Hirdetés
Hirdetés

Kibővítették a székelyudvarhelyi kórház mögötti zöldövezet átalakításának terveit – kápolnát is építenek a parkban

Az átalakítás előtt álló terület. A munkálatok megkezdésére vonatkozó engedélyre vár a kórház vezetősége •  Fotó: Barabás Ákos

Az átalakítás előtt álló terület. A munkálatok megkezdésére vonatkozó engedélyre vár a kórház vezetősége

Fotó: Barabás Ákos

Késik a székelyudvarhelyi kórház főépülete mögötti zöldövezet parkosítása, de kibővítették az eredeti terveket: egy kápolnát is építenek a terület megszépítése során.

Széchely István

2019. június 20., 13:412019. június 20., 13:41

Noha eredetileg május végére szerette volna befejezni a kórház hátsó udvarának átalakítását az intézmény vezetősége,

egyelőre az engedélyekre várnak, hogy megkezdhessék a területrendezési munkálatokat, így elhúzódik a zöldövezet parkosítása.

Lukács Antal, a kórház főigazgatója szerint az engedélyek megszerzése után rövid időn belül megvalósul a beruházás, bár ez attól is függ, hogy milyen esetleges nehézségek merülnek fel a kivitelezés során.

korábban írtuk

Parkká szépítik a kórházi zöldövezetet
Parkká szépítik a kórházi zöldövezetet

Rövidesen nekifognak a területrendezési munkálatoknak a székelyudvarhelyi kórház főépülete mögött, ahol a tervek szerint május végéig teljesen megszépítik és parkosítják a zöldövezetet.

A terveket egyébként kibővítette az intézmény vezetősége, mint azt most Lukács Antaltól megtudtuk,

a parkosított terület közepén egy kápolnát is építenek, az veszi majd át a kórház adminisztratív épületében működő jelenlegi kórházi kápolna szerepét.

A megüresedő helyiség majdani rendeltetéséről még nem döntöttek, elképzelhető, hogy fenntartják adminisztratív célokra a három történelmi egyházi felekezet kórházlelkészeinek.

Hirdetés

A park kialakításának eredeti tervén történtek még kisebb módosítások, például kevesebb kis rövidítő, összekötő sétányt alakítanak ki, illetve a területrendezés során adódhatnak még apróbb változások – tudtuk meg a kórházigazgatótól. Lukács Antal elmondta, a fő cél, hogy

minél több legyen a zöldövezet, de emellett a parkolóhelyek számát is bővítik.

Mint arról korábban már írtunk, teljesen átalakítják a kórház udvarának hátsó részét, ahol új, térkövezett sétányokat alakítanak ki, a zöldövezetet újragyepesítik és számos dísznövényfajtával díszítik, a sétányok mentén pedig padokat helyeznek el. A fejlesztést sok földmunka előzi meg, ugyanis

régen az említett területen működött egyebek közt a kórház üzemanyagraktára is, így mélyre épített betonelemek és üzemanyagtartály is van a földben, amelyeket el kell távolítani.

Ezt követően elegyengetik a talajt, és helyenként lépcsőzetesen is szintezik. A kórházigazgató akkor elmondta, fakivágásokra is szükség lesz, ugyanis egy részük kiöregedett és veszélyesé vált. Ezt a munkálatot el is végezték, de – a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal nemrég közzétett közleménye szerint – egy részét szabálytalanul.

A közlemény szerint a beteg tuják, illetve a veszélyes magasságúra nőtt fenyőfák esetében indokolt volt a fakivágás, de hat, több tíz éves gesztenyefa esetében a szakszerű metszés helyett csonkítást alkalmaztak, ami miatt a helyi rendőrség környezetvédelemért felelős részlege 2400 lejre megbírságolta a kórházat. Ezzel kapcsolatos kérdésünkre Lukács Antal azt mondta, biztonságos magasságban kellett elvégezniük a metszést, a fák azóta ki is rügyeztek, a bírságot ő törvénytelennek tartja, és fontolgatja, hogy megfellebbezi.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 24., péntek

Újabb 66 hektár nyílik meg a lakásépítés előtt Csíkszeredában

Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.

Újabb 66 hektár nyílik meg a lakásépítés előtt Csíkszeredában
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Román F–16-os vadászgép lőtt le egy drónt a román légtérben

Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.

Román F–16-os vadászgép lőtt le egy drónt a román légtérben
2026. július 24., péntek

Újabb sárga viharriasztás: jégeső és viharok is jöhetnek

Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.

Újabb sárga viharriasztás: jégeső és viharok is jöhetnek
2026. július 24., péntek

Várja a végzősök jelentkezését a munkaerő-elhelyező ügynökség

Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.

Várja a végzősök jelentkezését a munkaerő-elhelyező ügynökség
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Teherautókkal hordták a szemetet közterületre, 70 ezer lejes bírságot kaptak

Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.

Teherautókkal hordták a szemetet közterületre, 70 ezer lejes bírságot kaptak
2026. július 24., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 19 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld péntek hajnalban
Rengett a föld péntek hajnalban
2026. július 24., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

2026. július 24., péntek

Egy éve hőségriadó, idén 10 Celsius-fokos hajnalok – látványosan más arcát mutatja a nyár

Miközben tavaly ilyenkor hőségriadó miatt figyelmeztettek a meteorológusok, idén pulóveres reggelre ébredtek a székelyföldiek. Július 24-én több településen alig haladta meg a hajnali hőmérséklet a 10 Celsius-fokot.

Egy éve hőségriadó, idén 10 Celsius-fokos hajnalok – látványosan más arcát mutatja a nyár
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Megint 9 lej fölé emelkedett a benzin ára

Újabb drágulás tapasztalható az üzemanyag-piacon, a benzin literenkénti ára több töltőállomáson is meghaladta a 9 lejt, a gázolaj ára pedig a 10 lejt közelíti.

Megint 9 lej fölé emelkedett a benzin ára
2026. július 24., péntek

A kontaktlencséről másképp – a kulcs a személyre szabásban rejlik

Sokan még mindig tartanak a kontaktlencséktől, pedig ma már a kisgyermekektől az idősekig szinte bárki számára megoldást jelenthetnek. Bódi György, a brassói Best Optic optometristája szerint a legtöbb tévhit ideje lejárt.

A kontaktlencséről másképp – a kulcs a személyre szabásban rejlik
2026. július 24., péntek

Ismét dróntámadások miatt kaptak Ro-Alertet a Tulcea megyeiek

A hadsereg radarrendszere péntekre virradóra dróncsoportot észlelt az ukrajnai oldalon, a romániai folyami határtól mintegy 33 kilométerre északra. Tulcea megye lakosságát Ro-Alert üzenetben figyelmeztették becsapódások veszélyére.

Ismét dróntámadások miatt kaptak Ro-Alertet a Tulcea megyeiek
Hirdetés