
Választék van bőven, a legolcsóbb fa néhány tíz lej, a legdrágábbért akár 200 lejt is elkérnek
Fotó: Barabás Ákos
A finn botanikus-zoológusról elnevezett, tévesen az északi népcsoporthoz kötött Nordmann-fenyő (más néven kaukázusi jegenyefenyő) a legdivatosabb, őstermelőt pedig egyet találtunk a végigjárt helyszíneken, amikor felmértük az idei karácsonyfapiacot Székelyudvarhelyen.
2017. december 15., 19:542017. december 15., 19:54
A kórház melletti sarkon már egy hete árulják a karácsonyfának való fenyőt, ki is ürült rendesen az udvar, eddig száz-százötven darabon adtak túl. Itt kimondottan Tibódból származó ezüstfenyő kapható, minden méretben, mert saját termesztésű,
Az árat a minőség szerint szabta meg, a legdrágábbat hetven lejért adta, de olyan gyengébb példány is volt, hogy tíz lejt kért érte. Szerinte az ezüstfenyő a legszebb, és a vörösfenyőnél kevésbé hullatja tűleveleit.
Idéntől közterületen csak a piacon engedélyezett a fenyőfák árusítása. A polgármesteri hivatal felhívására
Bár a vásártér hátsó részén kijelölt négyszáz négyzetméteres parcella bérbeadása december 1–24. közötti időszakra szól, csütörtöki ottjártunkkor se kereskedőt, se fenyőfát nem találtunk. A raklapokból összeácsolt standot viszont már felállították. A piacgondnokság részéről nyilatkozó Tamás Albert elmondta: keddre várták a szállítmányt, de még nem érkezett meg, nem is tudják, mennyit hoznak. Szerinte az ünnep közeledtét várják. A hivatalnál érdeklődve megtudtuk,
mivel a licitet megnyert cég a város több pontján is foglalkozik faértékesítéssel.
Következő állomásunk épp a vasútállomás. A jobb oldalon kibérelt terület kisebb erdőnek tűnik: az első szállítmány ezer fát tesz ki, de Pui Máriusz szerint több ezret hoznak még. A Nordmann- és az ezüstfenyő Horvátországból származik, és további szállítmányt várnak Libánból, valamint Gyergyó környékéről.
Fotó: Barabás Ákos
– tudjuk meg. A Nordmann ára 70–200 lej, az ezüstfenyőé 50–130 lej, míg a helyi fáé 40–100 lej között mozog.
A túloldalon, egy szűk sikátorban már évek óta ugyanazok árulják karácsony táján a fenyőt. Besika Ervin kereskedőtől tudjuk meg, hogy az idei felhozatal kimondottan Nordmann-fenyő, „mert az a keresett, nem éri meg mást hozni”. Az áru Németországból, illetve Hollandiából való, és csupán 150 darabot hoztak. Van ugyan négyméteres fájuk is, de a kisebbek, közepesek a kelendők, és a lakás méretéhez viszonyítva keresgélnek a vevők. Az ár mérettől függően 80-tól 170 lejig terjed.
A terelőúton található Silvoplant telephelyén is kizárólag Nordmann-fenyő kapható, csakhogy ők tizenkét éve erre szakosodtak, kvázi divatba hozták, mert így akarták védeni az itteni erdőket.
– világosított fel Ungvári Ibolya, a cég alkalmazottja, és nem győzi sorolni a fajta előnyeit: „tartósabb, vastagabbak az ágai, nem szárad ki olyan hamar”. Úgy látja, a faválasztást elsősorban a hely határozza meg, de minden igényt ki tudnak szolgálni.
Az egyik virágüzlet előtt méteres cserepes ezüstfenyő, apró cukorsüvegfenyő, hamis ciprus hívogat. A bolttulajdonos szerint valószínűleg jövő héten fog megnőni ezek iránt a kereslet. A kínálat sem túl nagy, csupán pár darabot szereztek be. Főleg az idősebbeket érdekelheti ez a megoldás, vagy akinek nincs elég helye a lakásban. Előnyük még, hogy nem hullatják a levelüket. Hűvösebb helyet igényelnek, célszerű tehát világos pincében vagy beépített teraszon tartani őket addig, amíg tavasszal kiültethetők lesznek. Sajnos mifelénk még nem veszik vissza az ünnep lejártával, mint Nyugaton. Ha az árakat nézzük, a hagyományos karácsonyfafajtákkal vetekednek, nem úgy, mint a havas műfenyő, amelyért akár 500 lejt is elkérnek. Az élethű utánzatot elsősorban azok kedvelik, ahol már nincs kisgyerek – árulta el Marosi Emese.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének péntek esti tisztújító küldöttgyűlésén a szövetség stratégiai igazgatójává kinevezett és az elnöki tisztségből távozó Antal Árpád helyére Miklós Zoltán parlamenti képviselőt választották meg.
Ilie Bolojan pénteken a közigazgatási kiadások csökkentését célzó törvénycsomag-tervezet elfogadását szorgalmazta, megemlítve, nem hiszi, hogy „bármi is történne”, ha például a parlamenti képviselők havi költségkeretét 10 százalékkal csökkentenék.
Legkésőbb hétfőn véglegesíti a kormány a nyugdíj és az állami fizetés halmozását szabályozó törvénytervezetet – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Szószegéssel vádolja az RMDSZ-be belépni készülő Nagy Zoltánt, Gyergyószentmiklós polgármesterét az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezete. Szerintük ez a lépés már egy ideje várható volt.
Még egy kiskorú eltűnését jelentették Maros megyében pénteken. A 15 éves lány csütörtökön önként távozott marosszentgyörgyi otthonából, és azóta sem tért vissza.
Jogosítvány nélküli vezetés miatt vett őrizetbe a Maros megyei rendőrség egy 26 éves férfit a repülőtér környékén pénteken.
Egy marosvásárhelyi férfi jelentette be a rendőrségen pénteken, hogy 12 éves lánya, Oltean Ana Teodora november 20-án, este 23 óra körül önként távozott otthonról, és azóta nem tért vissza. A lányt péntek este az Ady negyed környékén találták meg.
Pénteken eltűnt egy 13 éves kislány Maros megyében, Nagyernyéről. A lány 11 óra 30 perc körül önként távozott otthonából, és azóta nem tért vissza. A szülei a rendőrség segítségét kérik.
Be kell zárni azokat az állami vállalatokat, amelyeket már nem lehet megmenteni; listájukat hamarosan közzéteszi a kormány – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Hargita megye több településén sűrű köd szállt le péntek estére. Néhol akár ötven méter alá csökkenhet a látótávolság.
szóljon hozzá!