
Fotó: Veres Nándor
Lehet nevezni vasárnap délelőttig az idei gyimesi tojásíróversenyre, amelyet 2016 óta szervez a gyimesbükki Emberek Ihletnek Egyesület és a Degustarium szövetkezet.
2023. március 30., 16:162023. március 30., 16:16
2023. március 30., 16:512023. március 30., 16:51
„Az immár hagyományos virágvasárnapi tojásíró verseny és hímestojás-kiállítás célja – többek között – a hagyományok ápolása és a népi tudás átadása a fiataloknak” – tudtuk meg Pál Damján szervezőtől.
A felhívás szerint minden versenyző öt-öt tojást állíthat ki a szervezők által biztosított tálcákra, ezek közül az egyik hímes tojás a tenyeres-, a másik pedig a vétett út mintával kel legyen hímezve.
A versenyre és kiállításra szánt írott tojásokat vasárnap, április 2-án reggel 9 óráig kell bevinni a gyimesbükki művelődési házba. Hat díjat osztanak ki, a pénzdíjak összértéke pedig 3100 lej.
Virágvasárnap a szokástól eltérően idén csak egyetlen ünnepi római katolikus szentmise lesz Gyimesbükkben, délben 12 órától a plébániatemplomban, az egyház pedig ingyenes buszjáratot biztosít a híveknek a Bálványos, a Bükk és a Tarhavas falurészekről. Mise után meg lehet nézni a legszebb, kiállításra kiválasztott írott tojásokat.
A piros tojás, a hímes, az írott tojás a mai napig az egyik legalapvetőbb tárgyi kelléke a kereszténység legnagyobb ünnepének, a húsvétnak, a tojásfestés szellemi központjának pedig a Gyimeseket tartják, számtalan minta származik erről a vidékről. A Gyimesekben a tojásírás hivatalos napja nagypéntek, akkor készülnek azok a tojások, amelyek ételszenteléskor a kosarakba kerülnek, és húsvétkor elfogyaszt az egybegyűlt család.
Lakóház tetőtere kapott lángra hétfőn este a Maros megyei Szalárdtelepen, ahol közösen vágtak neki az oltásnak az országos katasztrófavédelem Maros és a Hargita megye munkatársai.
A mobileszközökön tárolt adatok védelmével kapcsolatos jó tanácsokat fogalmazott meg hétfőn a belügyminisztérium.
A védelmi és a belügyminisztérium képviselőinek a jövő hét végéig ki kell dolgozniuk a belügyi és a védelmi alkalmazottak nyugdíjkorhatárának emeléséről szóló törvénytervezetet – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
A kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a bérkiadások 10 százalékos csökkentését is előíró törvénytervezetért – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.
Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
szóljon hozzá!