Nemzedékről nemzedékre testált álma valósult meg a kovásznai unitáriusoknak

A kijelölt határidő előtt három nappal  sikerült kifizetni a székely népi építészet jegyeit őrző ingatlant. A kovásznai unitáriusok igyekeznek ennek az értékeit megőrizni a továbbiakban is •  Fotó: Kerekes Csanád

A kijelölt határidő előtt három nappal sikerült kifizetni a székely népi építészet jegyeit őrző ingatlant. A kovásznai unitáriusok igyekeznek ennek az értékeit megőrizni a továbbiakban is

Fotó: Kerekes Csanád

Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.

Bodor Tünde

2025. július 06., 11:572025. július 06., 11:57

A kovásznai unitáriusok gyülekezete igen kis létszámú, de ez nem akadályozta meg a híveket abban, hogy hitüket gyakorolják és nagyot álmodjanak – mondta az örömteljes hír bejelentését követően Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész, aki Kovásznára is beszolgál.

„A kovásznai unitárius híveket nagyon sok évig a katolikus egyházközség fogadta be, több mint húsz éve pedig a belvárosi református gyülekezet ajánlotta fel istentiszteleti alkalmakra a templomot és a gyülekezeti termét. Senki nem gyakorolt nyomást ránk, hogy elmenjünk, csak a közösségben évtizedek óta élő igény a saját otthonra most nagyon kicsúcsosodott, főleg azért, mert megtaláltuk a megfelelő helyet” – számolt be érdeklődésünkre a lelkésznő.

Nincs egy éve annak, hogy keresni kezdtek egy saját hajlékot a leányegyházközségnek, és

meg is találták a megfelelő házat, amely a hagyományos székely építészet jegyeit őrzi száz év óta.

Nagy csűr és nagy udvar is tartozik hozzá, ami fontos szempont volt, mert az ingatlan nemcsak a hitéletet szolgálná, hanem a jövőben kulturális eseményeket is szeretnének szervezni, és nem csak az unitáriusoknak – közölte Péterfi Ágnes. A bökkenőt az jelentette, hogy akkor mindössze 18 ezer euróval rendelkeztek, így a kedvezőnek számító, 63 ezer eurós vételár kifizetése csak álomnak tűnt, de

Idézet
akkora volt a hit és a lelkesedés, hogy belevágtunk

– fogalmazott a lelkésznő. Már az első lépésnél kedvezett nekik a Fennvaló, mert a tulajdonosok, tudomást szerezvén arról, hogy egy egyházközségnek van szüksége az örökségükre, késznek mutatkoztak ez év közepéig várni a kifizetéssel.

A csűr, amelyet később alkalmassá tesznek istentiszteleti alkalmakra és közösségi események színhelyének •  Fotó: Kerekes Csanád Galéria

A csűr, amelyet később alkalmassá tesznek istentiszteleti alkalmakra és közösségi események színhelyének

Fotó: Kerekes Csanád

Októbertől júniusig számos helyről nyújtottak segédkezet a kovásznai unitáriusoknak:

  • a Fuss Neki! Udvarhely és 19 nagykövet segítségével összejött egy szép összeg, közel 5000 euró,

  • Kovásznán amatőr zenészek, jóbarátok koncerteztek és ajánlották fel a bevételt,

  • a kovásznai Diákszínpadnak és Mácsafej együttesnek is volt a javukra egy jótékonysági előadása.

  • Szabó Balázs sepsiszentgyörgyi fellépése is közelebb hozta a célt,

  • majd bekapcsolódott a gyűjtésbe a Liszt Intézet is, amely a Dalinda együttes és a Sárik Péter Trió koncertjén teremtett alkalmat az adománygyűjtésre.

  • Lehetőségeihez mérten támogatta a nemes ügyet a 74 unitárius egyházközség, de a sepsiszentgyörgyi reformátusok, evangélikusok és katolikus egyház is gyűjtést szervezett, továbbá a Gondviselés Segélyszervezet, az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet (ODFIE), a teológiai hallgatók közössége, az országos nőszövetség is hozzájárult ehhez a megvalósításhoz.

  • Czire Szabolcs teológiai tanár, a budapesti unitárius egyházközség lelkésze két új kötetét mutatta be Sepsiszentgyörgyön, az eladott könyvek árát pedig felajánlotta Kovásznának.

„Azért szerveztük ilyenképpen az adománygyűjtéseket, mert nemcsak kérni akartunk a közösségtől, hanem adni is számukra valami építőt” – mondta a lelkésznő.

Számos magánszemély kisebb összegű adománya is hasznosnak bizonyult.

Végül június 27-én sikerült kifizetni a házat, amely kisebb frissítő meszelés, takarítás után már most használható, a csűr átépítéséhez pedig pályázati lehetőségeket keres az egyházközség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Okos közlekedés Sepsiszentgyörgyön: felmart utak és későbbre csúszó átadás

Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.

Okos közlekedés Sepsiszentgyörgyön: felmart utak és későbbre csúszó átadás
2025. július 17., csütörtök

Biztonságosabbá tették a forgalmat egy veszélyes háromszéki útszakaszon – videóval

Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.

Biztonságosabbá tették a forgalmat egy veszélyes háromszéki útszakaszon – videóval
2025. július 16., szerda

Hónapokat is várhatunk az elektronikus személyire

A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.

Hónapokat is várhatunk az elektronikus személyire
2025. július 16., szerda

Eperjes Károllyal találkozhatnak a kézdivásárhelyiek

A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.

Eperjes Károllyal találkozhatnak a kézdivásárhelyiek
2025. július 14., hétfő

Két ember került kórházba egy szabálytalan előzés miatt

Két autó ütközött össze vasárnap a 11-es országúton, Maksa község közelében. A rendőrök vizsgálatai alapján a karambolt szabálytalan előzés okozhatta.

Két ember került kórházba egy szabálytalan előzés miatt
2025. július 14., hétfő

Mindenhol megérzik a tanügyet érintő megszorításokat

A kormány megszorító intézkedései – sok egyéb mellett – a tanügyet is érzékenyen érintik, és ez alól Székelyföld sem jelent kivételt. Öröm lehet az ürömben, hogy az eredeti elképzelés még súlyosabb következményekkel járt volna.

Mindenhol megérzik a tanügyet érintő megszorításokat
2025. július 13., vasárnap

Babgulyás sokác módra

Nem kell folyton mellette ücsörögni, időnként kavargatni, és mégsem ég oda! Alább a sokácbab-készítés titkaiba avatjuk be az olvasót, miközben a csernátoni Haszmann Pál Múzeum a héten megnyílt kiállításaiba is betekintést nyerünk.

Babgulyás sokác módra
Babgulyás sokác módra
2025. július 13., vasárnap

Babgulyás sokác módra

2025. július 13., vasárnap

Megbízható rendszerre várnak a háromszéki vízszolgáltató ügyfelei

Március óta döcög az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapják a számlát, továbbá jelenleg a honlapjuk sem működik megfelelően. A szolgáltató szerint őszre stabilizálódhat a helyzet.

Megbízható rendszerre várnak a háromszéki vízszolgáltató ügyfelei
2025. július 12., szombat

Két hónap alatt öt medvét kellett eltávolítani Árkosról

Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.

Két hónap alatt öt medvét kellett eltávolítani Árkosról
2025. július 12., szombat

A gólyákat is próbára teszi a szélsőséges időjárás

A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.

A gólyákat is próbára teszi a szélsőséges időjárás