
Fotó: Haáz Vince
Hétvégén még nyílt napot tartottak a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátban, szerdán pedig már az üzem újbóli leállításáról küldtek értesítést. Az elszálló gázárakkal magyarázzák Románia legnagyobb műtrágyagyárának ismételt kényszerszünetét.
2022. június 22., 21:042022. június 22., 21:04
2022. június 23., 10:442022. június 23., 10:44
A vállalat szerdán közleményben értesített az üzem újbóli leállításáról, az indok szerint a gáz nemzetközi ára hirtelen megnőtt megawattóránként 80 euróról 125–130 euróra. Egy amerikai cseppfolyósgáz-terminál felrobbanása, a gázszállítási láncokban tapasztalt problémák és a gáz fokozott betárolása a téli idényre együttesen áremelkedést idézett elő.
„Ezzel párhuzamosan a műtrágyaárak csökkentek a mezőgazdasági szezon miatt, mivel a fő tevékenység most a betakarítás.
– áll a közleményben, amely emlékeztet, hogy más európai termelők is hasonló döntést hoztak az általános kedvezőtlen piaci helyzet miatt.
A vállalat egyelőre nem tervezi kényszerszabadságra küldeni a dolgozókat, de rákényszerül, ha hosszú időre kell felfüggesztenie tevékenységét – olvasható a közleményben.
Az Azomureș évente 1,6 millió tonna műtrágyát gyárt, amelynek mintegy 75 százaléka a román piacra kerül. A 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában levő üzem 1100 dolgozót foglalkoztat. Tavaly decembertől áprilisig már felfüggesztették egyszer a működésüket, szintén a magas energiaárak miatt.
Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.
Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!
A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.
Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.
Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.
Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.
Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.
Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.
Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.
1 hozzászólás