény és hat tanulók háza működik. Ferencz S. Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő szerint eddig a székelyudvarhelyi, balánbányai, maroshévízi, gyergyószentmiklósi, székelyudvarhelyi és székelykeresztúri tanulók házai a csíkszeredai, Gyermekek palotája besorolást viselő tanulók házához tartoztak könyvelőségileg, helyben azonban mindeniknek volt egy-egy igazgatója.
A főtanfelügyelő bemutatta, annak érdekében, hogy az ezen intézményekben zajló, közösségi és kulturális szempontból is jelentős oktatási tevékenység az elrendelt posztcsökkentések nyomán ne sérüljön jelentősen, az igazgatókkal egyeztetve átszervezték a tanulók házainak rendszerét. Hargita megyében a Gyermekek palotája besorolással rendelkező csíkszeredai tanulók házában 29, a másik hat tanulók házában pedig összesen 24 állás maradhat szeptember 1-től. Ferencz S. Alpár ismertette, a megyében két jogi személyiségű intézmény és két igazgató marad a tanulók házainál, a csíkszeredai intézményhez fog tartozni a gyergyószentmiklósi, balánbányai, maroshévízi tanulók háza és a székelyudvarhelyihez a szentegyházi, valamint a székelykeresztúri. A megyéből így a tanulók házaitől összesen 9 állást kell leépíteni, ebből 7,5 didaktikai. Székelyudvarhelyen 2, Csíkszeredában 1, Balánbányán 0,5, Maroshévízen, Szentegyházán, Gyergyószentmiklóson és Székelykeresztúron 1–1 didaktikai állás szűnik meg a tanulók házainál.
Csak az útburkolati jelzések festése maradt még hátra a csíkmadarasi elkerülőúton, amelyet rövidesen megnyitnak a forgalom előtt. A vasútvonal által kettészelt község lakói számára jelentős könnyítést jelent ez a közlekedésben.
Szerda délután riasztották a mentőket Kászonfeltízre, ahol egy kirándulócsoport 13-15 éves diákjai rosszul lettek egy helyi panzióban.
A hagyományos csíkszentdomokosi lakodalom köré épül az idei Folkmaraton témája, amely június 19–20-án várja az érdeklődőket. A 24 órás népzenei és néptáncos eseményt kiállítások, kézműves programok és közösségi élmények színesítik.
Ballagnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának végzős diákjai.
Harangszó, alkalomhoz illő beszédek és kulturális műsor várja az érdeklődőket június 4-én a csíksomlyói Fodor Ház udvarán, ahol a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából emlékeznek a trianoni békeszerződés aláírására.
Kérdésessé vált, hogy ősszel is folytatódhat-e a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ működése. A Márton Áron Főgimnázium saját bentlakás kialakításán dolgozik a csíksomlyói Szent István Otthon épületében.
Idős nőt ütött el egy autó Csíkszeredában a Tudor-lakótelepen kedden reggel. Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
A hétfő éjszakai vihar következtében egy idős fűzfa dőlt ki a csíkszeredai központi parkban. Személyi sérülés nem történt, az eset azonban ismét ráirányítja a figyelmet az öregedő, veszélyessé váló fák problémájára.
Árokba sodródott egy személygépkocsi hétfő délután az E578-as európai úton, Tusnádfürdő közelében. A sofőr kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet, az érintett útszakaszon azonban akadozik a forgalom.
Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.
szóljon hozzá!