
Fotó: Pinti Attila
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
2025. május 17., 20:252025. május 17., 20:25
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház gyermekgyógyászati osztálya részeként működő gyermekkardiológia a gyermekkorban előforduló szívbetegségekkel foglalkozik, amelyeket két óriási csoportra lehet felbontani: a veleszületett és a szerzett betegségekre.
– magyarázta dr. Sánta Réka, a kórház gyermekkardiológusa, akivel a járóbetegrendelőben beszélgettünk. A szakorvos rámutatott arra, hogy a szívfejlődési rendellenességek előfordulási aránya világszerte 0,8 százalék, ami azt jelenti, hogy
„A nagyon súlyos betegségek a gyermek élete első pár napjában, hetében jelentkeznek. Egy kezdeti tünetmentes periódus után ugyanis olyan jellegzetes és nagyon súlyos tüneteket produkálnak, ami miatt feltétlenül kezelésre szorulnak ezek a gyerekek” – mondta. Viszont
„A másik nagy betegségcsoport, azaz a szerzett betegségek közül leggyakrabban a szívizom gyulladásos betegségeivel találkozunk, ugyanakkor
– mondta a szakorvos. Hozzátette, szívritmuszavar, illetve a szívizom egyéb betegségei előfordulhatnak úgy a veleszületett, mint a szerzett betegségek esetén.
Gyakran szakít időt önkénteskesdésre dr. Sánta Réka, a csíkszeredai kórház gyermekkardiológusa
Fotó: Pinti Attila
„A veleszületett fejlődési rendellenességeknél kritikus, hogy időben vegyük észre, főleg a nagyon súlyos esetekről beszélek, amik
Ezeket az eseteket nagyon gyakran szerencsére már születés előtt tudjuk, a terhesgondozás alatt kiderülhetnek. Ha annyira súlyos ez a betegség, hogy azonnali műtétet igényel, akkor azt teheti a szülő, hogy
A mi pácienseinket Marosvásárhelyre szoktuk irányítani, mi körzetileg oda tartozunk, és nagyon jó kapcsolatot ápolunk az ottani orvosokkal” – osztotta meg a gyermekkardiológus.
A szakorvos az ultrahang-készülék képernyőjén mutatta meg, hogyan dobog egy gyermekszív, amely kamraközti sövényhiány műszeres zárásban részesült. Elmondása szerint
„Vannak gyerekek, akik vígan élnek ezzel problémával, és nem is szükséges kezelni, más esetekben műtéti illetve katéteres beavatkozás szükséges” – fejtette ki, hogy mennyire megoszlik a súlyossága a gyerekek körében ennek a betegségnek.
Továbbá arról is beszélt, hogy szintén egyre gyakoribb a serdülőkorban megjelenő magas vérnyomás.
– magyarázta a gyermekkardiológus.
Fotó: Pinti Attila
Kiemelte: föltétlenül gyermekkardiológiai vizsgálatot ajánlanak azokban az esetekben, amikor felmerül bizonyos szívproblémának a gyanúja. Leggyakoribb jellegzetes tünet lehet például a szívzörej.
– hívta fel a figyelmet a szívgyógyász. Mint folytatta, csecsemőkorban akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha
Magas vérnyomásérték vagy szapora pulzusszám esetén is kivizsgálásra kell jelentkezni. „Ha a családban előfordultak szívbetegségek vagy hirtelen halál, akkor is érdemes szűrővizsgálatként, akár tünetmentes esetben is elhozni a gyerekeket a rendelőbe” – javasolta.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház gyermekgyógyászati osztályának részeként, a járóbetegrendelőben több mint két éve működik a gyermekkardiológiai rendelő, amelyet úgy alakítottak ki, hogy
„A legtöbben szűrésre vagy vizsgálatra jönnek hozzánk, itt egy barátságos környezetre számíthatnak,
– hangsúlyozta Sánta Réka.
Hozzáfűzte, hogy a vizsgálatot nagyon megkönnyíti, ha a páciens együttműködik.
Fotó: Pinti Attila
„Ezt nagyon nehéz elérni egy gyermeknél, ezért fontos, hogy a szülők kiegyensúlyozottak legyenek és határozottak.
Fel kell készíteni a gyerekeket, hogy le kell feküdni. Nagyon sokat segít a csecsemőknél, ha nem álmosan és éhesen jönnek a vizsgálatra. Segíthet az is, hogyha kedvenc takaró, kedvenc játék kíséretében érkeznek. Nagyobb gyermekeknél pedig könnyítés, ha a szülő közben leül az ágy szélére, mesét olvas, illetve megnézünk együtt egy rajzfilmet a vizsgálat ideje alatt. Ezek mind sokat tudnak segíteni” – sorolta.
Kitért arra is, hogy a szűrővizsgálatok mellett
A gyermekgyógyászati osztályon biztosítanak kórházi kezelést és utánkövetést is.
A gyermekkardiológiai rendelőnek speciális a felszerelése, a gyermekek igényeire és méreteire van készítve.
„A korszerű felszerelésünkhöz tartozik a vérnyomásmérő, a pulzoximéter, amivel az oxigéntelítettséget tudjuk mérni, valamint az EKG-gép, ezen kívül van 24 órás megfigyelést biztosító EKG-gépünk is, és 24 órás vérnyomásmérést is tudunk végezni különböző méretű mandzsettával már 4-5 éves kortól” – sorolta Sánta Réka.
Dr. Sánta Réka szakmai pályája
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szerzett orvosi diplomát, először újszülöttgyógyászatra szakosodott. A rezidensképzés ideje alatt lehetősége nyílt az Egyesült Királyságban szakmai tapasztalatra szert tenni a gyermek szív- és mellkassebészeti ellátást biztosító Leicester-i Glenfield kórházban. Itt egy évet dolgozott gyermekkardiológiai osztályon, ott szerette meg ezt a szakirányt. Így, amikor hazatért elvégezte másodképzésnek a gyermekkardiológiát is. Csíkszeredában először a koronavírus-járvány ideje alatt kezdett el dolgozni, kezdetben újszülöttgyógyászként egy fél évet, majd több mint két éve már gyermekkardiológusként rendel a járóbetegrendelőben. „Munkámban lelkiismeretes vagyok, gyakran szakítok időt önkénteskesdésre” – vallja magáról a szakorvos.
A beszélgetés először portfóliónk székelyföldi hetilapjában, a Heti Hírmondó májusi, 19. számában jelent meg.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
szóljon hozzá!