Önnek is elege van már azokból a többségi véleményformálókból, akik folyton csak egyoldalúan szemlélik a román–magyar viszonyrendszert? Szívesen meghallgatna olyan román elemzőt is, aki nem kizárólag a magyarokat, azok igényeit teszi felelőssé a kétoldalú kapcsolatok elhidegüléséért? Aki azt vallja, hogy a többségnek empátiával kell viseltetnie a más nemzetiségű román állampolgárok helyzete iránt, és aki ezeket a polgárokat nem kisebbséginek, hanem államalkotó tényezőnek tekinti?
2020. július 10., 11:592020. július 10., 11:59
2020. július 10., 19:442020. július 10., 19:44
• Videó: Székelyhon Tv
Nos, ennek semmi akadálya, hiszen éppen ilyen ember a most induló Székelyhon Tv első interjúalanya. Az online tévécsatorna Nézőpont című, péntekenként jelentkező műsorának vendége a július 10-i premierkor Sabin Gherman kolozsvári újságíró, a több mint két évtizede közölt, Elegem van Romániából című kiáltvány sokat idézett szerzője.
A Kolozsvár közeli Feleken, Kós Károly stílusában felépített otthonában élő publicista markánsan kifejti véleményét Románia elnökének Erdély állítólagos kiárusításáról tett nyilatkozatáról, a Bukarest által időről-időre felemlegetett „magyarveszélyről”.
A két műsorvezető, Székely Blanka és Rostás Szabolcs kérdéseire válaszolva
illetve miért tanul az ő fia japánul.
A publicista arról is beszél a Nézőpontban, miként ünnepli évente kétszer a húsvétot, és hogyan köszönti az új évet egy órás eltéréssel szilveszterkor. Elárulja azt is, mely magyarországi településekre vinné a nacionalista románokat „tanulmányútra”, milyen művet olvasott el magyar szomszédasszonya ajánlására, és
Kiderül a Székelyhon Tv most pénteki műsorából, mire csodálkozott rá a kábelszolgáltatót társaság galaci alkalmazottja Magyargyerőmonostor 800 éves református templomában, miért kellett Gheorghe Doja-t kreálni Dózsa Györgyből, ugyanakkor Sabin Gherman megindokolja azt is, mely okból nem alapít román–magyar vegyes pártot.
– fogalmazza meg sajátosan a román állami önmeghatározás mibenlétét a Nézőpontban a román publicista. A teljes beszélgetés megtekinthető a Székelyhon Tv YouTube-csatornáján. A magyar felirat a videó jobb alsó sarkában található Feliratok (c) ikonra kattintva érhető el.
74 éves korában meghalt Chris Rea brit énekes-dalszerző, akit a Driving Home for Christmas című slágere tett világszerte ismertté – közölte a BBC.
Jövő nyártól Varsóba is utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről. Lengyelország fővárosába heti kétszer is lesz a Wizz Airnek járata.
Az oktatási és kutatási ágazatra nem vonatkozik a nyugdíj és az állami fizetés halmozását tiltó törvényi előírás – közölte hétfőn a tanügyminisztérium.
Míg az adventi időszak a legtöbbek számára az elcsendesedésről szól, országszerte – így Székelyföld városaiban is – évről évre megjelennek a hangos dobszóval kísért, medvebőrbe öltözött csoportok. A látványos, de zajos népszokás megosztja a közvéleményt.
Egy 35 éves, Maros megyei nő holttestét emelték ki hétfőn délután a vízből Marosvásárhelyen, az Alsógát utca térségében – a halál pontos körülményeit vizsgálják.
A hét első két napján országszerte enyhébb lesz az idő az ilyenkor megszokottnál, karácsonykor azonban lehűlés várható esővel, havas esővel, havazással – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Tavaly az uniós polgárok 16,9 százaléka élt túlzsúfolt lakásokban, ami enyhe csökkenést jelent a 2023-ban jegyzett 18,1 százalékhoz képest – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
Az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI) 2025 júniusa és novembere között 520 886 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak a Myeterra.ancpi.ro platformon keresztül.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) vasárnap este figyelmeztetett, hogy ransomware típusú kibertámadás történt a román vízügyi igazgatóság több intézménye és szervere, valamint az ország 11 területi vízügyi igazgatósága közül 10 ellen.
„Referendumot” kezdeményez Nicușor Dan államfő a bírák és ügyészek körében szakmai szervezetük, a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) működéséről, felvetését azonban ellenzéki képviselők egy csoportja alkotmányellenesnek tartja.
3 hozzászólás