
Fotó: Haáz Vince
Hétvégén még nyílt napot tartottak a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátban, szerdán pedig már az üzem újbóli leállításáról küldtek értesítést. Az elszálló gázárakkal magyarázzák Románia legnagyobb műtrágyagyárának ismételt kényszerszünetét.
2022. június 22., 21:042022. június 22., 21:04
2022. június 23., 10:442022. június 23., 10:44
A vállalat szerdán közleményben értesített az üzem újbóli leállításáról, az indok szerint a gáz nemzetközi ára hirtelen megnőtt megawattóránként 80 euróról 125–130 euróra. Egy amerikai cseppfolyósgáz-terminál felrobbanása, a gázszállítási láncokban tapasztalt problémák és a gáz fokozott betárolása a téli idényre együttesen áremelkedést idézett elő.
„Ezzel párhuzamosan a műtrágyaárak csökkentek a mezőgazdasági szezon miatt, mivel a fő tevékenység most a betakarítás.
– áll a közleményben, amely emlékeztet, hogy más európai termelők is hasonló döntést hoztak az általános kedvezőtlen piaci helyzet miatt.
A vállalat egyelőre nem tervezi kényszerszabadságra küldeni a dolgozókat, de rákényszerül, ha hosszú időre kell felfüggesztenie tevékenységét – olvasható a közleményben.
Az Azomureș évente 1,6 millió tonna műtrágyát gyárt, amelynek mintegy 75 százaléka a román piacra kerül. A 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában levő üzem 1100 dolgozót foglalkoztat. Tavaly decembertől áprilisig már felfüggesztették egyszer a működésüket, szintén a magas energiaárak miatt.
A fejlesztési minisztérium létrehozta az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében tervezett 4500 új bölcsődei hely csaknem háromnegyedét – jelentette be Cseke Attila miniszter, aki szombaton Lugosban avatott fel egy új bölcsődét.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken úgy döntött, hogy bepereli Romániát az Európai Unió Bíróságán, mert nem alkalmazta helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és az azt módosító 2018/850 direktívát.
Kivonultak az elégedetlen adófizetők szombaton Csíkszereda főterére, hogy így jelezzék: tiltakoznak a magas adók ellen. Ez már a második megmozdulás a hargitai megyeszékhelyen a szerdai „flash-mob” után.
1 hozzászólás