Hirdetés
Hirdetés

Ismét beleszólhatnak a város fejlesztésébe a kézdivásárhelyiek

Az önkormányzat negyedik alkalommal hirdette meg a részvételiköltségvetés-pályázatot •  Fotó: Pinti Attila

Az önkormányzat negyedik alkalommal hirdette meg a részvételiköltségvetés-pályázatot

Fotó: Pinti Attila

Hat közösségi kezdeményezésre lehet szavazni a negyedik alkalommal meghirdetett részvételi költségvetés-pályázat keretében Kézdivásárhelyen. A január 10-ig legtöbb voksot gyűjtő projekteket jövő évben megvalósítja az önkormányzat.

Farkas Áron

2024. január 02., 11:512024. január 02., 11:51

Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala november 15-én indította útjára a részvételi költségvetés idei kiadását, melynek célja bevonni a város és a hozzá tartozó települések lakosságát a közösség igényeinek meghatározásába, illetve a városfejlesztésbe. A pályázatra a helyi költségvetésből 100 ezer lejt különítenek el,

egy projektre legfeljebb 50 ezer lej kérhető, de támogató – szponzoráció gyanánt – tehet még hozzá pénzt, amit szponzorszerződéssel kell eljuttatnia az önkormányzathoz.

A programba 11 tervet neveztek be, ezek közül hat bizonyult jogilag és technikailag megvalósíthatónak. A rostán átjutott projekteket december 23-án tették közzé az önkormányzat weboldalán, szavazni január 10-ig lehet, a győztes tervek kivitelezése január 12-től indul.

Az egyik kezdeményezés négy fedett buszmegálló elhelyezését célozza a városon áthaladó, Brassót Bákóval összekötő országút mentén. Az ötletgazdák a lakosok és munkások ingázását szeretnék megkönnyíteni, céljuk a tömegközlekedési járművekre való közönség kiszolgálása, akiknek jelenleg a járdák szélén kell várakozniuk.

Az egyik kezdeményezés fedett buszmegállók elhelyezését célozza •  Fotó: bp.kezdi.ro Galéria

Az egyik kezdeményezés fedett buszmegállók elhelyezését célozza

Fotó: bp.kezdi.ro

Idézet
Utasváró modulok révén szeretnénk ezeknek az embereknek modern és civilizált óvóhelyet biztosítani, amely megvédi őket eső, szél, havazás esetén

– áll a projekt leírásában, amelynek költségvetése 42 308 lej.

Egy másik terv révén három nagyobb méretű hirdetőtáblát szerelnének fel a város forgalmasabb pontjain (Molnár Józsiás park, Millennium park, Gyárak utcája) azzal a céllal, hogy a nonprofit szervezetek, sportklubok, diákszövetségek, ifjúsági tömörülések kiragaszthassák az általuk szervezett események plakátjait. A projekt összértéke 13 092 lej.

Hirdetés

A városlakók a köztisztaságot is fontosnak tartják, ugyanis az egyik projekt intelligens szemetesek elhelyezését irányozza elő. A leírás szerint ezek a kukák nagyobbak lennének, mint a meglévők, ezáltal több szemét férne el bennük, és a szél sem tudná széthordani a tartalmukat. A terv megálmodói facsemeték ültetését is szorgalmazzák a forgalmas útszakaszok mentén, az autók által generált légszennyezés ellensúlyozására. A kezdeményezést számításaik szerint 29 959 lejből lehetne kivitelezni.

Okospadot telepítenének a Molnár Józsiás parkban található játszótérre •  Fotó: bp.kezdi.ro Galéria

Okospadot telepítenének a Molnár Józsiás parkban található játszótérre

Fotó: bp.kezdi.ro

Okospadot telepítenének a Molnár Józsiás parkban található játszótérre egy másik terv benyújtói, akik szerint

Idézet
a park látogatói modern és interaktív élményben részesülnek, miközben a város vezetése és a helyi szolgáltatók hatékonyan kezelhetik a városi infrastruktúrát, és nyomon követhetik a park használatát.

A kezdeményezők célja többek között növelni a parkba látogatók elégedettségét és kényelmét, illetve biztosítani a park területének hatékonyabb és biztonságosabb felhasználását. A projektre 27 ezer lejt igényelnek.

Az egészséges életmódot és a testmozgást népszerűsítené a Háromszéki Férfiak Klubja, amely asztalitenisz- (pingpong-) asztalok felállítását szorgalmazza a város három játszóterén (Molnár Józsiás park, Stadion utca, Új utca).

A Háromszéki Férfiak Klubja pingpong-asztalok felállítását szorgalmazza •  Fotó: bp.kezdi.ro Galéria

A Háromszéki Férfiak Klubja pingpong-asztalok felállítását szorgalmazza

Fotó: bp.kezdi.ro

„Ezek a beton pingpong-asztalok egyszerű, de időtálló eszközök, minden korosztály számára hasznosak és élvezetesek” – írják az indoklásban. A kezdeményezők 40 433 lejre pályáznak, hozzátéve, hogy a projektet társfinanszírozással és közösségi munkával valósítanák meg.

A kézdivásárhelyi Rotary Club egy, a város központját és pár jeles épületét megjelenítő bronzmakett elkészítésére pályázik, amelynek gipszmodellje már korábban elkészült. A maketten 50 épület homlokzata jelenik meg, ugyanakkor hat fontosabb épület részleteiben is ki van dolgozva.

A feliratok három – magyar, román és angol – nyelven kerülnének a makettre, valamint Visual Braille technikával a látássérültek számára.

A makettet egy faragott kőszikla-talapzatra helyezve szeretnék kiállítani a felújítás alatt álló Székely Katonanevelde előtti téren. Az összköltségvetés 50 ezer lej, de kezdeményezők vállalják, hogy amennyiben a projekt finanszírozást nyer, az elnyert összeg és a projekt megvalósításához szükséges pénzösszeg közötti különbséget saját forrásokból fedezik.

Szavazni – regisztrációt követően – ezen az oldalon tudnak a kézdivásárhelyi lakcímmel rendelkező személyek. A voksolás 2024. január 10-én 24 órakor zárul.

Kézdivásárhely önkormányzata 2020-ban írta ki először a részvételi költségvetést, amelynek részeként az elmúlt évek során összesen öt kezdeményezés került megvalósításra, egy kivitelezése pedig folyamatban van. A 2022-es pályázatnak két győztese volt: az egyik révén közösségi teret alakítottak ki a kézdivásárhelyi Dózsa György utcában, a másik keretében pedig a nyujtódi ifjúsági házat látják el elektronikai eszközökkel és bútorzattal.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés