Hirdetés
Hirdetés

Igehirdetés hallássérülteknek jelbeszéddel, vizuális elemekkel

Vidám táborozók a Bucsinon

Vidám táborozók a Bucsinon

Hallássérült felnőtteknek szervez közösségi napot havi rendszerességgel Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen az Efatta Koronka Egyesület. A szervezet képviselője, Korodi Csaba mesélt a munkájukról.

Simon Virág

2017. október 03., 13:282017. október 03., 13:28

Marosvásárhelyen a Gecse utcai református egyházközség gyülekezeti termében, Udvarhelyen pedig a református egyház Bocskai-termében találkoznak a hallássérültek, közösen imádkozni, ráhangolódni Isten igéjére, és közösségben lenni. Marosvásárhelyen az elmúlt szombaton voltak együtt a hallássérültek és nagyothallók, Udvarhelyen október utolsó szombatján találkoznak majd.

Az egyesület képviselője, Korodi Csaba református kórházlelkész lapunknak elmondta, több mint húsz éve foglalkozik a kolozsvári hallássérültek iskolájába járó gyerekek hitre való nevelésével. Azt tapasztalta, hogy igényük és szükségük van arra, hogy megismerjék Isten igéjét. Miután befejezik tanulmányaikat és visszakerülnek lakhelyeikre, noha szükségük van továbbra is az ige tanítására, nem biztos, hogy megtalálják azokat a közösségeket, amelyekbe bekapcsolódhatnak.

Hirdetés

A hallók közössége nem igazán vonzó számukra, hiszen ők a verbális kommunikációból nagyon keveset értenek, ezért bekapcsolódni sem képesek, kirekesztettekké válnak és elidegenednek.

Az egyesület szakemberek bevonásával megteremti az optimális feltételeit annak, hogy hallássérültek a jelbeszéd segítségével, valamint minél több vizuális eszköz használatával igazi élvezői lehessenek ezeknek az alkalmaknak.

„Minden alkalmat áhítattal kezdünk (Jézus példázatait vettük sorra), imádkozunk, utána vetítettképes előadásokat nézünk meg, majd következik a közös ebéd. A délután folyamán közösségépítő játékokat szervezünk. Úgy érezzük, hogy hasznos és kellemes volt az együtt töltött idő” – mondta a lelkész, akitől azt is megtudtuk, hogy egy-egy alkalmon általában huszonöten vesznek részt. A közösségi nappal az is a céljuk, hogy

segítsék a nagyothallókat beilleszkedni a hallók közösségébe,

miután megteremtődtek azok a sajátos feltételek, amelyek számukra nélkülözhetetlenek. Így bekapcsolódhatnak majd a városi gyülekezetekbe, közösségre találva.

A közösségi nap mellett a Kolozsváron tanuló hallássérült gyerekeknek rendszeresen szerveznek nyári keresztyén tábort Parajd mellett, a Bucsinon. Idén összesen 27 fiatal és 5 felvigyázó tanár vett részt. A bibliai történetek a vakációs bibliahét anyagát követték Dániel könyve alapján. A különböző foglalkozások között ott volt az igen érdekesnek ígérkező búvárkodás a parajdi wellnessközpontban. Képzett búváredzővel és teljes felszereléssel lehetett lemerülni a víz alá. A szervezők nagyon örvendtek, hogy majdnem minden gyerek legyőzte a félelmet, és kipróbálta a búvárkodást. A tábor ideje alatt szovátai kiránduláson is részt vettek a gyerekek és felnőttek, fürödtek a Medve-tóban, és meglátogatták a várost, valamint a Teleki Oktatási Központ jóvoltából ingyen ebédet kaptak. Íjászattal kapcsolatos foglalkozás is volt, megismerkedhettek a régi magyar íjászattal, bőrdíszművességgel és rézművességgel. Az elkészített tárgyaikat magukkal vihették a gyerekek, beszámolva szüleiknek is ezen tevékenységekről. Meghívták a táborba a hallássérült felnőtteket is Udvarhelyről és Vásárhelyről. Ez már a negyedik ilyen alkalom, amikor lehetőséget biztosítanak, hogy a hallássérült gyerekek és felnőttek találkozhassanak egymással, és közös dolgaikról „beszélgessenek”.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 05., kedd

Bulgáriai nyaralást tervezőket figyelmeztet a román turisztikai szakember

Áremelkedést eredményezett Bulgáriában az euró bevezetése és az adók emelése, ezt pedig azok a turisták is meg fogják érezni, akik a déli szomszédunknál kívánnak nyaralni – figyelmeztet bejegyzésében az ANAT alelnöke, Andrei Voican.

Bulgáriai nyaralást tervezőket figyelmeztet a román turisztikai szakember
Hirdetés
2026. május 04., hétfő

Papíron bírság, valóságban tehetetlenség: mit kockáztat az, akinek a gyereke nem jár rendszeresen iskolába?

Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.

Papíron bírság, valóságban tehetetlenség: mit kockáztat az, akinek a gyereke nem jár rendszeresen iskolába?
2026. május 04., hétfő

Amerikai filmfeldolgozás készül Örkény István: Tóték című regénye alapján

Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.

Amerikai filmfeldolgozás készül Örkény István: Tóték című regénye alapján
2026. május 04., hétfő

Támogatásokból bővítené rendelőit a gyergyószentmiklósi kórház

Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.

Támogatásokból bővítené rendelőit a gyergyószentmiklósi kórház
Hirdetés
2026. május 04., hétfő

A kormány bukása sem változtat Románia nyugati irányultságán

Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.

A kormány bukása sem változtat Románia nyugati irányultságán
2026. május 04., hétfő

A PNL képviselőházi frakciója nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.

A PNL képviselőházi frakciója nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson
2026. május 04., hétfő

Nicușor Dan: kizárt az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen

Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.

Nicușor Dan: kizárt az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen
Hirdetés
2026. május 04., hétfő

„Akasztófán lenne a helye” – ilyen üzenetekkel fenyegették a kézdivásárhelyi diáknapok résztvevőit

A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.

„Akasztófán lenne a helye” – ilyen üzenetekkel fenyegették a kézdivásárhelyi diáknapok résztvevőit
2026. május 04., hétfő

Nagy a lavinaveszély, most inkább ne túrázzon a Bucsecs-hegységben!

A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.

Nagy a lavinaveszély, most inkább ne túrázzon a Bucsecs-hegységben!
2026. május 04., hétfő

Az USR képviselői sem szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.

Az USR képviselői sem szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt
Hirdetés