Ezúttal pedagógusi állásokat kell megszüntetni a Hargita megyei oktatási rendszerben. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Ismét nyugtalanság lett úrrá az oktatásban dolgozók körében a leköszönt oktatási miniszter utolsó, leépítéseket előíró rendelete miatt. A tárca kimutatása szerint a Hargita megyei többletállások száma meghaladja a nyolcvanat. A megyei tanfelügyelőségen lázasan dolgoznak a helyzet megoldásán, de a béreket sem tudják kiutalni addig, amíg egyetlen poszttal is túllépik a központi szinten meghatározott keretet.
2018. október 05., 16:052018. október 05., 16:05
2018. október 05., 16:062018. október 05., 16:06
Felháborodást és nyugtalanságot keltett az oktatásban dolgozók körében, hogy a néhány napja lemondott tárcavezető, Valentin Popa egy több mint négyezer tanügyi állás megszüntetéséről szóló miniszteri rendeletet adott ki. A 2018/4884-es számú szabályozás nem található meg a minisztérium honlapján sem, a fórumokban egymástól érdeklődnek a tanügyben dolgozók a rendelet tartalmáról, néhányan arra panaszkodnak, hogy az internetről is sorra tűnnek el a rendelet belinkelt másolatai.
A minisztériumi kimutatás szerint a Hargita megyei oktatási rendszerben a többletállások száma megközelíti a kilencvenet, ezek közül 82 közoktatási állás, további 5 posztot pedig a speciális oktatásban kellene megszüntetni. A minisztérium által korábban kért megszorítások alkalmával majdnem ugyanekkora leépítést végeztek, ám időközben ismét megnőtt a posztok száma, így
– tudtuk meg Görbe Pétertől. Hargita megye főtanfelügyelője elmondta, a tanév 34 helyett 37 hetes lesz, és ez a pedagógusi normák kiszámításánál többletet eredményez, akárcsak az ötödikes és hatodikos diákok tanóraszámának növelése, illetve a tanévkezdés óta állásokat generálnak az elemi oktatásban azok a tanórák is, amelyeket tanároknak kell megtartaniuk. Így annyi többlet keletkezett, hogy a tavaszi leépítés dacára újabb megszorításokra van szükség.
Ezt egy központi informatikai alkalmazással végzik el, de amíg egyetlen iskolában is magasabb az állások száma a diáklétszám szerinti fejkvótás finanszírozás alapján meghatározottnál, addig inaktív a fizetésalapok jóváhagyásához szükséges gomb.
„Nagy valószínűséggel nem tudjuk elérni, hogy a megye beleférjen ebbe a keretbe. Nem tudom, mi lesz” – fogalmazott Görbe Péter.
A szaktárca által elrendelt újabb megszorító intézkedések ellen közleményben tiltakozik az oktatásban dolgozók mindkét szakszervezete. A Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség súlyosnak nevezi azt, hogy a minisztérium még csak nem is egyeztetett a tervezett intézkedésről a szakszervezetekkel, miközben ez törvényes kötelessége lett volna. Kilátásba helyezték ugyanakkor azt is, hogy
A rendelet érvénytelenítését kéri a Tanügyi Szabad Szakszervezet is az új, megbízott oktatási miniszternek, illetve a kormányfőnek címzett nyílt levelében. Utóbbi is azt nehezményezi, hogy a tárca nem konzultált az érintett felek képviselőivel a tervezett megszorításokról, ugyanakkor azt is kifogásolják, hogy a rendeletet nem jelentették meg a Hivatalos Közlönyben, miközben álláspontjuk szerint az egy törvényerejű szabályozás.
Egy újabb, éjszaka elrendelt intézkedésnek nevezte a minisztériumi rendeletet megkeresésünkre Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezet Hargita megyei területi vezetője, megjegyezve, hogy ez idén már a harmadik leépítési hullám a megyei oktatási rendszerben. Szerinte a leépítéseket részben osztály- és iskola-összevonásokkal fogják kivitelezni.
„Reggel hatkor felköltik és sétáltatják a szerencsétlen gyermekeket egyik faluból a másikba, csak estére érnek haza, és akkor csodálkozunk, hogy megutálják az iskolát” – fogalmazott az intézkedés várható eredményéről a szakszervezeti vezető.
Orvosi ellátásra szorult azt a 18 éves fiatal, aki menekülni próbált a rendőrök elől miután lebukott, hogy rendszám nélküli kvaddal közlekedik.
Darren Aronofsky és Paul Thomas Anderson is új filmmel jelentkezik, ismét mozivásznon láthatjuk Margot Robbie-t, egy újabb Stephen King regény kap filmadaptációt, emellett számos könnyed és drámai alkotás is érkezik szeptemberben a mozikba. Ajánló.
Késszúrás okozta sérülést szenvedett szombaton egy rendőr, aki a lupényi kórházban megpróbált rendezni egy konfliktust két férfi között.
Megdőlt az országos melegrekord pénteken Magyarországon – közölte a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
Böcskei László nagyváradi megyéspüspököt választották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia elnökévé pénteken Kolozsváron – számolt be a Romkat.ro római katolikus hírportál.
Márk Endre bebizonyította: hiteles vezető, aki románnak és magyarnak egyaránt példát mutat – olvasható a Maros megyei RMDSZ közleményében, amelyben kiállásukról biztosítják Szászrégen, hivatali visszaéléssel megvádolt polgármesterét.
Márciusban érkeztek és augusztusig maradtak a gólyák a sáromberki, kamerával ellátott fészekben. A madarászok videót készítettek, amely végigkíséri a gólyák életét.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2025 augusztusában 11 713 személynek folyósítottak különnyugdíjat, hárommal többnek, mint előző hónapban.
Az ország tíz megyéje elsőfokú hőségriasztás alatt áll szombaton, a hőmérsékleti csúcsértékek elérhetik a 34 Celsius-fokot.
Jubileumi kiadásához érkezett a kézdiszéki Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár- és katonadal-találkozót.
2 hozzászólás