Fotó: Albert Eszter
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház számára az előző évad sem volt szokványos, de a idei még több újdonságot hoz.
2022. augusztus 22., 17:392022. augusztus 22., 17:39
Zsúfolt és szokatlan volt az elmúlt évad a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház számára, egyrészt a járványhelyzet, valamint a Gyergyószentmiklósi Művelődési Ház energetikai felújításából adódó kiköltözés miatt fordult fel az életük. Nyáron több fesztiválon vettek részt, mindezek mellett az Egyfesztből is kivették részüket.
A 39. évadot szeptemberben összesen négy bemutatóval kezdik. Szeptember első napján egy különleges műfajú produkciót, a legkisebbeknek szóló Fellegkuckó címet viselő babaszínházi előadást mutatják be. A nagy sikerű felolvasószínházi előadás, a Biorobot folytatására készül Bartha Boróka és Tamás Boglár: Mi... mi vagyunk címmel – szeptember 8-án mutatják be Botházi Mária novelláit a Living-színpadon. A következő héten, szeptember 14-én Egressy Zoltán Portugál című darabját Tóth Árpád viszi színpadra az OneSeS Pubban kocsmaszínházi előadásként a teljes társulat közreműködésével. A Magyar Dráma Napján, szeptember 21-én a társulat három tagja, Kolozsi Borsos Gábor, Moșu Norbert-László, valamint Sosovicza Anna Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán tart alternatív, interaktív irodalomórát a Salamon Ernő Gimnáziumban.
Az új évad kapcsán Albu István színházigazgató elmondta, a gyergyószentmiklósi társulat új programot indít, amely során településekre költöznek ki néhány napra. „A környékbeli településekre megyünk ki, mindenféle előadást viszünk, közönségtalálkozót szervezünk, ezzel is népszerűsítjük a színházat. Fontos része lesz ez a következő évadnak. Első állomásunk Alfalu lesz, októberben Gyergyócsomafalva, novemberben Gyergyóremete, decemberben pedig Gyergyóditró következik” – összegzett Albu István.
Október közepén Szilágyi Míra egyéni előadását mutatják be Faragó Zénó rendezésében. Az évad során három további bemutatót terveznek, de a folyamatosan változó körülmények és a játszóhelyek hiánya miatt ezek részletei még egyeztetés alatt állnak.
Sepsiszentgyörgy tanintézményei évtizedekre meghatározó felújításokon esnek át, melyek összértéke meghaladja a 100 millió eurót. Antal Árpád polgármester szerint ezek a fejlesztések fél évszázadra fogják megoldani az oktatási infrastruktúra problémáit.
Két és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte jogerősen csütörtökön a bukaresti táblabíróság a szexuális erőszakkal vádolt Visarion Alexa ortodox pópát.
Jóval a megengedett sebesség felett, 109 km/órával száguldott településen belül a Mehedinți megyei rendőrség vezetője szolgálati autójával, és nem volt küldetésen – hozta nyilvánosságra az esetet az Europol szakszervezet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, hogy véleménye szerint legalább még hat hónapig meg kell tartani az alapélelmiszerek árréssapkáját, mert „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”.
Akár több ezer lejes bírságra is számíthatnak azok az állattartók, akik közterületen hagyják magukra állataikat, vagy elmulasztják kedvenceik ivartalanítását és chipezését.
Az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt enyhén csökkent az építőipari termelés volumene júliusban az előző hónaphoz képest, és a tagállamok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Négyszáz rögzített sebességmérő kamera telepítését irányozta elő a romániai utakon a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR), de a projekt pénzhiány miatt késik. Eredetileg idén nyárra kellett volna felszerelni.
A magánszemélyek szeptember 30-tól igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlásra a roncsautóprogram keretében – jelentette be csütörtökön a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az idei év első hét hónapjában a nyers adatok szerint 12,2 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 10,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
A kormánynak két javaslata van a helyi önkormányzatok kiadásainak lefaragására: az egyik a bérköltségek 10 százalékos csökkentése, a másik az álláskeret „fékezett módú” 40 százalékos csökkentése.
szóljon hozzá!