Antal Árpád szerint nem drasztikus a munkanélküliség Sepsiszentgyörgyön

•  Fotó: Bús Ildikó

Fotó: Bús Ildikó

Nem ideális a munkanélküliségi mutató és az átlagfizetések helyzete a városban, de a probléma nem annyira súlyos, mint azt sokan gondolnák – véli Antal Árpád polgármester.

Bús Ildikó

2014. január 17., 12:042014. január 17., 12:04

2014. január 17., 14:302014. január 17., 14:30

Vállalkozók és gazdasági szakemberek találkoztak Sepsiszentgyörgyön az elmúlt napokban és a leendő ipari park előnyeiről tárgyaltak, a beszélgetésen pedig részt vett Antal Árpád polgármester is. Az elöljáró kifejtette: meglepetten tapasztalta, hogy a helyi közepes- és nagyvállalkozók arról panaszkodtak, hogy nem kapnak megfelelő munkaerőt a városban. Az utoljára közölt statisztikai adatok szerint Sepsiszentgyörgyön 2,33 százalékos a munkanélküliség, ami nem nevezhető kiemelkedőnek – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy az Autoliv autóalkatrészeket gyártó vállalat 1650 személyt alkalmazott, idén pedig felemelnék ezt a számot 2000 munkásra. „Az Autolivnél dolgozók fele vidékről jár be, a többiek sepsiszentgyörgyiek. Természetesen van munkanélküliség, de nem olyan mértékben, mint ahogyan azt sokan gondolják. Büszkének kellene lennünk, hogy a luxus BMW-k kormányát Sepsiszentgyörgyön gyártják” – mondta Antal Árpád. A városvezető arra is rámutatott, hogy vissza kellene vezetni az iskolai szakképzést, összekötve azt a gyárak, vállalatok által kínált munkahelyi ajánlatokkal, úgy, hogy a diákok már 15–16 éves korukban megismerkedjenek a helyi munkaerő-piaccal.

A szakképzés megerősítését szorgalmazza Kelemen Tibor, a Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója is, aki mint mondta jó mesteremberekre van szükség, de sajnos a kétkezi munkát az utóbbi időben lenézik, ugyanakkor az elméleti líceumok felduzzasztásával a több mint hatvanszázalékos elméleti oktatásból kikerülő diákok nem a mesteremberek sorát gazdagítják. Az állástalanoknak gyakran szerveznek börzét is Háromszéken, viszont sajnálatos, de a a kereslet nem mindig talált a kínálattal – magyarázta az igazgató.

A munkahelyet keresők nagy része az alacsony bérekre panaszkodik, hiszen sokszor minimálbér alatti összeget kínálnak a gyárak, viszont nehezek a munkakörülmények. A legtöbb állást a textiliparban kínálják, de a nők elutasítják a kínálatot, szintén a kevés fizetés és sok túlóra miatt. Második helyen a Valkes kábelgyár áll, itt a nyáron szervezett állásbörzén 550 lejes fizetést kínáltak, a munkaprogram pedig három váltásban zajlik. Az Autoliv szintén folyamatosan keresi a munkatársakat, és bár a bérek valamelyest nagyobbak a többi gyárhoz viszonyítva, a körülmények itt is nagyon nehezek.

A munkaügy összesített adatai szerint, tavaly év végén hét százalék alatti volt a munkanélküliségi mutató Kovászna megyében. Jelenleg 6410 állástalan szerepel a Kovászna megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség nyilvántartásában, nagy részük férfi, továbbá azok száma is igen magas, akik több éve állástalanok. Háromszéken 3900 cég mintegy 45 ezer személyt foglalkoztat, a bruttó átlagbér pedig 1300 lej körül mozog.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 15., csütörtök

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek

Felrobbant egy gázpalack és tűz keletkezett csütörtökön délután Bikfalván – tájékoztatott a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) sajtóosztálya.

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya

Túlélte a mínusz 20 fok közeli fagyot egy itthon maradt fiatal gólya a háromszéki Gidófalván. Most már emberi segítséget is kap ahhoz, hogy jövőre már ő is elindulhasson a hosszú vándorútra.

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya
2026. január 14., szerda

Gyilkosságot jelentett be egy fiú, de a rendőrség hiába mozgósított nagy erőket

Hamis segélyhívás miatt indított vizsgálatot a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság egy kedden késő este beérkezett bejelentés nyomán. A rendőrök egész éjjel és szerdán délelőtt is akcióban voltak, mígnem kiderült, hamis volt a riasztás.

Gyilkosságot jelentett be egy fiú, de a rendőrség hiába mozgósított nagy erőket
2026. január 14., szerda

Hivatalosan is elismerték: négyszeres Guinness-rekorder lett a sepsiszentgyörgyi triálos

Fél évvel azután, hogy a SIC Feszt színpadán megdöntötte a saját rekordját, a bizottság hitelesítette az eredményt. A sepsiszentgyörgyi triálkerékpáros, Orbán-Barra Gábor 600 hátsó keréken való ugrással zsebelte be negyedik Guinness-rekordját.

Hivatalosan is elismerték: négyszeres Guinness-rekorder lett a sepsiszentgyörgyi triálos
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Neves vendégek érkeznek a Székely Nemzeti Múzeumba az Olimpiai emlékév jegyében

2026-ot a Magyar Olimpiai Bizottság olimpiai emlékévvé nyilvánította. Ennek keretében Sepsiszentgyörgyre érkezik Szabó Bence kétszeres olimpiai bajnok vívó, a MOB sportdiplomáciai tanácsadója, illetve Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára.

Neves vendégek érkeznek a Székely Nemzeti Múzeumba az Olimpiai emlékév jegyében
2026. január 13., kedd

Nem a hideg rendíti meg a Kovászna megyeiek egészségét

Nem volt az átlagosnál több hívás a napokban tapasztalt erős fagyok okán a Kovászna Megyei Mentőszolgálatnál, a háziorvosok rendelőjében is legfeljebb a szezonális influenza tüneteivel jelentkeznek a betegek. De vannak más aggasztó jelenségek.

Nem a hideg rendíti meg a Kovászna megyeiek egészségét
2026. január 13., kedd

Nem teketóriáznak a háromszéki adófizetők, sorban állnak a pénztáraknál

Az emelések ellenére sok háromszéki adófizető már az első napokban törlesztette a kötelezettségeit. Kézdivásárhelyen kisebb sorok alakultak ki, Sepsiszentgyörgyön sorszámhúzást követően, hosszabb várakozással lehetett adót befizetni kedden délelőtt.

Nem teketóriáznak a háromszéki adófizetők, sorban állnak a pénztáraknál
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Már a „Kis-Szibéria” sem a régi: voltak ennél jóval keményebb fagyok Bodzafordulón

A Kovászna megyei Bodzaforduló meteorológiai állomásán kedd reggel mínusz 21 Celsius-fokot mértek. Az idei télen ez eddig a legalacsonyabb hőmérséklet, de a korábbi években voltak ennél jóval hidegebbek is.

Már a „Kis-Szibéria” sem a régi: voltak ennél jóval keményebb fagyok Bodzafordulón
2026. január 12., hétfő

Az utcán raboltak ki egy idős nőt Kovásznán

Az utcán lopták el egy idős nő táskáját szombat délután Kovászna utcáin. A tettest rövid időn belül sikerült azonosítania a rendőrségnek.

Az utcán raboltak ki egy idős nőt Kovásznán
2026. január 11., vasárnap

Régi magyar nevek a felkapottak mellett

Tavaly szinte minden háromszéki városban hasonló számú baba jött világra, mint tavalyelőtt. A nevek tekintetében továbbra is az Anna és a Dominik a listavezető, de van pár régi, már kevésbé népszerű keresztnév: Erzsébet, Béla, Magdolna, Zsigmond.

Régi magyar nevek a felkapottak mellett
Régi magyar nevek a felkapottak mellett
2026. január 11., vasárnap

Régi magyar nevek a felkapottak mellett

Hirdetés