Nemrégiben ortodox keresztet állítottak fel Erdőszentgyörgy bejáratánál. Immár a másodikat – és ezt is engedély nélkül. A helyi magyar lakosság egyértelmű provokációnak tekinti az ügyet, és úgy érzik, hogy egyesek már a jövő évi választási kampányra készülnek.
2011. október 19., 10:382011. október 19., 10:38
2011. november 07., 17:312011. november 07., 17:31
A második kereszt felállítása alaposan felkavarta a port a kisvárosban
Szeptember végén ortodox keresztet állítottak fel Erdőszentgyörgy végén, a Hármasfalu felöli bejárat közelében, az út szélén. Az önkormányzatot a lakosság értesítette erről, és nem a helyi románság képviselői. Közel két éve már állítottak egy ugyanilyen keresztet – akkor a havadtői bejáratnál. Mindkettőt engedély nélkül tették.
A helyi magyarság ezt a tettet nyílt provokációnak tekinti, ezért válaszlépésként kitűzte a városházára a székely zászlót. A románok tiltakozó levelet nyújtottak be az önkormányzathoz és feljelentéseket tettek az ügy kapcsán. A prefektúra szerint a zászló kitűzése jogtalan, míg a település magyar lakossága a kisebbségi románság erőszakos „nyomulásának” tekinti az incidenst.
„Felháborító a nyomulás”
Amikor az első keresztet felállították a románok a település bejáratánál, az önkormányzat elnéző volt, hisz vallásos jelképről van szó. Ám amikor a második keresztet is megépítették engedély nélkül, nyilvánvalóvá vált, hogy a törvény és az együttélés íratlan szabályainak semmibe vételéről van szó. Ezt a helyi magyarság provokációnak tekinti. „Kisé felháborító ez a nyomulás, az ortodoxok magamutogatása, amikor a város lakosságának csupán alig egyötöde román. A magyar közösség sértve érzi magát” – nyilatkozta portálunknak az ügy kapcsán Kovrig Zoltán helyi tanácsos, az RMDSZ körzeti elnöke, aki szerint egyesek a jövő évi kampányra készülve már most választási tőkét szeretnének kovácsolni maguknak.
„Kössenek a kereszthez”
A helyi ortodox lelkész, Bradi Vasile előzetesen járt ugyan a városházán és megérdeklődte, hogy mi a keresztépítés engedélyezésének eljárása, de a munkálatot annak ellenére kezdték el, hogy beszerezték volna a szükséges iratokat. Amikor a polgármester figyelmeztette a lelkészt a törvénytelenségre, azt a választ kapta, hogy „kössenek engem a kereszthez”. A kereszt felépült és fel is szentelték. Az engedély beszerzéséhez szükséges iratcsomó összeállítása azonban csak most van folyamatban – állítják a város vezetői.
Megjelent a székely zászló
Az október eleji rendkívüli tanácsülésen Tar András polgármester utasította a titkárt, hogy vizsgálja meg az építkezés körüli törvénytelenséget, az alpolgármestert pedig felszólította, hogy tűzzék ki a városházára a székely zászlót. Az elöljárók a két nemzetiség közötti feszültségek elkerülése végett nem tűzte ki eddig a lobogót, de az ortodoxok lépését ezúttal nem hagyhatták válasz nélkül, ezért a zászló kikerült az épület bejárata fölé – tudtuk meg Hegyi László alpolgármestertől.
Válaszlépésként a hat román helyi tanácsos közül öten levelet írtak alá, amelyben a zászló kihelyezése ellen tiltakoznak, és figyelmeztetik az önkormányzatot, hogy minden illetékes szervet értesíteni fognak az esetről. Utólag két tanácsos azt állította, hogy nem tudta mit ír alá, és egyikük ki is húzta nevét az okmányról.
A prefektúra mellébeszél
Hegyi Lászlótól elmondta, hogy a románság képviselői valóban értesítették a rendőrséget és a prefektúrát az esetről. Az ügy kapcsán küldött átiratában a kormánybiztosi hivatal két törvényre hivatkozva figyelmezteti az önkormányzatot, hogy az „azonosíthatatlan” zászlók kitűzése jogtalan. Az elöljáró röhejesnek tartja az indoklást, miszerint a zászló ismeretlen lenne és kifüggesztése törvénytelen, továbbá kifejtette: a prefektúra által említett két törvény más országok zászlajának kitűzésére vonatkozik.
Újabb kereszt is lesz?
Kovrig Zoltán nem hivatalos forrásból úgy tudja, hogy egy harmadik kereszt is készül, amelyet a település Bözöd felöli bejáratánál szándékoznának felállítani az ortodoxok.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
Lezárják hétfőtől a Knöpfler Vilmos utcát Marosvásárhelyen, felújítási munkálatokat végeznek a járdákon és az úttesten is.
A magyar és román sztárokon túl nemzetközi előadók is színesítik a rendezvényt a július 2–5. között megszervezett, nyolcadik VIBE Fesztiválon, Marosvásárhelyen. A szervezők újdonságként lehetővé teszik, hogy bankkártyával is fizetni lehessen.
Tizenhét szakáccsal lehet beszélgetni Marosvásárhelyen a Taste of Transilvania butikfesztiválon, amit péntektől-vasárnapig tartanak a várban. Aki szeret enni, annak érdemes ide kilátogatni, hiszen hagyományos és különleges ételeket lehet kóstolni.
Ünnepelt a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum pénteken: idén 70 éves az iskola. Az évforduló jó alkalom a visszatekintésre és a jövőbeli tervek átgondolására is, főleg a vidék egyre fogyatkozó gyereklétszámának tekintetében.
Hatvan zenész koncertezik június 26-án, pénteken Szovátán a Medve-tó strandjának megnyitóján. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia zenészei este fél nyolckor lépnek a stégre strandidényre hangolva.
Idén immár 11. alkalommal szervezik meg Maros megyében a Szakrális Maratont, amelyen lehetőség van közös imádkozásra, zarándoklatra.
Még érvényes volt szerda délután a hulladékgazdálkodási vállalat és a marosvásárhelyi városháza közötti szerződés – áll a polgármesteri hivatal tájékoztatásában, hozzátéve, az Országos Közbeszerzési Jogorvoslati Tanácstól nem kaptak más értesítést.
szóljon hozzá!