
Az országos trenddel ellentétben a három székelyföldi megye közül kettőben jobbak az óvás előtti eredmények a tavalyiaknál
Fotó: Gecse Noémi
Hargita, Kovászna, Maros – ez a székelyföldi megyék rangsora a nyolcadikos diákok által az országos képességfelmérő vizsgán elért eredményeket tekintve. A háromból két megyében tavalyhoz képest nőtt az ötöst vagy annál magasabb átlagot elérő diákok aránya.
2024. július 03., 18:202024. július 03., 18:20
Országszerte csökkent az ötöst vagy annál jobb átlagot elérő vizsgázók aránya az idei képességfelmérő vizsgán, e tekintetben az elmúlt öt év legalacsonyabb eredménye az idei – derül ki az oktatási tárca által szerdán közzétett adatokból.
Mivel azonban az első eredmény az utóbbi öt év hasonló eredményei közt a legalacsonyabb (2023 – 76,2%, 2022 – 82,3%, 2021 – 76,8%, 2020 – 76,2%), várhatóan a végleges eredmény sem fog változtatni ezen a rangsoron.
Az országos trenddel ellentétben a három székelyföldi megye közül kettőben jobbak az óvás előtti eredmények a tavalyiaknál, de még így sem éri el az országos átlagot egyik megye sem.
Itt 2588 nyolcadikos – a beiratkozottak 97,8 százaléka – vett részt a képességfelmérőn.
Noha a három megye közül Hargita megyéé a legjobb eredmény, az eredményekből az is kitűnik, hogy a román vizsga itt okozta a legnagyobb fejtörést a diákoknak.
Maros megyében a matematikavizsga okozta a legnagyobb nehézséget a nyolcadikosoknak – a román kevésbé, lévén, hogy a vizsgázók egy részének az az anyanyelve –, és az eredményekből az is kitűnik, hogy
A három megye közül Kovászna megye áll a második helyen az ötösnél nagyobb átlagot elért vizsgázók arányát tekintve, és ott is javítottak a nyolcadikosok a tavalyi átlagon. Idén a vizsgázók 71,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb átlagot, tavaly 71,3 százalékos volt ez az arány az óvások előtt. Kovászna megyében idén 1542 diák – a beiratkozottak 93,4 százaléka – vett részt a képességfelmérő vizsgán, a hiányzók aránya itt volt a legmagasabb.
Maros megye az egyetlen a három megye közül, amely rontott a tavalyi eredményén.
A három megye közül Maros megyében volt a legnagyobb a vizsgázók száma: 4008 nyolcadikos vett részt a képességfelmérőn, ez a beiratkozottak 95,1 százaléka.
A székelyföldi megyékben – hasonlóképpen az ország legtöbb megyéjéhez – egy diák sem ért el 10-es átlagot a képességfelmérő vizsgán. Ez alól a két, leginkább kivételt jelentő megye Iași és Kolozs, ahol 7, illetve 6 nyolcadikos is a legnagyobb átlaggal fejezte be a vizsgát.
A rangsor végén Vaslui megye áll 59,8 százalékos eredménnyel, az utolsó előtti helyen pedig Călărași megye 60,5 százalékkal.
A képességfelmérőn országszerte 152 903 nyolcadikos tanuló vett részt, ez a beiratkozottak 95,3 százalékát teszi ki. A vizsgaeredményeket csütörtök délig lehet megóvni, a végleges eredményeket kedden, július 9-én teszik közzé.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!