Hétfőn kezdődhet a BCG-oltások beadása

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Az egészségügyi minisztérium bejelentése szerint szerdán, június 30-án átveszi a tárca az UNICEF segítéségével beszerzett 1 millió adag BCG-oltást, amellyel a február óta tartó oltóanyaghiányt kívánják orvosolni. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság 2160 adag védőoltást kap, ezt pénteken szállítják a megyébe.

R. Kiss Edit

2010. június 30., 15:162010. június 30., 15:16

2010. június 30., 16:562010. június 30., 16:56

•  Fotó: Kristo Robert                       Galéria

Fotó: Kristo Robert

Az egészségügyi minisztérium honlapján szereplő közlemény szerint július 5-én elkezdődhet a BCG-oltások beadása, miután a tárca szerdán, június 30-án átveszi azt az 1 millió adag tuberkulózis elleni BCG-oltást, amelyet a romániai oltóanyag-hiány pótlására az UNICEF segítéségével szereztek be. Az 1 millió adag vakcinából pótolják a február–június közötti időszakban elmaradt oltásokat, illetve ellátják a következő hat hónapban az oltási programot. A szaktárca közleménye szerint országszerte 60 000 csecsemőnél kell pótolni a BCG-oltást. A tárca közlése szerint az oltások pótlását a közegészségügyi igazgatóságok által szervezett oltóközpontokban illetve a családorvosi rendelőkben végzik.

A tuberkulózis elleni BCG-oltás az országos védőoltási program része, ingyenes és rendszerint az újszülött osztályokon adják a kisbabáknak. A védőoltás adminisztrálása Romániában februárban szűnt meg, miután engedély nélkül maradt az oltóanyag hazai gyártója. A szülők azóta várják a megoldást, illetve sokan pénzért, a gyógyszertárakban megvásárolták a nem olcsó vakcinát.

Füstös Zsuzsanna, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság aligazgatója elmondta, az egészségügyi tárca szerdán délután arról tájékoztatta őket, hogy 2160 adag BCG-oltást utaltak ki a megyének. A védőoltást pénteken hozzák el Bukarestből, hétfőtől, július 5-től pedig a családorvosok már át is vehetik azokat a közegészségügyi igazgatóságnál. Füstös Zsuzsanna azt tanácsolta a szülőknek, akiknek kisbabája nem kapta meg a BCG-oltást, hogy hétfőtől érdeklődjenek a családorvosuknál. Füstös Zsuzsanna közölte, Hargita megyében havonta mintegy háromszáz kisbaba születik, az öt hónap során elmaradt BCG-oltás pótlására tehát mintegy 1500 adag vakcinára van szükség, így elegendő lesz a kiutalt oltóanyag-mennyiség. A pontos adatot arról, hogy hány babának van szüksége az oltásra, a családorvosoktól várja a közegészségügyi igazgatóság, vannak ugyanis szülők, akik időközben megvásárolták az oltóanyagot.

Nemcsak a BCG-oltás, hanem a kisgyerekeknek járó többi ingyenes védőoltás is hónapok óta hiányzik. A kanyaró, rózsahimlő és mumpsz elleni kombinált védőoltást nemrég pótolta az egészségügyi tárca, a szükségesnek viszont mindössze töredékrésze érkezett meg a diftéria, tetanusz, szamárköhögés, gyermekkori bénulás és haemophilus influenzae elleni kombinált oltóanyagból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 03., szerda

Ételmérgezés gyanúja miatt nyolc diák került a csíkszeredai kórházba

Szerda délután riasztották a mentőket Kászonfeltízre, ahol egy kirándulócsoport 13-15 éves diákjai rosszul lettek egy helyi panzióban.

Ételmérgezés gyanúja miatt nyolc diák került a csíkszeredai kórházba
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Lakodalomba hív a harmadik Csíkszentdomokosi Folkmaraton

A hagyományos csíkszentdomokosi lakodalom köré épül az idei Folkmaraton témája, amely június 19–20-án várja az érdeklődőket. A 24 órás népzenei és néptáncos eseményt kiállítások, kézműves programok és közösségi élmények színesítik.

Lakodalomba hív a harmadik Csíkszentdomokosi Folkmaraton
2026. június 03., szerda

Ballagnak a csíkszeredai sapientiás végzősök

Ballagnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának végzős diákjai.

Ballagnak a csíkszeredai sapientiás végzősök
2026. június 03., szerda

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón

Harangszó, alkalomhoz illő beszédek és kulturális műsor várja az érdeklődőket június 4-én a csíksomlyói Fodor Ház udvarán, ahol a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából emlékeznek a trianoni békeszerződés aláírására.

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón
Trianonra emlékeznek Csíksomlyón
2026. június 03., szerda

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón

Hirdetés
2026. június 03., szerda

Bizonytalan a Márton Áron Tehetséggondozó Központ jövője

Kérdésessé vált, hogy ősszel is folytatódhat-e a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ működése. A Márton Áron Főgimnázium saját bentlakás kialakításán dolgozik a csíksomlyói Szent István Otthon épületében.

Bizonytalan a Márton Áron Tehetséggondozó Központ jövője
2026. június 02., kedd

Mentős információ: kómában van a Csíkszeredában elgázolt idős gyalogos

Idős nőt ütött el egy autó Csíkszeredában a Tudor-lakótelepen kedden reggel. Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

Mentős információ: kómában van a Csíkszeredában elgázolt idős gyalogos
2026. június 02., kedd

Kidőlt éjjel egy idős fa a csíkszeredai központi parkban

A hétfő éjszakai vihar következtében egy idős fűzfa dőlt ki a csíkszeredai központi parkban. Személyi sérülés nem történt, az eset azonban ismét ráirányítja a figyelmet az öregedő, veszélyessé váló fák problémájára.

Kidőlt éjjel egy idős fa a csíkszeredai központi parkban
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Árokba hajtott egy autó Tusnádfürdő közelében

Árokba sodródott egy személygépkocsi hétfő délután az E578-as európai úton, Tusnádfürdő közelében. A sofőr kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet, az érintett útszakaszon azonban akadozik a forgalom.

Árokba hajtott egy autó Tusnádfürdő közelében
2026. május 30., szombat

Vezetéstechnikai képzés: kezdőknek kötelező kellene legyen, de haladóknak is erősen ajánlott – videóval

Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.

Vezetéstechnikai képzés: kezdőknek kötelező kellene legyen, de haladóknak is erősen ajánlott – videóval
2026. május 30., szombat

Több parkoló autónak ütközött egy ittas nő Csíkszeredában – fotók

Ittas állapotban ütközött több parkoló autóval, és egy kerítésnek is nekiment a csíkszeredai Fenyő és Nárcisz utcákban egy 33 éves nő szombatra virradóan Csíkszeredában – erősítette meg lapunknak a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Több parkoló autónak ütközött egy ittas nő Csíkszeredában – fotók
Hirdetés