
A mentorok beszélgetések, közös elemzések, kártyajátékok, online tesztek révén kapcsolódtak a diákokkal
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgyi középiskolásokat támogatnak a fejlődésben, kibontakozásban a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács és mentorai. Három hónap alatt látványos fejlődést értek el a diákok, ezért ősztől kibővített formában folytatják a mentorprogramot.
2026. május 17., 21:002026. május 17., 21:00
A mentorprogram három sepsiszentgyörgyi középiskola öt tizenegyedikes diákjával rajtolt el február elején. A résztvevő gyerekeknél sikerült konkrét eredményeket elérni: önbizalmat erősíteni, letisztult képet kapni a pályaválasztással kapcsolatban, és új tanulási technikákkal növelni a tanulási motivációt.
A programot szakmai előkészület előzte meg: egy évvel ezelőtt elkezdődött a tervezés, ősszel volt a mentorképzés, majd kiválasztották azokat a gyerekeket, akik alkalmasak a mentorálásra. A választás szakértői véleményezés alapján történt, amelyet a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézete dolgozott ki.
Bereczki Kinga szerint jól vették a kihívásokat a mentorok, folytatni fogják a programot
Fotó: Tuchiluș Alex
A felmérésen a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium, a Plugor Sándor Művészeti Szakközépiskola és a Berde Áron Közgazdasági Szakközépiskola hetven tizenegyedikes diákja vett részt. Közülük került ki első körben hat olyan fiatal, akinek motivációs és tehetségprofilja megfelelt a célnak, vagyis
Ezután felvették a kapcsolatot az osztályfőnökökkel, majd a gyerekekkel, akik eldönthették, részt kívánnak-e venni a programban. Hat közül öt fiatal vállalta a csatlakozást, majd az első találkozás után még egyvalaki visszalépett, így
Bereczki Kinga, az SZTT elnöke szerint az igazi munka ekkor kezdődött el: a mentorok és mentoráltak közösen azonosították a problémákat, majd különböző módszerekkel elkezdtek dolgozni ezek kiküszöbölésén. A mentorálásban alkalmazott módszerek
az irányított beszélgetések,
közös elemzések,
kártyajátékok,
önismereti gyakorlatok
és online tesztek voltak.
Idővel azok, akikben azelőtt erős volt az önbizalomhiány, jobban kezdtek teljesíteni az iskolai felmérőkön, a tanulási nehézségekkel küzdők új technikákat tanultak meg, illetve azok, akik a pályaválasztás miatt szorongtak, új irányokat ismertek meg, céltudatosabbak lettek.
A programban résztvevő mentorok, Bereczki Ágota és Szóró Dorina Mónika kiemelték: a legfontosabb feladat az volt, hogy a gyerekekkel bizalmi kapcsolatot alakítsanak ki, megértessék velük, hogy a program akkor válik igazán hasznukra, ha őszintén, nyíltan beszélgetnek a mentorokkal.
Szóró Dorina Mónika és Bereczki Ágota mentorként is tanulságosnak látja az elmúlt három hónapot
Fotó: Tuchiluș Alex
Amint ez a kapcsolat megerősödött, könnyebb volt a haladás, igaz, a gyerekek túlterheltsége miatt néha át kellett ütemezni a heti találkozókat.
A fiatalokkal való beszélgetésekből kiderült: számukra fontos, hogy csak rájuk figyeljenek. Éppen ezért arra törekedtek a pedagógusok, hogy gondolkodásra sarkallják őket anélkül, hogy nyomást, megfelelési kényszert éreznének.
A programot lezárták, és a gyerekek, valamint a mentorok körében végzett utólagos felmérés alapján elmondható, hogy szükséges és hasznos volt a program. Éppen ezért
akkor már a remények szerint Kézdivásárhelyen is.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
Vádat emelt a Kovászna megyei ügyészség egy 64 éves nő és egy 45 éves férfi ellen egy hamis érettségi bizonyítvány kiállításával kapcsolatos ügyben.
Határidő előtt bonyolította le Kovászna Megye Tanácsa a harminchat elektromos iskolabusz beszerzését célzó pályázatot. Júniusi ülésén a megyei testület jóváhagyta az utolsó kilenc, 20+1 személyes kisbusz átadását is.
Húsz év letöltendő börtönbüntetésre ítélte első fokon a Kovászna Megyei Törvényszék azt az 50 éves berecki férfit, aki a vád szerint 2023 augusztusában olyan súlyosan bántalmazta édesapját, hogy a férfi belehalt sérüléseibe. Az ítélet nem jogerős.
Több mint ötven motoros fejlesztheti tudását ezen a hétvégén a sepsiszentgyörgyi Motorious Tramps RC által szervezett motoros vezetéstechnikai és közlekedésbiztonsági tréningen, mely idén bővített programmal várja az érdeklődőket.
Szokatlan vendégei vannak az egyik marosvásárhelyi iskolának: nemrég öt kiscsibe kelt ki a tanintézet falai között, amelyek az iskolaudvar egy elkerített részében élik mindennapjaikat úgy, hogy közben komoly oktatási-nevelési célokat is szolgálnak.
Állandó készenlétet igényel a településekre bejáró medvék miatti beavatkozás Székelyföldön. Szász István Endre állatorvos szerint a párzási időszakban különösen sok a riasztás, ezért a gyors reagálás és a jól működő helyi csapatok kulcsfontosságúak.
Módosította a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a kis- és középvállalkozásoknak szóló de minimis támogatási programot: az ingatlanadó mellett immár a telekadó egy része is visszaigényelhető.
Halad a sepsiszentgyörgyi jégcsarnok építése: a falak már kirajzolják az épület körvonalait, év végére elkészülhet a teljes szerkezet, télen pedig a belső munkálatok is elkezdődhetnek. Ha a finanszírozás is zavartalan marad, jövőre lezárulhat a beruházás.
Egyre nehezebb fenntartani egykori állapotában Háromszék egyik legvonzóbb látványosságát, a rétyi tavat. Sziszifuszi munkának bizonyult a tó újratöltése, és halakat sem sikerült telepíteni. Sőt, a tóparti vendéglő felújítása sem halad a tervek szerint.
szóljon hozzá!