A világ uralmáért versengtek Székelyudvarhely legjobb gólyái, végül a nyolc nemzet két-két képviselője közül mégis csak egy csapat ülhetett a világ trónjára. Pénteken este az Udvarhelyi Fiatal Fórum szervezte banzájjal zárult a 2011-es gólyabálszezon.
2011. november 20., 19:522011. november 20., 19:52
2011. december 20., 18:522011. december 20., 18:52
Az est szervezői bemutatkozó videóval fogadták a nagyérdeműt: az esemény címéhez (Határok nélkül) híven a megszokott vetélkedőn ezúttal az Arab országok, Skócia, Amerika, Hawaii, Japán, Oroszország, Mexikó és Franciaország színeiben és viseleteiben kellett megmérkőzniük a gólyapároknak. A hagyományos gólyatánc helyett igazi csemegével fogadtak a versenyzők, és a nyolc nemzet jellegzetes tánclépéseit ötvözve vonultak a színpadra. Első próbaként bemutatkoztak a gólyapárok (a bányai amerikánusok, a predás arabok, a refis oroszok, a pallós mexikóiak, a mezős japánok, a gimis franciák, a pedás skótok és a hawaii kósosok) ki-ki a rájuk szabott ország táncát, nyelvét, kultúráját vagy gasztronómiáját ismertette a nézőkkel. A második próbában nemcsak földrajzi ismereteiket, hanem fizikai rátermettségüket is bizonyíthatták a vetélkedők: a lány gólyáknak a világtérképet kellett úgy összerakniuk, hogy annak darabjait a fiúk gyűjtötték össze, labdán ugrálva. Az igen látványos próbán volt, akinek az ugrándozás, másoknak a tájékozódás okozott gondot.
Még a harmadik próba előtt a szervezők az UFF-os táskát sorsolták ki a jegyet váltók között, az ajándékcsomagot ezúttal az egyik vetélkedő gólya édesapja vehette át. Reklámszöveget kellett írniuk a csapatoknak a következő próbán: arról kellett beszélniük, hogy a rájuk osztott tárgyak – fogkrém, avagy „fogpaszta”, pezsgős C-vitamin-tabletta, műanyag húsvéti tojás stb. – révén hogyan tennék jobbá, szebbé a világot.
A negyedik számban a gólyáknak a közönségtől kellett begyűjteniük képeslapokat, majd az ezeken szereplő jellegzetes épületeket, tájakat felismerniük. Megtudtuk, a Capitolium akár Skócia hegyei között is jól nézne ki, valamint hogy a Moszkva központjában álló ortodox templom lényegében mézeskalácsból van. A csapatok szerencséjére azonban a „zsűri néni és a zsűri bácsi” azt is értékelte, ha a világ országainak jellegzetességeit kevésbé ismerő gólyapár „frappáns szöveggel” vágta ki magát.
A próbák sorát az elmaradhatatlan karaoke zárta: a feladatot a gólyák kevésbé, a hallgatóság annál jobban élvezte. Az elcsépelt éneklős próbát a UFF-os szervezők ezúttal egy kis egzotikummal fűszerezték: idegen országok – legtöbbször idegen nyelvű – slágereit kellett énekelniük a gólyáknak. Érthető módon tehát az algériai Best of lemez Didi című számához csak tátogni tudtak a versenyzők, viszont szomorúan tapasztaltuk, hogy a Sweet child o’ mine vagy a Somewhere, over the rainbow is nehézséget okozott.
Míg a régi és jelenlegi UFF-tagokból álló zsűri összeszámolta az összeszámolnivalót, a Székelylend kettős fogata, Kozma Attila és Lung László Zsolt vette át a deszkákat. A székely akcentusáról és eszement jeleneteiről ismert humoristapáros műsorából a világklasszis Aranka ezúttal sem maradhatott el, de volt székely terrorista, mateklecke, gondolatolvasás Nintendóval és lájkolás Fluor Tomival.
Időközben döntött a zsűri, azonban még az eredményhirdetés előtt kiderült: a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal jóvoltából minden versenyző gólyapár külföldi utazást nyert. A hír örömére Zsűri bácsi gyorsan el is darálta az est győzteseit: a világ trónjára, Oroszország és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium képviseletében Puskás Artúr és királynéja, Bokor Beáta ülhetnek (fotó). Dobogós helyen végzett a skót pedás Mihálykó Szilvia és Vass Tamás, harmadikok lettek a francia gimisek, Szikszai Kata és Tamás Barna. A vetélkedő után a város gólyái a felújított Face Tea House-ban ömlesztetten rázhatták hajnalig.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!