
Fotó: Boda L. Gergely
Bár minden évben egyenlő volt a helyek elosztása a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem általános orvosi román és magyar tagozatán, idén változtattak a rendszeren: jelen pillanatban úgy néz ki, hogy 134 magyar és 214 román egyetemista kezdi az első évet ősszel általános orvosi szakon. A fizetéses helyekre egyetlen magyar sem jutott be, az egyetemen pedig azt mondják, a román diákok bizony jobban teljesítettek.
2011. július 25., 15:472011. július 25., 15:47
2011. július 25., 15:552011. július 25., 15:55
Nem zajlott botránymentesen idén a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem felvételije. Az eredményhirdetés után egy felvételiző lány kereste meg szerkesztőségünket, aki azt sérelmezi, hogy az egyetem a felvételi lejárta után döntött úgy, hogy a fizetéses helyeket elveszi a magyar tagozattól és a román tagozatnak adja.
A felvételi tájékoztatóban még azt írták, hogy a helyek száma egyformán oszlik meg a magyar és román diákok között, mégis változtattak. A panaszos azt mondja, érdeklődésére az egyetem titkárnője „ironikusan megmagyarázta, hogy utolsó pillanati döntés volt, nagyon sajnálja, de a román gyerekeknek nagyobbak voltak a jegyeik és többen is voltak”.
„Elhúzott a román széria”
Érdeklődésünkre Nagy Örs rektorhelyettes kifejtette: nem arról van szó, hogy elvették volna a fizetéses helyeket a magyar tagozattól, egyszerűen csak idén az volt a döntés, hogy az eredmények függvényében jutnak be a jelentkezők, és bizony a román anyanyelvűek jobban teljesítettek a felvételi vizsgán. 9,61-es médiával jutottak be az utolsó ingyenes helyre a román tagozaton, míg a magyaron 9,04 volt az utolsó bejutó átlaga – tudtuk meg a rektorhelyettestől, aki hozzátette: mielőtt bárki félreértené: a magyar diákok magyarul, a románok románul írták a felvételi vizsgát.
„Van egy egyezség, hogy egyenlő arányban veszünk fel román és magyar hallgatókat, ez azonban kizárólag az államilag támogatott helyekre vonatkozik. Tavaly és tavalyelőtt kicsivel közelebb voltak az eredmények a két tagozaton, most jobban elhúzott a román széria” – magyarázta Nagy Örs. A rektorhelyettes elmondta: egy ígéret értelmében, amennyiben az egyetem magyar fogorvosi, illetve gyógyszerészeti karán nem telnek be a fizetéses helyek, a fennmaradókat a magyar orvosi tagozatnak ítélik oda.
Még legalább 30 magyar helyet!
Közleményben reagált az RMDSZ Maros megyei szervezete a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar helyeinek csökkentése ellen. „A kor szellemével összeegyeztethetetlenek mindazok az intézkedések és többségi fölénnyel hozott döntések, amelyek visszafogják a magyar nyelvű oktatás fejlődését abban a tanintézetben, ahol egyrészt komoly hagyománya van a magyar nyelvű orvosképzésnek, másrészt mindeddig a diákok nemzetiségi megoszlása kiegyensúlyozott volt” – olvasható a közleményben, amelyben kifejtik: a fizetéses helyek megszüntetése a magyar tagozaton ellehetetleníti több magyar diák továbbtanulási lehetőségét, és nem utolsó sorban veszélyezteti a magyar nyelvű oktatás jövőjét.
„Meggyőződésünk, hogy bár a felvételi jegyek szintje a román diákoknak kedvez, mégis a fennmaradt 80 fizetéses hely elosztásánál figyelembe kell venni a tanintézet sajátos multikulturalitását, és érvényesíteni a magyar diákok számára megfelelő arányos elosztást. Amennyiben ez mégsem lenne lehetséges, kérjük legalább 30 hellyel növelni magyar diákok számára a fizetéses helyeket. Úgy véljük, az egyetem hagyományai, a korszellem és a multikulturalitás egyaránt arra kötelezi az intézmény szenátusát, hogy a magyar nemzetiségű diákok számára biztosítsák mind a felvételin, mind az oktatásban a méltányosság elvét”.
Tizenhét szakáccsal lehet beszélgetni Marosvásárhelyen a Taste of Transilvania butikfesztiválon, amit péntektől-vasárnapig tartanak a várban. Aki szeret enni, annak érdemes ide kilátogatni, hiszen hagyományos és különleges ételeket lehet kóstolni.
Ünnepelt a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum pénteken: idén 70 éves az iskola. Az évforduló jó alkalom a visszatekintésre és a jövőbeli tervek átgondolására is, főleg a vidék egyre fogyatkozó gyereklétszámának tekintetében.
Hatvan zenész koncertezik június 26-án, pénteken Szovátán a Medve-tó strandjának megnyitóján. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia zenészei este fél nyolckor lépnek a stégre strandidényre hangolva.
Idén immár 11. alkalommal szervezik meg Maros megyében a Szakrális Maratont, amelyen lehetőség van közös imádkozásra, zarándoklatra.
Még érvényes volt szerda délután a hulladékgazdálkodási vállalat és a marosvásárhelyi városháza közötti szerződés – áll a polgármesteri hivatal tájékoztatásában, hozzátéve, az Országos Közbeszerzési Jogorvoslati Tanácstól nem kaptak más értesítést.
Akár évi tízezer lejt is fizethetnek a jövőben azok a tehergépkocsi-tulajdonosok, akik Nyárádszereda utcáin kívánnak közlekedni. A városháza ugyanis úthasználati díjat vezetett be a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű gépjárművek számára.
Visszatért dolgozni háromszáz alkalmazott a marosvásárhelyi vegyipari kombinátba hétfőtől, míg hatszázan továbbra is a július végéig meghosszabbított felmondási idejüket töltik. A visszahívott dolgozók a termelés újraindítását készítik elő.
Négy helyszín, két színpad és kétmillió lej – ezek a legfontosabb tudnivalók az idei, június 25. és 28. közötti, immár 29. alkalommal megszervezett marosvásárhelyi városnapoktól. Íme néhány fellépő: Follow the Flow, Șuie Paparude, Blahalouisiana, Voltaj.
Beindítaná a Maros HÉV Egyesület a Szászrégen–Marosvásárhely–Marosludas közötti helyi érdekeltségű vonatot, de ehhez az érintett önkormányzatok anyagi hozzájárulására is szükség van. A napokban több településen is szavaznak majd a kérdésben.
Módosította a kulturális események támogatási szabályzatát Marosvásárhely képviselő-testülete, így a nagy fesztiválokat ezentúl nem partneri szerződéssel, hanem pályázati úton támogathatják a költségvetésből. A megyei tanácsnál még keresik a megoldást.
szóljon hozzá!