
Lassult a járvány terjedése Romániában. Kérdés, hogy állandósul-e a tendencia. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
Március vége óta először csökkent az egy hét alatt feljegyzett új koronavírusos megbetegedések száma országszerte. A COVID-19-hez köthető halálesetek száma azonban továbbra is nő az Országos Közegészségügyi Igazgatóság legutóbbi jelentése szerint.
2020. május 05., 18:102020. május 05., 18:10
Közzétette az április 27. és május 3. közötti időszak koronavírusra vonatkozó adatait az Országos Közegészségügyi Igazgatóság. A heti statisztikákat összevetve kiderül, hogy a heti jelentések megkezdése, azaz a március vége óta első alkalommal csökkent az egy hét alatt igazolt új koronavírus-fertőzések száma. A COVID-19-hez köthető halálesetek száma viszont tovább nőtt. A járvány terjedése szempontjából azonban az új fertőzésekre vonatkozó adat a relevánsabb, ez pedig arra utal, hogy
Az új fertőzések számának a csökkenése azonban nem nagymértékű: 138-cal volt kevesebb igazolt megbetegedés április 27. és május 3. között az egy héttel korábban feljegyzett adatokhoz képest.
Április 27. és május 3. között 2239 új megbetegedést igazoltak, egy héttel korábban pedig 2377-et összesítettek. Az utolsó hetinél kevesebb új fertőzés legutóbb az április 6–12. közötti héten volt.
A koronavírushoz köthető halálesetek száma tovább nőtt, a heti jelentések közlése óta még egyszer sem volt olyan magas (184), mint az április 27. és május 3. közötti héten, de bizakodásra adhat okot, hogy az azt megelőző héthez képest lassult az esetszámok növekedése.
Az egy hét alatt feljegyzett legtöbb halálesetet összesítő listára ismét felkerült az egyik székelyföldi megye:
a fertőzéssel összefüggésbe hozható összes haláleset 45 százalékát. A legtöbben Suceava megyében, Bukarestben, illetve Kolozs, Bákó és Vrancea megyében fertőződtek meg az említett időszakban, ezek az egy hét alatt igazolt összes megbetegedés 39,4 százalékát teszik ki.
Az Országos Közegészségügyi Igazgatóság heti jelentése szerint ismét romlottak a fertőzésre vonatkozó adatok az egészségügyi alkalmazottak körében, a friss statisztika szerint ugyanis
A statisztika szerint ugyanakkor a korábbi 73,5-ről 75,1 százalékra nőtt az elhunytak körében a 60 évnél idősebbek részaránya az utolsó héten, a férfiak hányada viszont 64,4-ről 61,8 százalékra csökkent.
A koronavírusos betegek átlagéletkora Romániában 48 év, az elhunytaké 68 év. A koronavírus legfiatalabb romániai áldozata 20, a legidősebb pedig 98 éves volt.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
1 hozzászólás