
Fotó: Bús Ildikó
Fiataloknak szervezett állásbörzét a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség a Kovászna megyei ifjúsági igazgatósággal és a sepsiszentgyörgyi önkormányzattal közösen. Bár több munkalehetőséget is ajánlottak, a kereslet nem mindig talált a kínálattal.
2013. május 08., 14:392013. május 08., 14:39
2013. május 08., 14:482013. május 08., 14:48
A Park Komplexum udvarán tartott börzére 753 céget hívtak meg Kovászna megyéből, viszont csak 16 vállalat jelent meg– tájékoztatott Kelemen Tibor, a munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője. Ezek a cégek összesen 164 munkahelyet kínáltak a fiatal középiskolai vagy egyetemi végzősöknek. 218 érdeklődő vett részt az állásbörzén. A statisztikák szerint 64 középiskolai végzettségű személy és 40 egyetemi végzős jelent meg, de más korosztályból is voltak érdeklődők. A jelentkezőkből 33 személyt hívtak vissza próbamunkára, helyben pedig egy alkalmazás történt, viszont sokan érdeklődtek az ügynökség által szervezett képzések iránt is.
Kelemen Tibor a Székelyhon.ronak elmondta, a közös szervezés általában nem végződik jól, viszont a szerdai esemény pozitívumokkal zárult, mivel megszólították a polgármesteri hivatalt is, és az bizonyította nyitottságát az ifjúság felé. Szintén pozitív, hogy bár kevés cég jelent meg, de nagyobb felületet fedtek le az álláskínálatukkal, mint a korábbi börzéken történt. „Nemcsak a hagyományos kisvállalkozók egy része vagy csak a kereskedelmi egységek jelentek meg, hanem itt voltak a turisztikai cégek, külföldi munkát ajánló vállalatok, a textilipar, valamint a katonaság munkatásai is. Észrevételeink szerint az ifjúság arra is hajlik, hogy elkötelezze megát katonaként. Nagyon sokan jelentkeztek, főleg fiúk, de a lányok is érdeklődtek, hogy lehetnének-e katonák. A válasz pedig egyértelmű, hogy igen, mert amennyiben megfelelnek az elvárásoknak, bekerülhetnek a katonai rendszerbe, iskolát végezhetnek és szép karriert építhetnek a jövőben” – mondta Kelemen Tibor.
A Kovászna megyei ifjúsági igazgatóság munkatársa, Gáj Nándor szintén úgy látja, fontos az ilyen börzék rendezése a fiatalok számára, mivel ezáltal hozzászokhatnak, hogy akár kilencedik osztályos korukban is megnézhetik az állásajánlatokat és képet kaphatnak a munkaerőpiacról. Gáj Nándor szerint van eltérés a képzés és az ajánlatok között, ezek ritkán találkoznak, mivel olyan gyárak keresnek munkatársakat, amilyen területen képzetlenek a fiatalok. Továbbá az egyetemi végzettek is nehéz helyzetben vannak, főként az alacsony bérezés miatt.
„A cégek felhozatala most középiskolai végzetteknek szólt leginkább, aminek az a hátránya, hogy azok a fiatalok, akik elmennek tanulni a megyéből és haza akarnak jönni, kevés eséllyel kapnak munkahelyet. Az is elkeserítő, és ezt ki kell mondani, hogy a romániai fizetések nem ütik azt a szintet, hogy egy fiatal meg tudjon élni a béréből. Egy egyetemi tanulónak havonta minimum 1500 lejre van szüksége, és hiába jön egy munkaadó és ad 1000 lejt, mert mindenkinek van annyi pénzügyi érzéke, hogy ezt ne vállalja el. Mindkét félnek mozdulnia kellene egymás irányába ahhoz, hogy a rendszer jobban működjön” – mondta Gáj Nándor.
A munkahelyet keresők nagy része szintén az alacsony bérekre panaszkodott, többen is elmondták, hogy a minimálbér alatti összeget kínálnak a gyárak, viszont nehezek a munkakörülmények. Az egyik álláskereső férfi elmondta: középiskolai végzettsége van, és hónapok óta keres állást, a mai börzén pedig a Valkes kábelgyárnál érdeklődött, ahol 550 lejes fizetést kínáltak. „A munkaprogram három váltásban zajlik, nehéz körülmények között, a fizetés pedig nevetségesen alacsony. Prémiumot csak évek alatt érhetek el, addig a fizetés még a 600 lejt sem közelíti meg, így inkább külföldön keresek munkát. Az is nehéz lesz, de legalább a fizetés magas” – mondta a 29 éves férfi.
Kelemen Tibor igazgatónak is tudomása van az alacsony háromszéki bérekről, meglátása szerint ez hosszú távon sem fog megváltozni. „Sajnos olyan gazdasági és mentális válság alakult ki Kovászna megyében, mely szerint valószínű, hogy gyarapodniuk kell a cégeknek ahhoz, hogy többet tudjanak nyújtani. Erre pedig rövid távon nem látok megoldást, valószínű, hogy egy év leforgása alatt itt még mindig minimálbér alatt fognak keresni az emberek. Sajnálatos az is, hogy bár a cégek kötelesek minimálbérre kötni a szerződést, a fizetések viszont alacsonyabbak” – magyarázta az igazgató.
Eddigi működésének legjobb évét zárta a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, a legsikeresebb film pedig 4000-rel rávert a korábban jegyzett legmagasabb nézőszámra, amit a Kincsem ért el. Külön öröm, hogy a rekorder is magyar produkció.
Brassóban indítja, majd több erdélyi helyszín után Budakalászon zárja januári előadássorozatát a Háromszék Táncszínház. Ugyanakkor vendég produkciókat is fogadnak sepsiszentgyörgyi termükben.
Az 1940-es második bécsi döntéssel Székelyföld határvidékéről nem minden magyar került a visszacsatolt Észak–Erdélybe. Sokan a befagyott Olt jegén átszökve jelentkeztek a haza szolgálatára, és voltak, akik sosem tértek vissza a fagyos Szibériából.
„Ma, amikor újra háborog a világ, amikor a szomszédban háború darál, álljunk meg egy percre a Donnál.” Iochom Zsolt versének sorai a 83 évvel ezelőtti tragédia szereplőire való szombati megemlékezésen hangzottak el a katrosai kettős keresztnél.
Nyomozást indított a Kovászna megyei rendőrség minősített lopás gyanúja miatt, miután a szitabodzai rendőrök több falopási esetről értesültek.
Megpróbált elmenekülni az őt kereső rendőrök elől egy autólopásért elítélt kézdivásárhelyi fiatal, de elfogták. Javítóintézetbe szállították, hogy hároméves büntetését letöltse.
Januárban megérkezett az igazi tél, és habár ilyenkor a többség törekedik védelmezni az élőlényeket, most is találni kidobott kutyákat az út szélén. Állatvédő egyesületet kérdeztünk a téli kutyatartásról, valamint a gazdátlan ebek helyzetéről.
Négyzetméterenként 10 euróra csökkentik a garázsok éves bérleti díját, de csak akkor, ha a tulajdonos felújítja azt az előírt szabványok alapján. Ha ezt nem végzi el, a koncessziós díj összege 2027-től jelentősen megemelkedik.
A közösség segítsége kell ahhoz, hogy leküzdhesse az életveszélyt az Erdővidékről származó Dimény István. A férfi súlyos betegséggel küzd, munkaképtelenné vált, így az orvosi vizsgálatok és beavatkozások költségeit önerőből már nem tudja fedezni.
Halálos baleset történt Kézdisárfalva és Ozsdola között a 2D jelzésű országúton, szerdán.
szóljon hozzá!